Walenie opalają się

| Nauki przyrodnicze
thepartycow, CC

Badania próbek skóry płetwali błękitnych, finwali i kaszalotów wykazały, że walenie opalają się. Zmiana koloru skóru pełni u nich tę samą rolę, co u ludzi - ma chronić zwierzęta przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.

Płetwale każdego roku migrują pomiędzy Arktyką a Zatoką Kalfornijską. Zespół naukowy prowadzony przez Marka Bircha-Machina z Newcastle University zauważył, że pomiędzy lutym a majem, gdy promieniowanie ultrafioletowe jest coraz bardziej intensywne, skóra waleni ciemnieje. Uczeni zauważyli również, że w miarę jak staje się ona coraz ciemniejsza, spada liczba uszkodzeń mitochondrialnego DNA. To oznacza, że, podobnie jak w przypadku ludzi, melanina chroni skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Najmniejsze zmiany koloru skóry można zauważyć u finwali i kaszalotów. W przeciwieństwie do płetwali błękitnych, wspomniane walenie nie migrują, ale przez całe życie pozostają w Zatoce Kalifornijskiej. Są ciągle wystawione na działanie wysokich dawek UV. Oba gatunki mają najciemniejszą skórę o największym odsetku melaniny. Ponadto kaszaloty wykorzystują też białka szoku cieplnego 70, które naprawiają proteiny uszkodzone przez słońce. Zwierzęta te przebywają bowiem długo na powierzchni, więc ilość promieniowania UV na jakie są wystawione jest zbyt duża, by ochroniła je sama melanina.

Badania Bircha-Machina są pierwszymi, które wykazały, że walenie opalają się, by chronić skórę przed promieniowaniem UV. Na razie nie wiadomo czy nadmierne wystawienie na działanie słońca może prowadzić do rozwoju czerniaka u waleni.

walenie melanina opalanie promieniowanie UV