Zmarł twórca konsoli do gier

| Technologia
White House

Ralph Baer, wynalazca pierwszej konsoli do gier, nie żyje. Mężczyzna zmarł w wieku 92 lat w swoim domu w Manchester w stanie New Hampshire.

Baer wpadł na pomysł stworzenia urządzenia do gier, które współpracowałoby z każdym telewizorem, w 1966 roku. Baer zatrudniony był wówczas w firmie Sanders Associates. Pracodawca dał mu 2500 dolarów i przyznał dwóch pracowników, którzy mieli wraz z Baerem rozwijać jego pomysł. Po dwóch latach pracy powstał prototyp nazwany „Brown Box”. Kolejne dwa lata zajęło przygotowanie wersji, która mogła trafić na rynek. Sprzedaż pierwszej konsoli w dziejach rozpoczęto w 1972 roku. Urządzenie kosztowało 100 USD, a do wyboru było 12 gier. W pudełku z konsolą znajdował się też manipulator oraz strzelba do likwidowania czarnych charakterów. Urządzenie było produkowane we współpracy z firmą Magnavox i sprzedawane jako Magnavox Odyssey.

Bear do końca życia pozostał wynalazcą. Miał na swoim koncie ponad 150 patentów. W 2006 roku otrzymał Narodowy Medal Technologii. W tym samym roku przekazał Smithsonian Institute wszystkie prototypy swoich wynalazków i związane z nimi dokumenty.

Ralph Baer konsola Magnavox Odyssey