Zagadka kręgów, tym razem nie w zbożu

| Nauki przyrodnicze
Hughes Lab, UC Riverside

Nie mogąc samodzielnie rozwiązać zagadki kręgów, które powstały ok. 492 mln lat temu na dnie morskim Wisconsin, paleontolodzy poprosili o pomoc amatorów.

Te fascynujące struktury, prawie idealne kręgi, odkrył 30 lat temu paleontolog amator z Madison. Od tej pory nieustannie wprawiają one w zdumienie specjalistów, którzy zastanawiają się, czy powstały w wyniku procesu fizycznego, czy raczej dokumentują aktywność prehistorycznego organizmu - opowiada prof. Nigel Hughes z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside.

Naukowiec ujawnia, że autor najlepszej odpowiedzi otrzyma nagrodę w wysokości 500 dol.; w przypadku paru jednakowo przekonujących wersji kwota zostanie rozdzielona między kilka osób. Projekt wystartował 16 lutego i potrwa do 11 marca (zakończy się o 4 czasu pacyficznego). Odpowiedzi można zgłaszać na poświęconej mu witrynie.

Paleontologia to jedna z niewielu dziedzin nauki, gdzie wkład amatorów jest nadal znaczący - zaznacza Huhges, dodając, że wykorzystanie do rozwiązania problemu tzw. crowdsourcingu może przynieść sporo korzyści. W końcu niewykluczone, że gdzieś ktoś widział tworzenie czegoś takiego w dzisiejszych czasach albo że projekt zainspiruje myślącą twórczo osobę [...], która wpadnie na coś, co nam umknęło.

Hughes i prof. Eamonn Keogh liczą, że początkowe zainteresowanie projektem uda się rozbudować do tego stopnia, że przełoży się to na wysoką pozycję linku na Reddicie. Sześcioosobowe jury zobowiązuje się do przeczytania tysiąca słów z początku wpisu, zaznaczając, że oceny na Reddicie nie będą mieć wpływu na decyzję o nagrodzeniu bądź nie.

Hughes i Keogh zamieścili na witrynie projektu swoje nagrania oraz wskazówki i dane (w sumie 14), które należy wziąć pod uwagę w czasie formułowania hipotez. Wiadomo np., że średnica kręgów wynosi od 2 do 11 cm, a rozkład rozmiarów wydaje się normalny. Przekroje przez kręgi sugerują, że jeśli powstały one na dnie, a nie w osadach, wyglądały raczej na rowki, a nie wypukłe struktury przypominające kratery. Wiele wskazuje na to, że szczeliny dopiero później wypełniły się osadami. Podczas poszukiwania rozwiązania zagadki należy również pamiętać, że grubość ścian kręgów waha się w granicach 2-4 mm, a szerokość nie jest zależna od ich średnicy, ale ma związek z materiałem otaczającym ścianę: jeśli jest to błoto, ściana jest węższa niż w przypadku piasku. Poza tym kręgi sięgają na ok. 9 mm w głąb osadów.

 

kręgi zagadka paleontolog amator Wisconsin Nigel Hughes crowdsourcing