Dieta uboga w metioninę sprzyja powstawaniu nowych naczyń w mięśniach szkieletowych

Zdrowie/uroda | 23 marca 2018, 12:41

Dieta uboga w metioninę wyzwala u myszy powstawanie nowych naczyń (angiogenezę) w mięśniach szkieletowych.


Eksperci twierdzą, że człowiek uniknąłby wypadku, w którym zginęła piesza

Ciekawostki | 23 marca 2018, 12:34

Eksperci, którzy widzieli film ze śmiertelnego wypadku autonomicznego samochodu Ubera są zaskoczeni, że pojazd w żaden sposób nie zareagował. Wygląda na to, że technologie stosowane w autonomicznych pojazdach są znacznie mniej dojrzałe, niż się wydawało.


Co ósma osoba ma na dłoniach ślady narkotyków

Ciekawostki | 23 marca 2018, 08:21

Narkotyki są tak rozpowszechnione, że 13% osób biorących udział w badaniach miało ich ślady na palcach, pomimo tego, że żadna z tych osób nigdy nie używała narkotyków. Wspomniane badania przeprowadzili naukowcy z University of Surrey, którzy wcześniej opracowali szybki test, pozwalający z odcisku palca zidentyfikować użytkowników narkotyków, odróżnić osoby używające kokainę od użytkowników heroiny oraz wykazać, którzy z badanych zetknęli się z narkotykami nieświadomie.


Szwajcarzy stworzyli ogniwo paliwowe na kwas mrówkowy

Technologia | 23 marca 2018, 08:00

Na Politechnice Federalnej w Lozannie (EPFL) powstało pierwsze zintegrowane ogniwo paliwowe, które produkuje energię elektryczną z kwasu mrówkowego.


Szukali i znaleźli

Medycyna | 23 marca 2018, 06:26

Dzięki modelowaniu komputerowemu naukowcy z Houston Methodist przejrzeli tysiące istniejących leków. Sprawdzali, czy wśród nich nie kryje się jakiś, który zapobiegałby aktywacji komórek trójujemnego raka piersi, które rozprzestrzeniły się do mózgu.


Odkryto nowe białko przeciwnowotworowe

Medycyna | 23 marca 2018, 06:24

Naukowcom udało się zidentyfikować nowe białko przeciwnowotworowe. Proteina LHPP zapobiega niekontrolowanej proliferacji komórek nowotworu wątroby. Zdaniem zespołu profesora Michaela N. Halla z Uniwersytetu w Bazylei, LHPP może też służyć jako biomarker raka wątroby.


Monitorowanie składników odżywczych na bieżąco

Technologia | 22 marca 2018, 13:04

Inżynierowie z Tutfts University opracowali miniaturowy czujnik, który można mocować na zębach. Dzięki bezprzewodowej łączności z urządzeniem mobilnym pozwala on monitorować w czasie rzeczywistym spożycie cukru, soli i alkoholu.


Przeciwutleniacze i aminokwasy wspomagają leczenie chorób psychicznych u młodych ludzi

Psychologia | 22 marca 2018, 12:32

Przeciwutleniacze i aminokwasy mogą wspomóc leczenie młodych osób na wczesnych etapach chorób psychicznych.


Udostępniono materiał wideo z potrącenia pieszej przez autonomiczny samochód

Ciekawostki | 22 marca 2018, 11:38

Policja w Tempe upubliczniła materiał wideo nagrany przez samochód Ubera, który śmiertelnie potrącił pieszą. W 22-sekundowym materiale skompilowano widok z pokazującej drogę kamery zewnętrznej oraz z kamery wewnętrznej, która filmowała siedzącą za kierownicą 44-letnią Rafaelę Vasquez.


Autonomiczne samochody będą widziały we mgle

Technologia | 22 marca 2018, 10:35

Badacze z MIT poradzili sobie z jednym z największych problemów stojących przed samochodami autonomicznymi. Dotychczas bowiem nie radziły sobie one ze mgłą. Systemy nawigacyjne autonomicznych pojazdów są oparte na świetle widzialnym, które zapewnia duża rozdzielczość i pozwala na odczytywanie znaków drogowych i poziomych oznaczeń na jezdniach