Alternatywa dla opioidów?

| Medycyna
miss_rogue (tara hunt), CC

Naukowcy z Icahn School of Medicine at Mount Sinai opracowali lek biorący na cel kompleks białkowy zawierający dwa typy receptorów opioidowych, który może być dobrą alternatywą dla morfiny i innych opioidów. Jak twierdzą na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences wynalazcy leku, jego użycie może wiązać się ze znacznie mniejszą liczbą efektów ubocznych. Sam lek może nie być uzależniający.

Profesor Lakshmi Devi i jej zespół zidentyfikowali heteromer GPCR. To kompleks białkowy zbudowany z dwóch receptorów opioidowych. Uczeni stwierdzili, że GPCR występuje w dużych ilościach w mózgu, w miejscach odpowiedzialnych za przetwarzanie sygnałów bólowych i że to właśnie on jest prawdopodobnie odpowiedzialny za pojawianie się tolerancji na morfinę oraz efektów ubocznych.

Badając GPCR uczeni odkryli związek CYM51010, który ma równie silne działanie przeciwbólowe co morfina, ale prawdopodobieństwo wystąpienia tolerancji i efektów ubocznych jest w jego przypadku mniejsze. Obecnie zespół Devi pracuje nad zmodyfikowaną wersją CYM51010, która będzie wykazywała jeszcze mniej efektów ubocznych.

Heteromery GPCR mogą być dobrym celem dla nowoczesnych leków przeciwbólowych. Obecnie mie dysponujemy narzędziami chemicznymi, które pozwoliłyby nam na sprawdzenie ich roli in vivo - mówi Devi. Naukowcy badają teraz, w jaki sposób CYM51010 wiąże się z kompleksem białkowym. To ma pozwolić na opracowanie ulepszonego środka przeciwbólowego.

CYM51010 ból opioidy morfina lek przeciwbólowy heteromer GPCR