Białko POU6F2 reguluje grubość rogówki, a tym samym ryzyko jaskry

Medycyna | 26 stycznia 2018, 12:14

Warianty genu kodującego pewne białko wpływają na grubość rogówki, a tym samym na ryzyko jaskry.


Kawałek Ameryki w Australii

Nauki przyrodnicze | 26 stycznia 2018, 11:34

Naukowcy z Curtin University odkryli na północy australijskiego stanu Queensland skały, które są niezwykle podobne do skał z Ameryki Północnej. To sugeruje, że przed 1,7 miliardami lat część północnej Australii była częścią Ameryki Północnej.


Diamentowe wykrywacze pola magnetycznego udoskonalą dyski twarde i zbadają ludzki mózg

Technologia | 26 stycznia 2018, 07:12

Układy scalone składają się z coraz mniejszych elementów. Pojedyncze struktury magnetyczne w dyskach twardych mają wymiary 10x20 nanometrów. Są więc znacznie mniejsze niż np. wirus grypy, którego średnica wynosi od 80 do 120 nm. Tak małe struktury zbliżają się powoli do granic, poza którymi zaczynają obowiązywać prawa fizyki kwantowej.


Ile palców mają współczesne konie?

Nauki przyrodnicze | 25 stycznia 2018, 13:53

Wbrew temu co sądzi współczesna nauka, konie mają po pięć palców, twierdzą autorzy najnowszych badań opublikowanych w Royal Society Open Science. Naukowcy od dawna sądzili, że konie, zebry i inne ssaki z rodzaju Equus przez miliony lat stopniowo traciły palce, aż pozostał im jeden wielki środkowy palec zakończony kopytem.


Fotoreceptory odnalezione

Nauki przyrodnicze | 25 stycznia 2018, 13:39

Udało się zdobyć twarde dowody, że wężowidła (szkarłupnie o kształcie podobnym do rozgwiazd, lecz z węższymi ramionami) widzą całą powierzchnią ciała.


Ruch w ruch

Zdrowie/uroda | 25 stycznia 2018, 12:47

Przy ruchu gałek ocznych poruszają się także bębenki w uchu.


Zanieczyszczenie hałasem zmusza ptaki do zmiany śpiewu

Nauki przyrodnicze | 25 stycznia 2018, 11:56

Niektóre kanadyjskie ptaki śpiewające musiały zmienić swój śpiew, gdyż zanieczyszczenie hałasem ze strony m.in. urządzeń wiertniczych w miejscach wydobywania gazu i ropy, zagłuszało niektóre istotne fragmenty ich melodii.


Gorące Ziemie mogą być pozostałościami gorących Jowiszów

Astronomia/fizyka | 25 stycznia 2018, 06:51

Masywne skaliste planety okrążające swoje gwiazdy w ciągu kilku dni mogą być pozostałościami po gazowych olbrzymach, które przywędrowały z odległych obszarów układu planetarnego i zostały odarte przez gwiazdę z zewnętrznych warstw. Niedawno przeprowadzone badania tych tzw. gorących Ziem sugerują, że planety te mogły powstać w inny sposób niż Ziemia.


Profil neurochemiczny mózgu zapewnił ludziom przewagę nad innymi naczelnymi

Ciekawostki | 24 stycznia 2018, 14:42

Różnice w chemii mózgu zapewniły ludziom (społeczną) przewagę na innymi naczelnymi.


Więcej CO2 w atmosferze niekonicznie zwiększy pokrywę roślinną Ziemi

Nauki przyrodnicze | 24 stycznia 2018, 14:00

Przeciwnicy walki z globalnym ociepleniem uważają, że ludzkość nie powinna ograniczać emisji dwutlenku węgla do atmosfery chociażby dlatego, że więcej CO2 jest korzystne dla roślin, zatem możemy spodziewać się zwiększenia pokrywy roślinnej i większych plonów roślin uprawnych. Argument ten jest prawdziwy, ale bałamutny, gdyż nie oddaje całego problemu.