Ewoluuje pomarańczowy gatunek krokodyla?

Nauki przyrodnicze | 1 lutego 2018, 08:00

Pomarańczowe krokodyle krótkopyskie z jaskiń Abanda w Gabonie mogą ewoluować w kierunku utworzenia nowego gatunku.


Ziemia przeszła kryzys wieku średniego

Nauki przyrodnicze | 1 lutego 2018, 07:37

Nowe badania wspierają hipotezę mówiącą, że pomiędzy 2,3 a 2,2 miliarda lat temu Ziemia doświadczyła „geologicznego uśpienia”. Naukowcy do dzisiaj spierają się, co wydarzyło się w ciągu tych 100 milionów lat paleoproterozoiku.


Studenci z AGH skonstruowali autonomicznego robota dostawczego

Technologia | 31 stycznia 2018, 13:44

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej skonstruowali autonomicznego robota transportowo-dostawczego. Jego zadaniem jest samodzielne dostarczanie przesyłek w wyznaczone miejsca. Urządzenie jest odpowiedzią na potrzeby prężnie rozwijającego się sektora automatyzacji życia codziennego


Witamina D3 pomaga naprawić lub zapobiec uszkodzeniom śródbłonka naczyń

Medycyna | 31 stycznia 2018, 13:21

Witamina D3, którą nasz organizm produkuje pod wpływem słońca, może pomóc w likwidacji szkód wyrządzonych układowi sercowo-naczyniowemu przez szereg chorób, w tym przez nadciśnienie, cukrzycę czy miażdżycę.


Miasto zmienia zachowania lisów i kojotów

Nauki przyrodnicze | 31 stycznia 2018, 13:12

W środowisku naturalnym lis rudy i kojot starają się unikać. Zwierzęta konkurują ze sobą o źródła pożywienia i terytorium, gdy więc się spotkają, dochodzi do konfliktów, w których zwykle górą jest większy kojot. Okazało się jednak, że miasta zmieniają ich sposób zachowania się.


Astronauci chudną, bo pokarm unosi się w ich żołądku i daje fałszywe uczucie sytości?

Ciekawostki | 31 stycznia 2018, 12:41

Dr Scott Smith, szef Laboratorium Biochemii Żywieniowej NASA, uważa, że członkowie załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej chudną m.in. dlatego, że przez mikrograwitację zjedzony pokarm unosi się w żołądku, co prowadzi do złudzenia sytości.


W mleku i wołowinie występują bakterie, które powiązano z reumatoidalnym zapaleniem stawów

Zdrowie/uroda | 31 stycznia 2018, 07:25

Szczepy bakterii występujące w mleku i wołowinie mogą być wyzwalaczem dla reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) u osób z grupy genetycznego ryzyka.


Microsoft przejmie Electronics Arts?

Technologia | 31 stycznia 2018, 06:52

Analitycy nie wykluczają, że już wkrótce Microsoft ogłosi zamiar przejęcia Electronic Arts, jednego z największych światowych producentów gier wideo


Nikotyna w e-papierosach uszkadza DNA i może prowadzić do nowotworów

Zdrowie/uroda | 30 stycznia 2018, 14:26

Zawarta w e-papierosach nikotyna uszkadza DNA w sposób, który może zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworów, donoszą autorzy najnowszych badań przeprowadzonych na myszach. Profesor Moon-shong Tang z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Nowojorskiego informuje, że uszkodzeniom ulega zarówno DNA jak i mechanizm odpowiedzialny za jego naprawę, co zwiększa ryzyko mutacji komórek i nowotworzenia


Sycylijska mafia powstała przez zapotrzebowanie na cytrusy podczas wojen napoleońskich?

Ciekawostki | 30 stycznia 2018, 14:13

Wyniki najnowszego badania sugerują, że sycylijska mafia powstała przez rosnące zapotrzebowanie na cytryny i pomarańcze podczas wojen napoleońskich.