Amerykanie przeszczepią macicę u człowieka

| Medycyna

Doktor Giuseppe Del Priore, lekarz z New York Downtown Hospital otrzymał od swojego szpitala zgodę na przeprowadzenie przeszczepu macicy. Ma już dawców, a obecnie przeprowadza rozmowy z kobietami chętnymi do takiego zabiegu.

Do przeszczepu tego organu dojdzie więc w najbliższym czasie. Będzie to druga tego typu operacja. Pierwsza odbyła się w Arabii Saudyjskiej w 2000 roku i zakończyła się porażką.

W ubiegłym miesiącu Del Priore i jego zespół dokonali pierwszej udanej operacji przeszczepu macicy u samic naczelnych. Biorcą była samica rezusa. Jej stan był następnie monitorowany przez 20 godzin. W tym czasie przepływ krwi w przeszczepionym organie był prawidłowy, a leki zapobiegające odrzuceniu przeszczepu działały odpowiednio.

Del Priore planuje doprowadzenie do zapłodnienia małpy z przeszczepioną macicą. Jednak przeszczep u człowieka może odbyć się już teraz, gdyż eksperyment ze skutecznym rozwojem płodu u małpy nie jest konieczny, by móc przeprowadzić przeszczep u kobiety.
Nie wszyscy podzielają jego optymizm. Inni specjaliści uważają, że sam przeszczep, biorąc pod uwagę jak wiele zasobów jest potrzebnych rozwijającymi się płodowi, nie gwarantuje, iż kobiety po takich zabiegach będą mogły zajść w ciążę.

Jednym z takich sceptyków jest Mats Brännström z uniwersytetu w Gotenburgu. W 2002 roku jego zespół przeprowadził jedyną na świecie transplantację macicy, którą zakończono udaną ciążą. Problem w tym, że macicę przeszczepiono myszy.

Pierwszy przeszczep u ludzi początkowo wydawał się udany. Biorczyni miała dwukrotnie okres. Później jednak w naczyniach krwionośnych powstał zator i macicę trzeba było usunąć. Del Priore mówi, że jemu się uda, gdyż wraz z macicą ma zamiar pobrać więcej naczyń krwionośnych dawcy, ponadto chce wykorzystać organ osoby, której mózg uznano za martwy, jednak jej serce pracuje.

Peter Bowen-Simpkins z Królewskiego Koledżu Położników i Ginekologów w Londynie nie jest przekonany: Znacznie lepiej byłoby najpierw sprawdzić, co się stanie, gdy przedstawicielka naczelnych z przeszczepioną macicą zajdzie w ciążę. Dopiero później można by dokonać przeszczepu u człowieka. Dodał jednak, że skoro transplantacja u rezusa się powiodła, to nie powinno być żadnych problemów z podobną operacją u człowieka.

przeszczep macicy Giuseppe Del Priore New York Downtown Hospital