Drugie spotkanie po 136 latach

| Nauki przyrodnicze
Journal of the Marine Biological Association of the United Kingdom, Rediscovery and augmented description of the HMS ‘Challenger’ acorn worm (Hemichordata, Enteropneusta), Glandiceps abyssicola, in the equatorial Atlantic abyss, Nicholas D. Holland, Karen

Po niemal 140 latach w okołorównikowym Atlantyku odkryto drugi egzemplarz jelitodysznego Glandiceps abyssicol.

Holotyp został wytrałowany przez HMS Challenger w 1873 r. Przesłano go do opisu do Niemiec. Niestety, okaz uległ zniszczeniu w wyniku bombardowania w czasie drugiej wojny światowej. W 2009 r. koło pierwotnego punktu na terenie Krawędzi Romanche w pobliżu Ameryki Południowej ekspedycja Rosyjskiej Akademii Nauk pobrała z głębokości 5560 m próbkę osadów dennych, w której znajdował się ok. 5-cm fragment żółtych tkanek. Badania wykazały, że to neotyp G. abyssicol.

W obu przypadkach z dna wydobyto przednie połowy ciała jelitodysznych. Jak wyjaśnia Karen Osborn z Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie, zwierzęta te są bardzo delikatne. Nie mają rozbudowanej muskulatury ani twardego szkieletu. Nic więc dziwnego, że zastosowanie włoku dennego skutkuje znacznymi uszkodzeniami. Delikatne obiekty rzadko pojawiają się w [...] rozpoznawalnym stanie, więc i tak mieliśmy szczęście, że dostaliśmy te 2 robaki w tak dobrej formie.

Badania genetyczne potwierdziły, że fragment z 2009 r. należy do rodziny Spengelidae. Morfologiczne cechy ryjka, kołnierza i przedniego tułowia wskazały, że to G. abyssicol. Okaz był dojrzałą samicą z licznymi, dość drobnymi oocytami w jajnikach.

Osborn przypuszcza, że G. abyssicol porusza się wolno. Warto dodać, że na głębokości, na jakiej występuje, temperatura wynosi ok. 3 stopni Celsjusza.

Glandiceps abyssicol trałować jelitodyszne holotyp neotyp Karen Osborn