Antybakteryjne szkła kontaktowe

| Medycyna

Firma biotechnologiczna Biosignal Ltd. oraz Instytut Badań Oka (Institute for Eye Research) otrzymały etyczne przyzwolenie na pierwsze próby kliniczne antybakteryjnych soczewek kontaktowych o przedłużonym okresie użytku z udziałem ludzi. Rozpoczęły się one 29 czerwca i mają umożliwić porównanie bezpieczeństwa stosowania soczewek zwykłych i antybakteryjnych. Zestawienie obejmie, m.in.: ocenę stanu zdrowia gałek ocznych 10 uczestników eksperymentu, indywidualne reakcje na nowe szkła oraz ich wydajność. Biosignal ma zaprezentować uzyskane wyniki w lipcu.

Efekty uboczne powodowane przez bakteryjne skażenie soczewek kontaktowych są główną przeszkodą wygodnego stosowania soczewek o przedłużonym okresie użytku — zauważa profesor Uniwersytetu Nowej Południowej Walii Mark Willcox, który nadzoruje przebieg prób klinicznych. Nowe soczewki to pierwszy krok w kierunku przezwyciężenia tego problemu.

Ostre zaczerwienienie oka występuje w ciągu roku u ok. 20% spośród 100 mln osób noszących szkła kontaktowe. Bakteryjne zapalenie rogówki, poważne schorzenie oka, które może prowadzić do ślepoty, zdarza się rocznie u 1 na 500 użytkowników śpiących w soczewkach. Obecnie na rynku nie ma żadnych antybakteryjnych szkieł kontaktowych. Aby je zdezynfekować, należy użyć specjalnych płynów.

Technologia Bisignalu zapobiega i ewentualnie przerywa infekcje bakteryjne poprzez zablokowanie systemu sygnalizacyjnego bakterii, wykorzystywanego przy tworzeniu biofilmu. Biofilm jest trójwymiarową kolonią bakterii, które wykazują zdolność przylegania do różnych powierzchni i do siebie nawzajem. Biofilm tworzy się po to, by ochronić wchodzące w jego skład organizmy przed działaniem czynników środowiskowych, w tym również płynów dezynfekujących. Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób szacuje, że biofilm przyczynia się do przynajmniej 2/3 wszystkich przewlekłych zakażeń bakteryjnych. Ponieważ technologia Biosignalu nie zabija bakterii, nie pojawia się problem lekooporności sabotujący wiele obecnie stosowanych form terapii (także antybiotykoterapię).