RAMpage zagraża urządzeniom z Androidem

Bezpieczenstwo IT | 2 lipca 2018, 13:28

Niemal wszystkie urządzenia z Androidem sprzedane po roku 2012 są podatne na atak RAMpage. To odmiana znanego od co najmniej 3 lat ataku Rowhammer. Atak pozwala napastnikowi na przejęcie całkowitej kontroli nad urządzeniem ofiary.Rowhammer wykorzystuje fakt, że współczesne układy pamięci są bardzo gęsto upakowane


Zdrowe erytrocyty płyną w uporządkowanym ustawieniu

Medycyna | 2 lipca 2018, 13:11

Zdrowe erytrocyty tworzą dwuwymiarowe wzorce krystaliczne. Zmienione chorobowo tego nie potrafią.


Słabość zdradzona przez zapach

Nauki przyrodnicze | 2 lipca 2018, 11:59

Lemury katta (Lemur catta) wyczuwają słabość w zapachu innych osobników. Później zachowują się wobec nich bardziej agresywnie.


Im większe zanieczyszczenie powietrza, tym większe ryzyko cukrzycy

Medycyna | 2 lipca 2018, 11:19

Naukowcy z Wydziału Medycyny Washigton University oraz Veterans Affairs St. Louis Health Care System powiązali zanieczyszczenia powietrza ze wzrostem ryzyka wystąpienia cukrzycy. Ich odkrycie sugeruje, że zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza może przyczynić się do spadku liczby cukrzyków.


Schłodzone banany nie będą już tak ładnie pachnieć

Ciekawostki | 29 czerwca 2018, 13:41

Banany należą do najpopularniejszych owoców na świecie. To, jak się je przechowuje, nim trafią na sklepowe półki, może negatywnie wpłynąć na ich właściwości. Najnowsze badanie, którego wyniki ukazały się w Journal of Agricultural and Food Chemistry, pokazało, że niskie temperatury hamują aktywność białek, które odgrywają kluczową rolę w tworzeniu unikatowego zapachu bananów.


XVI-wieczna rzeźba ofiarą konserwatora-amatora

Humanistyka | 29 czerwca 2018, 13:13

Tym razem ofiarą konserwatora-amatora padła XVI-wieczna rzeźba przedstawiająca świętego Jerzego na koniu. Zabytek znajduje się w kościele San Miguel de Estella w miejscowości Estella w Nawarze.


Odważna czy nieśmiała - zawsze taka sama

Nauki przyrodnicze | 29 czerwca 2018, 13:07

Samice fok szarych (szarytek) mają niezmienną osobowość.


Mocz zdrowej kobiety nie jest jałowy, a bakterie z pęcherza przypominają mikrobiom pochwy

Zdrowie/uroda | 29 czerwca 2018, 12:31

Naukowcy m.in. z Loyola University Chicago obalili przekonanie, że mocz zdrowej kobiety jest jałowy. Później wykazali, że bakterie z pęcherza są podobne do tych z pochwy. Amerykanie uważają, że ich ustalenia pomogą ulepszyć badania diagnostyczne, a także leczenie zakażeń i innych chorób dróg moczowych.


Powierzchnia rzek i strumieni jest znacznie większa niż sądzono

Nauki przyrodnicze | 29 czerwca 2018, 11:14

Badacze z University of North Carolina (UNC) i Texas A&M wykorzystali zdjęcia satelitarne, pomiary terenowe oraz metody statystyczne, by dowiedzieć się, jak duża część powierzchni naszej planety jest pokryta rzekami i strumieniami. Z ich obliczeń wynika, że powierzchnia cieków wodnych jest o 45% większa, niż dotychczas sądzono.


Ujawniono rzadkie nagranie chodzącego Roosevelta

Ciekawostki | 29 czerwca 2018, 09:41

W środę (27 czerwca) Biblioteka Prezydencka Franklina Delano Roosevelta ujawniła nagranie z 1935 r., na którym widać, jak jeżdżący na co dzień na wózku inwalidzkim prezydent chodzi. Roosevelt zachorował w 1921 r. na chorobę Heinego-Medina. Przez to wycofał się zresztą na trzy lata z życia publicznego.