Kofeina z 4 kaw chroni serce z pomocą mitochondriów

Zdrowie/uroda | 22 czerwca 2018, 11:31

Kofeina chroni serce z pomocą mitochondriów.


Udało się powiązać wirusy z chorobą Alzheimera

Medycyna | 22 czerwca 2018, 11:00

Gdy w roku 2013 Joel Dudley, genetyk, z Icahn School of Medicine rozpoczynał wraz z kolegami prace nad zmianami molekularnymi w mózgach osób cierpiących na chorobę Alzheimera, nie przypuszczał, że wyniki jego badań wesprą kontrowersyjną ideę mówiącą o roli wirusów w rozwoju alzheimera


Nie żyje Koko, gorylica, która znała język migowy

Ciekawostki | 22 czerwca 2018, 07:42

Wczoraj (21 czerwca) w Kalifornii zmarła Koko, gorylica, która nauczyła się ponad 1000 znaków języka migowego i za jego pośrednictwem komunikowała się z ludźmi. Zwierzę znakami wyrażało myśli i uczucia.


Tyranozaur nie mógł wystawiać języka

Nauki przyrodnicze | 21 czerwca 2018, 18:02

Dinozaury, np. tyranozaury, często przedstawia się z obnażonymi zębami i wystawionym językiem. Nowe badania pokazują jednak, że nie mogły one wysuwać języka z pyska jak jaszczurki. Ich języki były bowiem prawdopodobnie zakotwiczone w dnie jamy ustnej podobnie jak u aligatorów.


Błyskawiczna analiza danych z Keplera i najjaśniejsza gwiazda z planetą

Astronomia/fizyka | 21 czerwca 2018, 17:49

Naukowcy z MIT-u błyskawicznie przeanalizowali dane na temat około 50 000 gwiazd dostarczone przez Teleskop Keplera. W artykule opublikowanym w Astronomical Journal naukowcy informują, ze zidentyfikowali niemal 80 kandydatów na planety


Psy wiedzą, jakie emocje malują się na ludzkiej twarzy

Nauki przyrodnicze | 21 czerwca 2018, 14:08

Psy potrafią zrozumieć emocje kryjące się za ludzką mimiką. Jeśli pies przekręca głowę w lewą stronę, na twarzy człowieka malują się zapewne złość, strach lub szczęście. Gdy człowiek jest zaskoczony, psy mają za to tendencję do obracania głowy w prawo.


W Szwecji piwo warzono już w epoce żelaza

Humanistyka | 21 czerwca 2018, 13:15

Archeolodzy z Uniwersytetu w Lund odkryli skarbonizowane kiełkowane ziarna zbóż, co sugeruje, że piwo było wytwarzane w regionie nordyckim już w epoce żelaza. Odkrycia w Uppåkrze w południowej Szwecji wskazują na produkcję na dużą skalę, być może na święta lub handel.


Odnaleziono brakującą materię wszechświata

Astronomia/fizyka | 21 czerwca 2018, 12:09

Włosko-amerykańskiemu zespołowi naukowemu udało się odnaleźć ostatni we wszechświecie rezerwuar zaginionej materii. Tej materii, która jest widoczna i jest złożona z barionów. Dotychczas astrofizycy potrafili zlokalizować około 2/3 materii stworzonej podczas Wielkiego Wybuchu.


Otwarcie baru przyczyną znacznego spadku płodności u kobiet

Ciekawostki | 21 czerwca 2018, 09:55

Fernando Ramirez Rozzi, który przez lata badał Pigmejów z plemienia Baka zamieszkującego południowo-wschodni Kamerun, zauważył, że w 2011 roku doszło do znacznego spadku płodności u młodych kobiet. Kolejne lata szukał przyczyny takiego stanu rzeczy i ze zdumieniem odkrył, że jest nią... otwarcie baru.


© WernerKrause

Ekstrema pogodowe zależne od koncentracji CO2 w atmosferze, a nie od globalnych temperatur

Nauki przyrodnicze | 21 czerwca 2018, 07:51

Nowe badanie wykazało bezpośrednią zależność między ilością CO2 w atmosferze a wyższym ryzykiem ekstremalnych zjawisk pogodowych – bez względu na wartość średniej temperatury globalnej. Samo ograniczenie ocieplenia klimatu do 1,5 st. C. nie wystarczy, by uchronić nas przed rosnącą liczbą groźnych zjawisk meteorologicznych.