Leczą uzależnienie lekiem na nadciśnienie

| Psychologia
Lynda Giddens

Na University of Texas wykorzystano zatwierdzony już lek na nadciśnienie tętnicze do wyleczenia szczurów z uzależnienia od kokainy i alkoholu. Jeśli lek sprawdzi się też w przypadku ludzi będzie to pierwszy środek, który pomaga pokonać nałóg poprzez usunięcie wspomnień związanych z uzależnieniem.

Jak wiadomo, głównymi przyczynami dla których ludzie wracają do dawnych nałogów są zachęty środowiskowe, takie jak ludzie, miejsca, dźwięki czy obrazy, które zachęcają niepijących alkoholików czy niebiorących narkomanów do ponownego sięgnięcia po uzależniający ich środek.

Profesor Hitoshi Morikawa i jego zespół z University of Texas wyszkolili uzależnione szczury tak, by kojarzyły czarny lub biały pokój ze środkiem, od którego się uzależniły. Gdy zwierzęta miały później do wyboru, do jakiego pomieszczenia wejdą, niemal zawsze wybierały to, które kojarzyło im się z uzależnieniem.

Pewnego dnia zwierzętom zaaplikowano wysoką dawkę leku na nadciśnienie, izradipiny. W dniu, w którym lek podano, szczury wybrały pokój zgodny z ich uzależnieniem, jednak następnego dnia i w dniach kolejnych nie wykazywały już takich preferencji. Izradipina usunęła wspomnienia łączące konkretny pokój z uzależnieniem od kokainy lub alkoholu - mówi Morikawa.

Środki uzależniające prawdopodobnie zmieniają połączenia w mózgu odpowiedzialne za uczenie się, przez co powstają bardzo silne wspomnienia związane z danym środkiem. Leki na nadciśnienie blokują specyficzne kanały jonowe, które występują też w mózgu. Wydaje się, że przywracają one pierwotny stan połączeń mózgowych w miejscach związanych ze wspomnieniami o uzależnieniu.

Profesor Morikawa ma nadzieję, że – jako iż izradipina została już zatwierdzona do użytku przez ludzi – będzie mógł przeprowadzić testy kliniczne znacznie szybciej niż dzieje się to w przypadku środków niezatwierdzonych.

Jednym z wyzwań stojących przed naukowcami jest zapobieżenie zbyt dużemu spadkowi ciśnienia krwi po podaniu izradipiny.

izradipina uzależnienie alkohol kokaina wspomnienia