Orzechy włoskie poprawiają jakość spermy

| Zdrowie/uroda
Ioan Sameli, CC

Zjadanie codziennie 75 g orzechów włoskich poprawia żywotność, ruchliwość i cechy morfologiczne plemników u zdrowych mężczyzn w wieku 21-35 lat.

Dane wskazują, że na świecie ze zmniejszoną płodnością lub niepłodnością zmaga się ok. 70 mln par. W 30-50% przypadków ma na to wpływ stan zdrowia mężczyzny. Niektóre badania sugerują, że spadek jakości nasienia w krajach rozwiniętych można powiązać z zanieczyszczeniem powietrza i złym trybem życia. Mając to na uwadze, dr Wendie Robbins Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) postanowiła sprawdzić, czy zwiększenie spożycia krytycznych dla dojrzewania plemników i działania błon komórkowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych polepszy jakość plemników u zwolenników typowej zachodniej diety.

Dobrymi źródłami wielonienasyconych kwasów tłuszczowych są ryby, ale i orzechy, w których występuje kwas α-linolenowy (ALA). Robbins zebrała grupę 117 zdrowych mężczyzn w wieku 21-35 lat i podzieliła ich na 2 grupy. Pierwszej (58-osobowej) polecono unikać jedzenia orzechów drzewnych, druga (59-osobowa) miała codziennie spożywać 75 g orzechów włoskich. Wcześniejsze badania wykazały, że 75 g to ilość, przy której u zdrowego mężczyzny poziomy lipidów we krwi się zmienią, ale nie doprowadzi to do wzrostu wagi.

Przed eksperymentem i po upływie 3 miesięcy analizowano jakość ejakulatu. Ocenie poddawano koncentrację plemników, żywotność, ruchliwość, morfologię i nieprawidłowości chromosomalne. Po 12 tygodniach u żadnej z grup nie wykryto znaczących zmian we wskaźniku masy ciała czy w poziomie aktywności, jednak u panów zjadających więcej kwasów omega-3 (ALA) i omega-6 zaobserwowano poprawę w zakresie żywotności, ruchliwości i morfologii plemników. Po interwencji dietetycznej spadła liczba anomalii chromosomalnych.

Ponieważ badania prowadzono na młodych zdrowych mężczyznach, na razie nie wiadomo, czy 75 g orzechów włoskich dziennie może zapewnić jakieś korzyści ich rówieśnikom z zaburzeniami płodności. W kolejnym etapie badań Robbins zamierza zatem pracować z parami uczęszczającymi do klinik leczenia niepłodności. W ten sposób powinno się udać ustalić, czy przejście mężczyzny na orzechową dietę cokolwiek zmieni.

orzechy włoskie dieta mężczyźni Wendie Robbins zaburzenia płodności wielonienasycone kwasy tłuszczowe kwas α-linolenowy ALA sperma żywotność ruchliwość