Ocaleli z holokaustu żyją dłużej

| Ciekawostki

Mężczyźni, którzy przeżyli holokaust, żyją dłużej niż panowie, którzy nie mają za sobą takich doświadczeń. W PLOS One ukazały się wyniki badań przeprowadzonych przez uczonych z Uniwersytetu w Hajfie i holenderskiego Uniwersytetu Leiden.

Izraelscy i holenderscy naukowcy jako pierwsi przejrzeli dostępne dane dotyczące wszystkich polskich Żydów, którzy po II wojnie światowej wyemigrowali do Izraela. Wyniki badań zaskoczyły specjalistów. Ci,którzy przeżyli holokaust przeszli nie tylko olbrzymią psychologiczną traumę, ale doświadczyli też głodu, niedożywienia, braku higieny i dostępu do pomocy medycznej, przez co sądziliśmy, że wpłynęło to niekorzystnie na ich zdrowie i skróciło życie. Niespodziewanie okazało się, że nasze badania wskazują na hart i wytrzymałość ludzkiego ducha - mówi profesor Avi Sagi-Schwartz z Uniwersytetu w Hajfie.

Od dawna wiadomno, że traumatyczne doświadczenia mogą skrócić życie. Znaleziono też dowody, że takie przeżycia prowadzą do skrócenia telomeerów w DNA, a ich długość jest powiązana z długością życia. Właśnie z tego względu izraelscy i holenderscy uczeni postanowili sprawdzić, jak holokaust wpłynął na długość życia tych, którzy go przetrwali.

Naukowcy dysponowali danymi z izraelskiego Narodowego Instytutu Ubezpieczeń. Dzięki nim mogli porównać informacje dotyczące dwóch grup polskich Żydów - tych, którzy przybyli do obecnego Izraela przed wojną, z tymi, którzy przybyli po wojnie. Badaniami objęto osoby, które w 1939 roku miały od 4 do 20 lat. Podzielono je na dwie grupy. Jedna składała się z osób, które do obecnego Izraela przybyły przed wybuchem II wojny światowej oraz drugą, która trafiła tam w latach 1945-1950. Uczeni dysponowali danymi 55 220 kobiet i mężczyzn.

Badania wykazały, że osoby, które doświadczyły holokaustu żyły średnio o 6,5 miesiąca dłużej niż ci, których to doświadczenie ominęło. Jeszcze bardziej interesujące wyniki uzyskano po porównaniu kobiet i mężczyzn. Okazało się bowiem, że w populacji kobiet nie było istotnej różnicy w długości życia pomiędzy dwiema wspomnianymi grupami. Natomiast wśród panów była ona istotna. Mężczyźni, którzy przetrwali holokaust żyli średnio aż 14 miesięcy dłużej niż grupa, która holokaustu nie doświadczyła. Co więcej, okazało się, że im starszy był mężczyzna w momencie rozpoczęcia holokaustu, którego był świadkiem, tym dłużej żył w porównaniu ze swoim rówieśnikiem, którego holokaust ominął.

Mężczyźni, którzy w czasie wojny mieli 10-15 lat żyli średnio o 10 miesięcy dłużej w porównaniu z grupą kontrolną. Ci, którzy w czasie wojny mieli 16-20 lat żyli średnio 18 miesięcy dłużej niż ich równieśnicy, którzy holokaust nie doświadczyli - mówi profesor Sagi-Schwartz.

holokaust Żyd długość życia