Atrakcyjność na obcasach

| Psychologia
Pσrcelαΐηgΐrl°, CC

Mężczyźni chętniej pomagają kobietom w butach na wysokich obcasach. Wyniki badań Nicolasa Guéguena z Université de Bretagne-Sud ukazały się w piśmie Archives of Sexual Behavior.

Choć media narzucają skojarzenie między szpilkami a seksapilem, dotąd przeprowadzono tylko jedno badanie nad wpływem obcasów na ocenę kobiet przez mężczyzn.

By uzupełnić tę lukę w wiedzy, Francuz zorganizował serię eksperymentów. Na początku sprawdzał, co się stanie, gdy 19-letnia kobieta w butach na płaskim obcasie poprosi mężczyzn o udział w krótkiej sondzie i czy respondenci chętniej wezmą udział w zadaniu, gdy ubierze ona buty na 5- lub 9-cm obcasie. Dziewczyna zaczepiła 90 mężczyzn w wieku 25-50 lat, którzy poruszali się samotnie w 60-70-tysięcznym mieście w Bretanii. W każdym z trzech scenariuszy miała na sobie identyczny strój: czarną garsonkę i białą bluzkę. Buty nie miały pasków ani sznurówek. Wykorzystane fasony były modne i odsłaniały kostkę oraz śródstopie. Buty na obcasie różniły się tylko jego wysokością. Gdy pojawiał się samotny mężczyzna, kobieta wygłaszała następującą kwestię: "Przepraszam bardzo. Przeprowadzamy badanie nad równouprawnieniem płci. Czy zgodzi się pan odpowiedzieć na parę pytań? To zajmie 3-4 minuty". Po przepytaniu 10 respondentów dziewczyna zmieniała buty. W ramach uwzględnionych scenariuszy przepytano po 30 osób. Okazało się, że panowie bardziej pozytywnie reagowali na prośbę, gdy 19-latka nosiła buty na obcasie. Przy płaskim obuwiu zgodę wyraziło 46,7% (14/30), przy średnim obcasie 63,3% (19/30), a przy wysokim obcasie 83,3% (25/30) zaczepianych.

Uzyskane w ten sposób wyniki miały jednak pewne ograniczenia. Po pierwsze, psychologowi pomagała tylko jedna kobieta, nie można więc było generalizować na inne przedstawicielki płci pięknej. Po drugie, badano tylko mężczyzn. Po trzecie, próba była mała. Z tego względu w 2. eksperymencie uwzględniono i mężczyzn, i kobiety, w sumie 360 osób w wieku circa 25-50 lat. Badania prowadzono w pieszych obszarach 2 miast. Ludzi zaczepiały cztery 19-latki podobnego wzrostu (167-168 cm) i wagi (54-57 kg), ubrane tak samo jak w pierwszym studium. Tym razem sonda miała dotyczyć zwyczajów związanych ze spożyciem lokalnych produktów. Dziewczyny stały w odległości minimum 1 km od siebie. Poinstruowano je, by nagabywały 90 przechodniów (45 mężczyzn, 45 kobiet). Po rozmowie z 15 osobami miały zmienić buty. Okazało się, że długość obcasa wpływała tylko na zachowanie respondentów-mężczyzn. W ich przypadku pomocnice w butach na płaskim obcasie uzyskały zgodę 41,7% zaczepianych (25/60), a dziewczyny na średnim i wysokim obcasie, odpowiednio, 60% (36/60) i 81,7% (49/60) pieszych.

Poza tym w trzecim eksperymencie psycholog przyglądał się chęci spontanicznego pomagania kobietom (4 ubranym jak wcześniej pomocnicom z 2. studium), które w obuwiu z obcasami różnej wysokości upuszczały rękawiczkę, szukając czegoś w torbie. Dziewczyny szły w odległości ok. 3 m od wybranej osoby i pozornie nieświadomie, upuszczały rękawiczkę. Za pomoc uznawano reakcję pojawiającą się w ciągu 10 s od upuszczenia obiektu. Jeśli nic się nie działo, 19-latki rozglądały się zaskoczone, wracały po rękawiczkę i podnosiły ją, nie patrząc na "badanego". Pomocnicom powiedziano, by zmieniały obuwie po przetestowaniu 10 mężczyzn i 10 kobiet. Pomocność mężczyzn wzrastała z wysokością obcasów, a rodzaj obuwia znowu nie miał wpływu na inne kobiety. Przy płaskim, średnim i wysokim obcasach dziewczynom pomagało, odpowiednio, 61,7% (37/60), 78,3% (47/60) i 93,3% (56/60) panów.

W ostatnim z eksperymentów Guéguen stwierdził, że w barach młodzi mężczyźni w wieku ok. 20-28 lat szybciej zaczynali rozmawiać z kobietą noszącą obcasy (pomocnicą z 1. eksperymentu). Badanie prowadzono w ciągu 6 środowych i 6 sobotnich wieczorów między 20.30 a północą; zastosowano podział wieczoru na trzy półgodzinne sesje. Przebieg zdarzeń śledziło 2 obserwatorów.

Rozmiar kobiecych obcasów wywiera silny wpływ na zachowanie mężczyzn - twierdzi Guéguen, dodając, że w przyszłości należałoby sprawdzić, czy zaobserwowany efekt zależy od wywołanej obuwiem zmiany chodu albo wrażenia, że rozmiar stopy zmniejsza się ze wzrostem wysokości obcasa (badania prowadzone w 9 kulturach sugerowały, że mężczyźni wolą kobiety z mniejszymi stopami). Specjalista spekuluje, że panowie stykający się w mediach z wizerunkami seksownych modelek w szpilkach nauczyli się kojarzyć właścicielki butów na wysokich obcasach z erotycznymi zamiarami.

kobieta szpilki obcasy buty atrakcyjność mężczyźni Nicholas Guéguen