Sosnowy five o'clock

| Nauki przyrodnicze
Henrique Vicente, CC

Herbatki ziołowe pomagają nie tylko ludziom, ale i sosnom udręczonym przez bielojady (chrząszcze z rodziny kornikowatych). Naukowcy z amerykańskiej Służby Leśnej zauważyli, że rozsypanie nad lasem suszu zawierającego feromon przeciwagregacyjny werbenon zmniejsza liczbę zaatakowanych przez owady drzew aż o dwie trzecie.

Werbenon występuje m.in. w werbenie (stąd nazwa), rozmarynie i łupinach orzechów włoskich. Dopuszczono go też do użytku we wspomnianych już herbatach ziołowych, parafarmaceutykach czy przyprawach. Należy do grupy cyklicznych ketonów i ma przyjemny miętowy zapach.

Cykl reprodukcyjny kornika jest regulowany za pomocą zmieniających się proporcji różnych związków chemicznych, w tym werbenonu. Ten ostatni informuje szkodniki, że na danym drzewie zatłoczenie larw i dorosłych osobników sięgnęło już maksimum i czas się przenieść gdzie indziej. Jeśli jednak zewsząd płynie taki sam sygnał, tak naprawdę nie wiadomo, co ze sobą zrobić...

Szefowa zespołu badawczego, entomolog Nancy Gillette, podkreśla, że już od 10 lat naukowcy wiedzą, że poczuwszy werbenon, bielojady zaczynają się rozpraszać. Najlepszym i najtańszym sposobem rozprowadzania suszu jest rozrzucanie z helikoptera.

werbenon feromon przeciwagregacyjny susz rozmaryn werbena bielojady kornikowate sosny Nancy Gillette