Pierwsze ofiary norowirusa wśród zawodników

Ciekawostki | 16 lutego 2018, 13:25

Dwaj szwajcarscy sportowcy to pierwsi uczestnicy XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu, którzy zarazili się norowirusem.


Badali, w jaki sposób ketamina usuwa objawy depresji w zaledwie pół godziny

Psychologia | 16 lutego 2018, 12:35

U gryzoni ketamina ogranicza wybuchowe generowanie impulsów w bocznej uzdeczce (ang. lateral habenula, LHb) międzymózgowia, prowadząc do błyskawicznego zredukowania objawów depresji.


Zginęło już 150 000 orangutanów z Borneo. Olej palmowy jedną z przyczyn rzezi

Nauki przyrodnicze | 16 lutego 2018, 11:46

W ciągu ostatnich 16 lat populacja orangutanów na Borneo zmniejszyła się o niemal 150 000 osobników. Tym samym wyspa straciła połowę populacji tych wielkich małp. Zwierzęta giną wskutek wylesiania, gdyż lasy Borneo wycinane są na potrzeby przemysłu papierniczego czy pod budowę kopalń. Jednym z najpoważniejszych problemów, któremu i my możemy zaradzić, jest wycinanie lasów tropikalnych pod uprawę palmy olejowej (olejowca gwinejskiego).


Nowy procesor nadzieją na sieci neuronowe w smartfonach

Technologia | 16 lutego 2018, 07:10

Eksperci z MIT stworzyli nowatorki neuronowy układ scalony, który jest nawet 7-krotnie szybszy od innych tego typu kości, a jednocześnie zużywa nawet 95% mniej energii. To zaś oznacza, że tego typu chip można stosować w urządzeniach zasilanych bateriami, niewykluczone więc, że wkrótce do smartfonów trafią sieci neuronowe.


Rosjanie winni pojawienia się radioaktywnej chmury nad Europą

Ciekawostki | 16 lutego 2018, 06:36

Przez dwa tygodnie września i października ubiegłego roku przez Europę wędrowała chmura radioaktywnego rutenu-106. Zarejestrowały ją czujniki od Norwegii po Grecję i od Ukrainy po Szwajcarię. Chmura nie była niebezpieczna, zawierała jedynie kilka gramów wykonanego przez człowieka pierwiastka, jednak jej pochodzenie było dotychczas tajemnicą.


Pierwszy udokumentowany przypadek człowieka z nicieniem Thelazia gulosa w oku

Medycyna | 15 lutego 2018, 15:13

Mieszkanka Oregonu jest pierwszym udokumentowanym przypadkiem zarażenia człowieka nicieniem Thelazia gulosa. Zwykle nicienie z rodzaju Thelazia powodują choroby oczu (telazjozy) u domowych oraz dzikich przeżuwaczy w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej.


Poszukiwania ciemnej materii: Kurczą się kryjówki dla aksjonów

Astronomia/fizyka | 15 lutego 2018, 12:48

Gdyby istniały, aksjony – jedne z kandydatów na cząstki zagadkowej ciemnej materii – mogłyby oddziaływać z materią tworzącą nasz świat, jednak musiałyby to robić znacznie, znacznie słabiej niż się dotychczas wydawało. Nowe, rygorystyczne ograniczenia na właściwości aksjonów narzucił międzynarodowy zespół naukowców odpowiedzialnych za eksperyment nEDM.


Wkrótce rozpocznie się budowa stacji na orbicie Księżyca

Astronomia/fizyka | 15 lutego 2018, 12:44

Jednym z etapów załogowej podróży na Marsa będzie najprawdopodobniej założenie bazy na Księżycu lub w jego okolicach. NASA oraz jej partnerzy zarówno prywatni jak i ci państwowi zaangażowani w Międzynarodową Stację Kosmiczną, od miesięcy rozważają możliwość wykorzystania orbity Księżyca


Słodzone napoje niekorzystnie wpływają na płodność

Zdrowie/uroda | 15 lutego 2018, 12:36

Wypijanie przez kobietę lub mężczyznę jednego bądź więcej słodzonych napojów dziennie wiąże się ze spadkiem szans na zajście w ciążę.


FoxO – proteina kluczowa dla choroby zwyrodnieniowej stawów

Medycyna | 15 lutego 2018, 11:31

Naukowcom z The Scripps Research Institute udało się wyjaśnić, dlaczego z wiekiem rośnie ryzyko choroby zwyrodnieniowej stawów. Ich odkrycie może przyczynić się do opracowania skutecznego leku na tę chorobę.