Nowe serwerowe procesory Intela

| Technologia

W Sieci pojawiły się informacje, że długo oczekiwane dwurdzeniowe procesory z intelowskiej rodziny Itanium, zadebiutują już w lipcu. Przed kilkoma dniami wiceprezes Intela, Pat Gelsinger, anonsując pojawienie się układów Xeon 5100 powiedział: To będzie lato serwerów. Mamy Woodcresta [Xeon 5100 – red.]. Będziemy mieli Tulsę i Montecito. Przygotowujemy też czterordzeniowe procesory.

Kość z rdzeniem Montecito to właśnie Itanium nowej generacji. Procesory z tej serii to układy zbudowane w oparciu o architekturę IA32 i przeznaczone do serwerów. Młodszym "bratem" Montecito będzie rdzeń Tulsa, czyli Itanium przeznaczony do serwerów wieloprocesorowych.
Druga generacja rodziny Itanium powstała z myślą o wykorzystaniu jej w wysokowydajnych serwerach zainstalowanych w krytycznych miejscach sieci komputerowej. Itanium 2 charakteryzują się wyższą wydajnością zarówno od Opteronów firmy AMD, jak i od Xeonów Intela.

Pierwszymi procesorami Itanium 2 z rdzeniem Montecito będą: jednordzeniowy CPU taktowany zegarem o częstotliwości 1,60 GHz (model 9010), układ dwurdzeniowy z zegarem 1,40 GHz (model 9020) oraz procesor z dwoma rdzeniami współpracujący z zegarem 1,60 GHz (model 9040). Dwurdzeniowy Itanium 2 mają wykorzystywać 18 megabajtów pamięci cache drugiego poziomu i współpracować z 533-megahercową magistralą systemową. Układy jednordzeniowe będą wyposażone w 6 megabajtów L2 i wykorzystają 400-megahercową magistralę.

Intel planował, że w drugim kwartale bieżącego roku zadebiutują dwurdzeniowe Itanium 2 taktowane zegarem o częstotliwości 1,80 GHz i wyposażone w 24 megabajty cache\'u drugiego poziomu. Ponadto w kościach 9010, 9020 i 9040 miała zostać zaimplementowana obsługa 667-megahercowej Quad Pumped Bus. Nie wiadomo, czy Intel planuje zrealizowanie tych planów.