Zapraszamy na Małopolską Noc Naukowców

| Ciekawostki
Województwo Małopolskie

Jutro, 25 września, rozpocznie się trzecia Małopolska Noc Naukowców. W Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu naukowcy, znani z laboratoriów i sal wykładowych, pokażą tej Nocy swoje drugie oblicze.

Uczeni będą starali się pokazać nam, że "Nie taka świnia jak ją malują" czyli "Trzoda chlewna inaczej". Dowiemy się również "Dlaczego ciele ozorem miele, a krowa pyskiem się doi". Zainteresowani będą mogli sprawdzić "Co w jajku piszczy" i "wykluć sobie kurczaka" oraz dowiedzieć się, jakie są "Biochemiczne podstawy leczniczego działania roślin".

Pomyślano też o miłośnikach doznań zmysłowych. Dla nich przygotowano prezentację pt."Wielkie gotowanie zupy dyniowej, warzywa mało znane" oraz "Podróż do ogrodu zmysłów".

Kierowców z pewnością zainteresuje informacje jak można "Spojrzeć prawdzie w oczy", czyli w jaki sposób odtwarzane są wypadki drogowie, jak identyfikuje się ślady czy szuka narkotyków i alkoholu. Można będzie zapoznać się także z metodami badania mikrośladów i śladów biologicznych. A na Wydziale Chemii dowiedzą się, co nieco o samochodzie przyszłości i o tym, "co chemik może zrobić dla rozwoju motoryzacji".

Osoby lubiące bujać w obłokach dowiedzą się, jak wygląda życie gwiazd i jak szuka się życia we wszechświecie. Nieco groźniej zrobi się, gdy doktor Krzysztof Chyży opowie o katastrofie tunguskiej i odpowie na pytanie czy możemy spać spokojnie, a doktor Ogłoza wprowadzi nas w świat kosmicznych katastrof.

Fizycy pokażą natomiast, jak można badać budowę materiałów, zaprezentują świat w ciekłym azocie, sprawdzą czy można strzelać z wody oraz przekonają nas, że nadprzewodniki lewitują. Udowodnią nam tez, że nie są nudziarzami z laboratoriów prezentując kabaretową "Klątwę Newtona" czyli sensacyjną komedię z pogranicza fantastyki naukowej i surrealizmu.

Miłośnicy wysokich napięć będą mogli dowiedzieć się, w jaki sposób wywołać burzę w laboratorium, obejrzeć wyładowania iskrowe oraz ślizgowe i zobaczyć transformator Tesli.

Niewątpliwie sporą atrakcją będzie demonstracja eksperymentów prowadzonych na Wielkim Zderzaczu Hadronów oraz wyjaśnienie "jak przyspieszyć protony do 60 milionów elektronowoltów i użyć ich do leczenia nowotworów".

Dowiemy się również, że materiały wykorzystywane w inżynierii biomedycznej mogą być zaskakująco inteligentne, a profesor Zalewski pokaże niekonwencjonalne źródła energii.

Nie zapomniano też o najmłodszych. Dzieci będą mogły dowiedzieć się, "Czy maszyna umie myśleć" i poznać tajniki programowania robotów, a młodzież szkolna jest zachęcana do wzięcia udziału w warsztatach projektowania własnych przedmiotów i stron WWW.

Prowadzone będą też zajęcia z udzielania pierwszej pomocy i warsztaty artystyczne. A najodważniejsi będą mogli sprawdzić, czy inteligencją dorównują naukowcom i zmierzyć się z nimi w turnieju szachowym.

Małopolska Noc Naukowców Kraków Tarnów Nowy Sącz