Karmieni piersią nie są mądrzejsi

| Psychologia

Dzieci karmione piersią są mądrzejsze, bo ich matki są bardziej inteligentne. Wyższy iloraz inteligencji nie jest natomiast skutkiem karmienia piersią. Angielscy naukowcy odkryli, że kobiety karmiące piersią są bardziej wykształcone, inteligentniejsze i wychowują swoje dzieci w bardziej stymulujących intelektualnie warunkach.

Opublikowane w British Medical Journal badania przeprowadzono na Uniwersytecie w Edynburgu oraz w Medical Research Council. Szef badań Geoff Der podkreśla, że nad związkiem karmienia piersią i ilorazu inteligencji zastanawiano się od momentu jego odkrycia, czyli od 1929 roku.

Anglicy przeanalizowali dane ponad 5 tys. dzieci i 3 tys. matek (wszyscy z USA). Zauważyli, że kobiety, które decydowały się na taki sposób karmienia swoich pociech, były zazwyczaj bardziej inteligentne. Gdy brało się to pod uwagę, związek między inteligencją dziecka a karmieniem piersią stawał się dużo słabszy. Pozostałą część łatwo było wyjaśnić innymi właściwościami środowiska rodzinnego.

Akademicy przyglądali się także rodzinom, w których jedno dziecko było karmione piersią, a drugie nie. Potwierdziło to ich wcześniejsze spostrzeżenia: maluchy karmione piersią nie były mądrzejsze od swojego rodzeństwa.

Inteligencja jest determinowana przez inne niż karmienie piersią czynniki. Karmienie piersią przynosi jednak wiele korzyści. I to zarówno matce, jak i jej dziecku — podsumowuje Der.

Tylko jeden dzień takiego odżywiania wystarczy, by ustabilizować poziom cukru we krwi niemowlęcia oraz dostarczyć matczyne przeciwciała. Wielokrotnie udowodniono, że dzieci karmione piersią są mniej podatne na choroby układu oddechowego i zaburzenia pokarmowe, takie jak biegunka czy wymioty. Do długofalowych efektów karmienia piersią zalicza się obniżenie ciśnienia krwi oraz zapobieganie otyłości.

karmienie piersią iloraz inteligencji