U chrapiących występują rozległe uszkodzenia tkanki nerwów i mięśni podniebienia miękkiego

Zdrowie/uroda | 15 maja 2018, 12:40

U osób, które chrapią, występują rozległe uszkodzenia tkanki nerwów i mięśni podniebienia miękkiego. To z kolei może powodować problemy z przełykaniem i przyczyniać się do rozwoju bezdechu sennego.


"Efekty spowalniające" występują głównie przed rzeczownikami

Ciekawostki | 15 maja 2018, 12:01

Użytkownicy różnych języków wahają się lub robią wypełnione pozbawionymi znaczenia dźwiękami (aha, uhm itp.) krótkie przerwy głównie przed rzeczownikami. Takie "spowalniacze" występują o wiele rzadziej przed czasownikami.


Pentagon© Ken Hammond, US Air Force

Pracownicy Google'a krytykują umowę z Pentagonem

Technologia | 15 maja 2018, 11:15

Na początku swojej działalności Google przyjęło znane motto „Don't be evil”. Jak przyznaje jego pomysłodawca, motto miało być m.in. formą przytyku do konkurencji, która, w Google'a, źle traktowała swoich użytkowników. Niektórzy z pracowników koncernu najwyraźniej wzięła sobie hasło o nieczynieniu zła do serca i zrezygnowali w proteście przeciwko podpisaniu przez Google'a umowy z Pentagonem


Polskę czeka inwazja papug?

Nauki przyrodnicze | 15 maja 2018, 09:32

Pojawienie się w Polsce na wolności dużych, zielonych papug jest kwestią czasu – twierdzą eksperci. W innych krajach ptak ten już dziś szkodzi w rolnictwie i ekosystemach. W unijnym programie badania egzotycznej inwazji uczestniczą zoologowie z Poznania.


Nie poddał się po złamaniu kręgosłupa i po 3,5 r. pobił rekord prędkości zdobycia Korony Ziemi

Ciekawostki | 15 maja 2018, 09:12

Australijczyk Steve Plain pobił rekord prędkości zdobycia Korony Ziemi, ustanowiony w zeszłym roku przez Polaka Janusza Końskiego. Australijczykowi zajęło to 117 dni, podczas gdy Polak potrzebował na swój wyczyn 126 dni.


NASA wyśle na Marsa... helikopter

Astronomia/fizyka | 14 maja 2018, 17:15

NASA wyśle na Marsa... helikopter. Agencja kosmiczna ujawniła, że w ramach misji Mars 2020, której start planowany jest na lipiec 2020 roku, wyśle na Czerwoną planetę niewielki autonomiczny pojazd latający poruszający się za pomocą rotorów.


Nieczłowiekowate potrafią odtwarzać w myślach przeszłe zdarzenia

Psychologia | 14 maja 2018, 16:27

Zdobyto pierwszy dowód, że nieczłowiekowate potrafią odtwarzać w myślach przeszłe zdarzenia.


Badania DNA ujawniły nieznaną różnorodność szczepów średniowiecznego trądu

Humanistyka | 14 maja 2018, 13:45

Wśród szczepów bakterii wywołujących trąd w średniowiecznej Europie istniało znacznie większe zróżnicowanie niż dotychczas sądzono. Najnowsze badania, podczas których zsekwencjonowano 10 genomów Mycobacterium leprae znacząco komplikuje dotychczasowe przypuszczenia na temat pochodzenia i rozprzestrzeniania się tej choroby


Dzieci matek pijących kawę w czasie ciąży częściej mają nadwagę bądź otyłość

Zdrowie/uroda | 14 maja 2018, 13:29

Nawet umiarkowane spożycie kawy w czasie ciąży (1-2 filiżanki dziennie) wiąże się z ryzykiem nadwagi bądź otyłości u dzieci w wieku szkolnym. Nie wiadomo, czy kofeina jest bezpośrednią przyczyną, ale ze względu na korelację naukowcy uważają, że i tak warto chuchać na zimne.


Kiedy USA przestaną być liderem w dziedzinie „produktywności noblowskiej”?

Ciekawostki | 14 maja 2018, 12:53

Od czasu przyznania pierwszej Nagrody Nobla w 1901 roku najwięcej wyróżnień odebrali mieszkańcy USA. Do Stanów Zjednoczonych trafiło aż 371 nagród. Na drugiej pozycji znajdziemy Wielką Brytanię ze 129 laureatami, do Niemiec powędrowało 108 nagród, a do Francji trafiło 68.