Kurkumina może długotrwale chronić płuca wcześniaków

| Medycyna
Jon Connell (ciamabue), CC

Wcześniaki są poddawane tlenoterapii i sztucznej wentylacji. Niestety, ratujące życie zabiegi prowadzą do dysplazji oskrzelowo-płucnej. Najnowsze badania naukowców z Los Angeles Biomedical Research Institute wykazały jednak, że uszkodzeniom można na dłuższą metę zapobiegać za pomocą kurkuminy, żółtego barwnika z kłączy ostryżu.

Podczas eksperymentów zauważono, że kurkumina zabezpieczała zarówno przed dysplazją oskrzelowo-płucną, jak i hiperoksją, czyli podwyższonym stężeniem tlenu w tkankach. Wcześniej zespół z tego samego Instytutu zademonstrował, że ochrona utrzymuje się tydzień od narodzin, tym razem czas ten wydłużył się nawet do 3 tyg.

Jednodniowe szczurzęta przez 5 dni wystawiano na oddziaływanie 21% albo 95% O2. W tym czasie jednej grupie zwierząt raz dziennie podawano śródotrzewnowo kurkuminę (5 mg/kg), a drugiej nie. Później, do 21. doby życia, gryzonie oddychały powietrzem atmosferycznym. Na końcu Amerykanie oceniali rozwój płuc. Dodatkowo prowadzono badania in vitro na fibroblastach płuc 19-dniowych szczurzych płodów. W tym przypadku po dobowej hiperoksji w obecności (5μM) i przy braku kurkuminy badano markery apoptozy oraz aktywacji MAPK.

Kurkumina jest znana z silnego działania przeciwutleniającego, a także właściwości przeciwzapalnych i antybakteryjnych, przez co terapia z jej użyciem wygląda obiecująco [...] - przekonuje dr Virender K. Rehan.

kurkumina dysplazja oskrzelowo-płucna hiperoksja dr Virender K. Rehan