Japończycy pozyskali gaz z klatratów metanu

| Ciekawostki
US Department of Energy

Japończycy poinformowali o przeprowadzeniu udanego eksperymentu pozyskania gazu z klatratów metanu znajdujących się na głębokości około kilometra pod powierzchnią oceanu.

Gdy morskie organizmy obumierają, opadają na dno i rozkładają się. Ciśnienie wody oraz jej niska temperatura nie dopuszczają do ucieczki metanu. Jego molekuły zostają uwięzione przez wodę i powstają bogate weń hydraty. Olbrzymie ich ilości zalegają pod wodami oceanów. Bogate w metan klatraty mogą być źródłem czystej energii. Dotychczas jednak nikomu nie udało się pozyskać z nich gazu, który jest utrzymywany w formie stałej dzięki niskiej temperaturze i wysokiemu ciśnieniu. Japończycy są prawdopodobnie pierwszymi, którzy tego dokonali.

Konsorcjum, na którego czele stała Japońska Narodowa Korporacja Ropy, Gazu i Metali rozpoczęło pracę w lutym ubiegłego roku i właśnie przystąpiło do eksperymentalnej produkcji metanu. To pierwszy na świecie prowadzony na pełnym morzu ekspryment pozyskania gazu z hydratów metanu - poinformowali rządowi urzędnicy. W czasie jego trwania udało się wykorzystać wysokie ciśnienie panujące przy dnie morskim do uzyskania metanu z klatratu.

Japończycy chcą przed końcem marca 2019 roku rozpocząć komercyjne wydobycie metanu. Szacują, że u samych tylko wybrzeży Sikoku znajduje się 1,1 miliarda metrów sześciennych naturalnego gazu. Ich wydobycie całkowicie zaspokoiłoby potrzeby energetyczne kraju na 11 lat.

gaz energia klatrat metanu