Barwnik z buraków pomaga w walce z alzheimerem

Zdrowie/uroda | 20 marca 2018, 12:55

Betanina, czerwony barwnik z buraków, który występuje w ekstrakcie z tych warzyw, wydaje się hamować reakcje chemiczne odpowiadające za rozwój choroby Alzheimera (ChA).


Microsoft obiecuje krótszy czas instalacji

Technologia | 20 marca 2018, 12:43

Microsoft obiecuje, że kolejna aktualizacja Windows 10, Spring Creators Update (Redstone 4),  potrwa jedynie około 30 minut. Jeśli firma dotrzyma swojej obietnicy, to będziemy mogli mówić o sporym postępie jeśli chodzi o czas, w którym nie możemy korzystać z komputera instalującego aktualizację


Prawdopodobnie piesza winna śmiertelnego wypadku z udziałem autonomicznego samochodu

Ciekawostki | 20 marca 2018, 11:53

Sylvia Moir, szefowa policji w Tempe, która obejrzała materiał wideo nagrany przez samochód Ubera, stwierdziła, że najprawdopodobniej autonomiczny pojazd nie był winnym wypadku, w którym zginęła 49-letnia kobieta.


Zmarł Sudan, ostatni na Ziemi samiec nosorożca białego północnego

Nauki przyrodnicze | 20 marca 2018, 10:56

W rezerwacie Ol Pejeta Conservancy w Kenii zmarł ostatni na Ziemi samiec nosorożca białego północnego. Sudan miał 45 lat i od wielu miesięcy chorował. W końcu zdecydowano się na uśpienie zwierzęcia


Pierwsza piesza ofiara samochodów autonomicznych

Ciekawostki | 20 marca 2018, 08:38

W Tempe w stanie Arizona kobieta zginęła po tym, jak została potrącona przez autonomiczny samochód firmy Uber. To prawdopodobnie pierwszy przypadek zabicia pieszego na drodze publicznej przez samodzielnie poruszający się samochód osobowy.


Zły stan uzębienia = wyższe ryzyko cukrzycy?

Medycyna | 20 marca 2018, 08:19

Wiele przemawia za tym, że zły stan uzębienia wiąże się z podwyższonym ryzykiem cukrzycy.


W Chinach odkryto ruiny miasta sprzed ok. 2 tys. lat

Humanistyka | 19 marca 2018, 15:41

W Regionie Autonomicznym Mongolii Wewnętrznej na stanowisku na górze Deling odkryto ruiny miasta sprzed ok. 2 tys. lat.


Przeciwnowotworowa Viagra

Medycyna | 19 marca 2018, 14:19

Niewielkie przyjmowane codziennie dawki Viagry znacząco zmniejszają ryzyko wystąpienia raka jelita grubego. Przynajmniej w modelu zwierzęcym.


Niska liczba plemników nie jest problemem związanym wyłącznie z płodnością

Zdrowie/uroda | 19 marca 2018, 13:28

Liczba plemników w spermie jest wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia. Nasze badanie jasno pokazało, że niska liczba plemników wiąże się ze zmianami metabolicznymi, ryzykiem sercowo-naczyniowym i niską masą kostną - podkreśla dr Alberto Ferlin.


Sztuczna inteligencja szuka kraterów na Księżycu

Astronomia/fizyka | 19 marca 2018, 13:23

Przyszła baza na Księżycu może zostać zbudowana w jednym w kraterów, co pozwoli osłonić ją od szkodliwego promieniowania kosmicznego. Dzięki sztucznej inteligencji liczba znanych nam kraterów księżycowych właśnie dwukrotnie się powiększyła.