Napoje gazowane negatywnie wpływają na mózg?

Zdrowie/uroda | 21 kwietnia 2017, 11:29

Wygląda na to, że spożycie słodzonych napojów gazowanych i soków ma negatywny wpływ nie tylko na nasze zęby i grozi cukrzycą, ale szkodzi też mózgowi. Dane zebrane podczas Framingham Heart Study (FHS) wskazują, że im więcej pijemy napojów gazowanych i słodzonych soków, z tym większym prawdopodobieństwem będziemy mieli gorszą pamięć, mniejszą objętość mózgu i mniejszy hipokamp


Bieganie zaraża otoczenie

Psychologia | 21 kwietnia 2017, 10:18

W Nature Communications ukazały się wyniki badań dotyczących aktywności ponad miliona biegaczy. Naukowcy śledzili ich przez pięć lat i udowodnili, że aktywność fizyczna jest społecznie zaraźliwa


Włoski sąd ustanowił komórkowy precedens

Ciekawostki | 21 kwietnia 2017, 07:33

Sąd z Ivrei we Włoszech orzekł, że nadmierne, związane z pracą korzystanie z telefonu komórkowego spowodowało, że u 57-letniego dziś Roberta Romeo rozwinął się łagodny guz mózgu.


Współczesna nauka odkrywa osiągnięcia średniowiecznej medycyny

Humanistyka | 20 kwietnia 2017, 12:53

Większości ludzi średniowiecze kojarzy się wyłącznie z „Wiekami ciemnymi”, okresem upadku we wszystkich możliwych dziedzinach życia. Ci, którzy o średniowieczu co nieco wiedzą, wiedzą również, że obraz taki jest nieprawdziwy, że wiele zawdzięczamy tej epoce, a jej osiągnięcia naukowe niejednokrotnie wyprzedzały swoje czasy. Krzywdzący pogląd na średniowiecze dotyczy też średniowiecznej medycyny, która jest odrzucana jako stek bzdur i zabobonów


Osoby, które spożywają niskotłuszczowy nabiał, są mniej podatne na depresję

Zdrowie/uroda | 20 kwietnia 2017, 12:52

Ludzie, którzy spożywają niskotłuszczowe mleko i jogurt, rzadziej miewają depresję.


Ekstrakt z truskawek wpływa na komórki inwazyjnego raka piersi

Medycyna | 20 kwietnia 2017, 12:26

Bogaty w polifenole ekstrakt z truskawek wykazuje biologiczną aktywność przeciwko komórkom inwazyjnego raka piersi.


Nawet w przypadku bliźniąt jednojajowych indukowane komórki macierzyste nie są takie same

Medycyna | 20 kwietnia 2017, 11:43

Porównując indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (ang. induced pluripotent stem cells, iPS) bliźniąt jednojajowych, naukowcy z Instytutu Salka zauważyli, że występują między nimi zasadnicze różnice. Sugeruje to, że nie wszystkie różnice między liniami iPS mają swoje korzenie w genetyce (bliźnięta jednojajowe są pod tym względem identyczne).


Google dołączy adblockera do Chrome'a?

Technologia | 20 kwietnia 2017, 11:42

The Wall Street Journal twierdzi, że Google planuje dodać adblocker do przeglądarki Chrome. Czyżby największa platforma reklamowa na świecie miała zamiar blokować reklamy, jej główne źródło przychodów?


Zakończono budowę akceleratora XFEL

Astronomia/fizyka | 20 kwietnia 2017, 10:48

W ośrodku badawczym w Hamburgu zakończono prace nad akceleratorem zasilającym laser European XFEL – informuje wspólny komunikat instytutu DESY i międzynarodowej spółki European XFEL GmbH. W jego budowie brali udział m.in. naukowcy i technicy z Polski, a NCBJ jest współudziałowcem przedsięwzięcia.


CLR CFF - niebarwiąca zębów przezroczysta kawa

Ciekawostki | 20 kwietnia 2017, 07:39

Słowacy David i Adam Nagy stworzyli pierwszą na świecie niebarwiącą zębów przezroczystą kawę, która, przynajmniej w zamierzeniu, nadal smakuje i pachnie jak oryginał. Nazwa produktu to CLR CFF (clear coffee bez samogłosek).