Stworzyli matrycę do osteoregeneracji

| Medycyna
Erik Charlton, CC

Na Uniwersytetach w Southampton i Edynburgu powstał nowy materiał do wspomagania gojenia złamań. By go uzyskać, należało zmieszać poli(octan winylu), chitozan i polilaktyd.

Twarda, a zarazem wysoce porowata struktura pełni funkcję rusztowania. Jak tłumaczy prof. Richard Oreffo z Southampton, nowy materiał ma strukturę pszczelego plastra. Dzięki temu komórki mogą w niego wnikać, a naczynia krwionośne przechodzą przez otwory.

Brytyjczycy testowali swoje rozwiązanie na myszach, którym usunięto fragment kości udowej. Otwór był na tyle duży, że nie mogło być mowy o normalnym gojeniu. W wyrwie umieściliśmy nasze rusztowanie. Potem przez 4-8 tyg. przyglądaliśmy się procesom naprawczym.

Choć gdy rusztowanie zaszczepiono ludzkimi komórkami macierzystymi kości, gojenie zachodziło szybciej, mysie komórki wypełniały pory i bez dodatkowego wspomagania.

W przyszłej praktyce klinicznej po skolonizowaniu rusztowania przez komórki pacjenta następowałoby całkowite rozłożenie.
Choć opis wydaje się banalnie prosty, zanim naukowcy wpadli na trop właściwej mieszanki, przetestowali setki innych kombinacji. Celem było uzyskanie solidnej, lekkiej, a zarazem wspierającej komórki macierzyste powierzchni. Jesteśmy pewni, że ten materiał już wkrótce poprawi jakość życia pacjentów z poważnymi urazami kości, a także pomoże utrzymać starzejące się społeczeństwo w dobrym zdrowiu - podsumowuje prof. Mark Bradley z Uniwersytetu w Edynburgu.

kość złamanie gojenie materiał polimer poli(octan winylu) chitozan polilaktyd rusztowanie Richard Oreffo Mark Bradley