Klej wielokrotnego użytku

| Technologia
Digitv

Japoński Narodowy Instytut Zaawansowanej Nauki i Technologii Przemysłowej (AIST) stworzył... klej wielokrotnego użytku. Organiczny materiał zapewnia łączeniu wytrzymałość rzędu 50N/cm2, czyli jego 1 centymetr kwadratowy jest w stanie utrzymać 5-kilogramowy ciężar.

Nowy klej to substancja płynna i zanim zostanie użyta ma kolor pomarańczowy. Proces wiązania rozpoczyna się po wystawieniu  na światło naturalne. Można go przyspieszyć oświetlając klej światłem zielonym. Prędkość wiązania zależy od warstwy kleju. AIST informuje, że warstwa o grubości 10 mikrometrów uzyskuje pełną trwałość po 2 minutach oświetlania światłem ze źródła o mocy 80 mW. Proces wiązania odbywa się tylko i wyłącznie pod wpływem światła, a nie temperatury.

Po związaniu klej zmienia kolor na żółty.

Jeśli chcemy, by klej przestał wiązać, wystarczy oświetlić go światłem ultrafioletowym o długości fali 365-385 nanometrów. Po 3 minutach 10-mikrometrowa warstwa ponownie staje się pomarańczowym płynem.

AIST ciągle udoskonala swój klej. Japońscy uczeni chcą zwiększyć siłę wiązania oraz zmienić jego kolor, gdyż pomarańczowy/żółty nie są zbyt praktyczne.

AIST klej światło