U niektórych kobiet ból pogarsza się w obecności partnera

| Psychologia
Rebecca Lehmann, CC

Obecność partnera w czasie bolesnych procedur medycznych może sprawić, że pewne kobiety będą się czuć gorzej, a nie lepiej - twierdzą naukowcy z Uniwersyteckiego College'u Londyńskiego, King's College London i University of Hertfordshire.

W ramach eksperymentu palce 39 kobiet drażniono pulsami lasera w obecności i pod nieobecność chłopaka lub męża. Okazało się, że odczuwany przez nie ból nie tylko nie zmalał w obecności partnerów, ale i w wielu przypadkach wzrósł. Wzrost odczuwanego bólu był wyższy dla kobiet, które w największym stopniu unikały w swych związkach bliskości.

Byliśmy zainteresowani rolą indywidualnych wzorców poszukiwania i unikania bliskości w związku. Chcieliśmy sprawdzić, czy konstrukt zwany stylem przywiązania może determinować, czy wsparcie partnera zmniejsza, czy nasila odczuwanie bólu - wyjaśnia dr Charlotte Krahé z Instytutu Psychiatrii, Psychologii i Neuronauki King's College London.

W czasie każdej z prób jeden z palców kobiety traktowano umiarkowanie bolesnym pulsem lasera. Później proszono o ocenę intensywności bólu. Naukowcy mierzyli też aktywność mózgu wzbudzaną przez podrażnienie skóry. Dzięki temu mogli zbadać zależność między subiektywną oceną bólu a rzeczywistą reakcją mózgu. Oprócz tego wszystkie ochotniczki wypełniały kwestionariusz dot. stopnia poszukiwania lub unikania bliskości czy emocjonalnej intymności w związku.

Okazało się, że w im większym stopniu kobieta unikała bliskości w związku, tym większego bólu doświadczała, gdy jej partner był obecny przy zabiegu. Było to widoczne zarówno w subiektywnych ocenach, jak i zapisie EEG. Obecność partnera nie miała znaczącego wpływu na ból odczuwany przez kobiety poszukujące w związku bliskości.

Wg dr Kateriny Fotopoulou, generalnie studium sugeruje, że wsparcie partnera podczas bólu powinno być dostosowane do cech osobowości i preferencji w zakresie radzenia sobie [z trudnymi sytuacjami]. Osoby, które unikają bliskości w związku, mogą odbierać obecność innych jako zakłócenie preferowanych metod radzenia sobie z zagrożeniami na własną rękę. Może to podtrzymać wartość zagrożenia i ostatecznie nasilić doświadczenia bólowe. Brytyjczycy podkreślają, że hipotezę tę mógłby potwierdzić fakt, że obecność partnera wpływała w ten sam sposób zarówno na raport o odczuwaniu bólu, jak i aktywność mózgu, a zwłaszcza rejonów przetwarzających zagrożenia dot. ciała.

Wcześniejsze badanie pokazało, że kobiety wolą, by ich partner był obecny w czasie porodu i już po nim zażywają mniej środków przeciwbólowych. Odmienne wyniki najnowszego kontrolowanego eksperymentu sugerują, że [....] fizyczna i psychologiczna natura bólu porodowego może być inna od pozostałych rodzajów bólu. Przyszłe studia powinny ustalić, jak obecność partnera w czasie porodu oddziałuje na ból odczuwany przez kobiety unikające bliskości w związkach.

ból partner bliskość unikanie poszukiwanie dr Charlotte Krahé