Diesel o zapachu pomarańczy czy eukaliptusa

Ciekawostki | 18 czerwca 2018, 13:22

Odpadowe olejki eteryczne można mieszać z dieslem. Mieszanka zapewnia podobne osiągi jak czyste paliwo, a jednocześnie pozwala ograniczyć emisję niektórych zanieczyszczeń.


Dziewczynki z wyższym poziomem witaminy D mają silniejsze mięśnie

Zdrowie/uroda | 18 czerwca 2018, 12:39

Dziewczynki z wyższym poziomem witaminy D mają silniejsze mięśnie.


Kiełbasa z toksycznej ropuchy ocali zagrożone gatunki Australii?

Nauki przyrodnicze | 18 czerwca 2018, 11:25

W Australii helikoptery rozrzuciły pierwsze przynęty wykonane z cuchnącego mięsa agi, toksycznej ropuchy, która zagraża rodzimym ssakom. Przynęty zrzucono na oddalonej farmie Kimberley, w pobliżu maksymalnego zasięgu ag.


Rosną szanse na wykrycie „grudek” w jądrach atomowych

Astronomia/fizyka | 15 czerwca 2018, 15:37

Jak naprawdę wyglądają jądra atomowe? Czy znajdujące się w nich protony i neutrony są rozmieszczone chaotycznie? A może łączą się w klastry alfa, czyli grudki zbudowane z dwóch protonów i dwóch neutronów? W przypadku kilku lekkich jąder doświadczalne potwierdzenie indywidualizmu bądź rodzinnej natury nukleonów będzie teraz łatwiejsze dzięki przewidywaniom przedstawionym przez fizyków z Krakowa i Kielc.


Picie na umór może utrudniać nastolatkom osiągnięcie szczytowej masy kostnej

Zdrowie/uroda | 15 czerwca 2018, 13:25

Nastolatki, które regularnie się upijają, mogą nie osiągać swojej szczytowej masy kostnej.


Podmorskie światłowody pomogą wykrywać trzęsienia ziemi

Technologia | 15 czerwca 2018, 13:23

Około 70% powierzchni Ziemi jest pokryte przez wodę, a niemal wszystkie sejsmografy znajdują się na lądach. Dotychczas jedynym sposobem ne wykrywanie niewielkich trzęsień Ziemi pod powierzchnią oceanów było zatopienie kosztownego, zasilanego akumulatorami urządzenia i późniejsze go wydobycie lub też użycie sieci sejsmografów położonych blisko wybrzeża.


Spersonalizowany kombinezon dla papieża

Ciekawostki | 15 czerwca 2018, 12:46

Na zeszłotygodniowej audiencji byli astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK) podarowali papieżowi Franciszkowi kombinezon. By odróżnić go jednak od strojów służbowych innych pracowników MSK, dołączono do niego charakterystyczną białą pelerynę.


Zwierzęta zmieniają tryb życia, by uniknąć kontaktu z człowiekiem

Nauki przyrodnicze | 15 czerwca 2018, 11:34

W miarę jak ludzie wkraczają na kolejne tereny zamieszkane dotychczas przez zwierzęta, te coraz częściej – ze strachu przed człowiekiem – zmieniają tryb życia na nocny. Wiele zwierząt, które prowadziły dotychczas dzienny tryb życia, zaczyna zmieniać go na nocny. Dotyczy to m.in. lisów, jeleni czy dzików


Kwaśny smak ryzyka

Psychologia | 15 czerwca 2018, 09:33

Kwaśne smaki skłaniają ludzi do podejmowania większego ryzyka.


Masowe polowania na wieloryby rozpoczęły się setki lat wcześniej, niż sądzimy?

Humanistyka | 14 czerwca 2018, 18:30

Masowe polowania na wieloryby, które mogły zagrozić istnieniu wielu gatunków, mogły rozpocząć się o wiele wieków wcześniej, niż się obecnie uważa. Tak przynajmniej twierdzą archeolodzy z Uppsali i Yorku, którzy na łamach European Journal of Archeology zaprezentowali wyniki swoich najnowszych badań.