Toksyczne miejskie zanieczyszczenia w ludzkim mózgu

| Zdrowie/uroda
Suel lab

W ludzkim mózgu znaleziono niewielkie magnetyczne cząsteczki pochodzące z zanieczyszczonego powietrza. Naukowcy z Lancaster University nie wykluczają, że mogą być one przyczyną choroby Alzheimera. Liczne magnetyty znaleziono w tkance mózgowej 37 osób w wieku 3-92 lat, które mieszkały w Mexico City i w Manchesterze. Wiadomo, magnetyt jest silnie toksyczny, bierze udział w tworzeniu się reaktywnych form tlenu w mózgu i jest powiązany z występowaniem chorób neurodegeneracyjnym.

Profesor Barbara Maher i jej koledzy z Oxfordu, Glasgow, Manchesteru i Mexico City wykorzystali techniki spektroskopowe do zbadania magnetytów. Naukowcy zauważyli nie tylko kanciaste cząstki magnetytów, które prawdopodobnie w sposób naturalny formują się w mózgu. Większość ze znalezionych cząstek miała kształt sferyczny, ich średnica dochodziła do 150 nanometrów, niektóre z nich miały nadtopioną powierzchnię - wszystkie te cech wskazują na ich formowanie się w wysokiej temperaturze. Mogły powstać np. w silnikach samochodowych czy ogniskach. Sferycznym cząstkom często towarzyszą nanocząstki zawierające inne metale, jak platyna, kobalt czy nikiel.

Znalezione przez nas cząstki są niezwykle podobne do cząstek znajdujących się w zanieczyszczonym miejskim powietrzu, szczególnie w pobliżu ruchliwych ulic, gdzie powstają w silnikach oraz wskutek hamowania - mówi profesor Maher. Nanocząstki o średnicy mniejszej niż 200 nanometrów mogą dostawać się do mózgu bezpośrednio za pomocą nerwu węchowego podczas oddychania.

mózg magnetyt zanieczyszczenie