Wybuchowe leczenie

| Medycyna
Rodrigo Senna, CC

Grupa amerykańsko-chińskich naukowców opracowała mikrozapalniki do kapsułek z lekarstwami, które nie tylko je napędzają, ale i pomagają w lepszym opróżnianiu. Mamy więc do czynienia z kontrolowanym zapłonem wewnątrz ludzkiego organizmu, a konkretnie w obrębie układu pokarmowego.

Deyu Li z Vanderbilt University i jego współpracownicy z Uniwersytetu w Chongqing skupili się na opatentowanych zdalnie sterowanych kapsułkach (ang. remote controlled capsule, RCC). Mechanizm ich pomysłu generuje ciśnienie gazu wystarczające do opróżnienia rezerwuaru. Działający dzięki układom mikroelektromechanicznym (MEMS) mikrozapalnik stanowi najważniejszą część zminiaturyzowanego silnika odrzutowego na paliwo stałe, który wykorzystuje proch oraz diazodinitrofenol (DDNP). Ten ostatni jest żółtobrązowym proszkiem i rozpuszcza się w kwasie octowym, acetonie, stężonym kwasie solnym, ale nie w wodzie. W opisywanym silniku spełniał on funkcję czynnika detonującego, a proch miał stanowić paliwo.

Naukowcy przeprowadzili testy wykonalności i niezawodności spalania. Okazało się, że spalanie zapewniało moc rzędu 166 mW, a całkowity i szybki wyrzut leku wymagał zastosowania od 16 do 20 mg paliwa. Zespół Li przebadał w warunkach in vitro aż 18 wariantów kapsułki z silnikiem.

kapsułka zdalnie sterowana mikrozapalnik proch diazodinitrofenol DDNP silnik odrzutowy Deyu Li