Jak wstrzymywać oddech, to tylko po burakach

| Zdrowie/uroda
tillwe (Till Westermayer), CC

Muzycy grający na instrumentach dętych powinni pić przed koncertem sok buraczany, bo pomaga on wytrzymać dłużej na jednym oddechu. Z tego samego względu koncentrat buraczany warto uwzględnić w menu śpiewaków, nurków czy pływaków (Respiratory Physiology & Neurobiology).

Naukowcy z Mid Sweden University i Uniwersytetu w Exeter stwierdzili, że sok wyciskany z buraków pozwala aż o 11% wydłużyć czas działania na 1 wdechu. Dzieje się tak, bo zawiera on niewielkie ilości azotanów, które w organizmie są rozkładane do tlenku azotu. Dzięki NO pracujące mięśnie zużywają mniej tlenu, co w praktyce oznacza, że pochłaniania jednorazowo dawka życiodajnego gazu starcza na dłużej.

Eksperymenty wykazały, że gdy przed zejściem pod wodę ochotnikom podano 70 ml soku buraczanego, spędzali pod wodą średnio 4 min 38 s, podczas gdy członkowie grupy placebo 4 min 10 s.

Obecnie sprawdzamy, czy [koncentrat soku buraczanego] może wspomóc alpinistów na dużych wysokościach. Mamy nadzieję, że wkrótce podzielimy się wynikami swoich badań - podsumowuje szef ekipy Harald Engan.

sok buraczany koncentrat tlenek azotu mięśnie tlen wykorzystanie Harald Engan