Ograniczanie telewizji i ruch zwiększają liczebność plemników

| Zdrowie/uroda
bhav.bhav, CC

Zdrowi młodzi mężczyźni spędzający przed telewizorem ponad 20 godzin tygodniowo mają niemal o połowę mniej plemników niż mężczyźni, którzy prawie nie spędzają w ten sposób czasu.

Dotąd naukowcy nie potrafili wskazać przyczyn(y) spadku jakości nasienia w ostatnich dekadach. Aby stwierdzić, czy siedzący tryb życia ma tu coś do rzeczy, zespół Audrey Gaskins z Harvardzkiej Szkoły Zdrowia Publicznego przeanalizował jakość spermy 189 Amerykanów w wieku 18-22 lat. Wszyscy panowie brali w 2009 r. udział w Rochester Young Men's Study. Ochotników wypytywano o aktywność fizyczną i zwyczaje dotyczące oglądania telewizji czy filmów na DVD w 3-miesięcznym okresie. Inne pytania tyczyły kwestii zdrowotnych mogących mieć wpływ na jakość ejakulatu, a więc m.in. diety, poziomu stresu i palenia.

Okazało się, że w porównaniu do badanych prawie nieoglądających telewizji, mężczyźni, którzy spędzali w ten sposób ponad 20 godzin tygodniowo, mieli o 44% mniej plemników. Dodatkowo osoby ćwiczące w umiarkowanym-energicznym tempie 15 lub więcej godzin tygodniowo miały o 73% więcej plemników niż panowie gimnastykujący się 5 lub mniej godzin tygodniowo. Lekkie ćwiczenia nie wpływały na jakość spermy.

Gros wcześniejszych studiów nad ruchem i jakością nasienia skupiało się na zawodowych maratończykach i kolarzach, którzy osiągają poziom aktywności fizycznej niedostępny dla większości ludzi. My ocenialiśmy zakres ruchu bardziej miarodajny dla populacji generalnej - podkreśla Jorge Chavarro.

Wiemy bardzo mało o tym, jak styl życia może wpływać na jakość spermy, dlatego zidentyfikowanie 2 [...] łatwo modyfikowalnych czynników, które wydają się tak silnie oddziaływać na liczebność plemników, jest naprawdę ekscytujące - cieszy się Gaskins.

Autorzy artykułu z British Journal of Sports Medicine nie zauważyli, by zamiłowanie do telewizji lub poziom aktywności fizycznej wpływały na inne niż liczebność plemników cechy nasienia, a więc na ruchliwość plemników, ich kształt czy objętość próbki.

Ponieważ wcześniejsze studia sugerowały, że różne rodzaje aktywności mogą wywierać przeciwstawny wpływ na cechy spermy, w przyszłości trzeba będzie ustalić, jak z myślą o zwiększeniu szans na poczęcie powinni ćwiczyć przyszli ojcowie.

plemniki liczebność nasienie ejakulat sperma ruch aktywność fizyczna telewizja Audrey Gaskins