Sztuczna skóra coraz bliżej

| Technologia

Naukowcy z Izraelskiego Instytutu Technologii Technion opracowali elastyczny czujnik, który w przyszłości można będzie zintegrować ze sztuczną skórą. Taka skóra, po umieszczeniu jej na protezie, pozwalałby pacjentowi znowu odczuwać zmiany w środowisku. Izraelczycy połączyli złoto z żywicą, dzięki czemu powstał czujnik, który jednocześnie odbiera trzy rodzaje danych - dotyk, wilgotność i temperaturę. Profesor Hossam Haick zapewnia, że nowy sytem jest co najmniej 10-krotnie bardziej czuły na dotyk, niż inne systemy bazujące na koncepcji elektronicznej skóry.

Czujniki gotowe do zintegrowania ze sztuczną skórą muszą spełniać szereg warunków. Powinny zużywać niewiele prądu, rejestrować szeroki zakres nacisku, być w stanie zebrać w jednym momencie kilka rodzajów danych. Powinny być też łatwe i tanie w produkcji.

Izraelczycy wyprodukowali taki właśnie czujnik. Składa się on z nanocząsteczek złota o średnicy 5-8 nanometrów. Cząsteczki połączone są za pomocą organicznych ligand. Naukowcy odkryli, że po umieszczeniu takiej warstwy na substracie - w tym wypadku był to poli(tereftalan etylenu) - przewodnictwo czujnika zależy od tego, jak został wygięty. To oznacza, że może pracować w bardzo dużym zakresie nacisku - od dziesiątków miligramów do dziesiątków gramów - i odróżniać stopień nacisku. Czułością całości można manipulować odpowiednio dobierając grubość czujnika.

czujnik Technion sztuczna skóra