Soczewica prowadzi do znacznych spadków poziomu glukozy we krwi

Zdrowie/uroda | 14 czerwca 2018, 13:05

Zastępując połowę porcji ziemniaków czy ryżu soczewicą, można obniżyć poziom glukozy we krwi nawet o ponad 20%.


Obalili teorię o pochodzeniu turkusów Azteków i Misteków

Humanistyka | 14 czerwca 2018, 12:02

W Science Advances ukazały się wyniki badań, które obalają obowiązującą teorię dotyczącą pochodzenia turkusów używanych przez cywilizacje Mezoameryki. Przez ponad 150 lat uznawano, że Aztekowie i Mistekowie importowali turkus z południowo-zachodnich regionów obecnych Stanów Zjednoczonych


Apple załata dziurę wykorzystaną przez FBI

Bezpieczenstwo IT | 14 czerwca 2018, 10:46

Apple zamknie lukę, która pozwala organom ścigania na zdobycie informacji osobistych z zablokowanego iPhone'a. Dziura zostanie załatana wraz z najbliższą aktualizacją iOS-a.


CREDO: twój smartfon może stać się częścią globalnego detektora cząstek

Technologia | 14 czerwca 2018, 07:20

Tysiące czy miliony smartfonów mogłyby utworzyć największy detektor cząstek promieniowania kosmicznego, obejmujący całą planetę. Aby pomóc tworzyć taki detektor, wystarczy zainstalować na smartfonie bezpłatną aplikację CREDO Detector.


Śmiercionośny grzyb zaraża zagrożone gatunki w Indiach

Nauki przyrodnicze | 13 czerwca 2018, 14:42

Śmiertelnie niebezpieczny grzyb, który doprowadził do zagłady całych gatunków w Ameryce Południowej, pojawił się u krytycznie zagrożonych płazów w Indiach.


Odkryto hasła z ostatniej pompejańskiej kampanii wyborczej

Humanistyka | 13 czerwca 2018, 14:35

Po szkielecie mężczyzny, który stracił głowę, i to dosłownie, podczas ucieczki przed Wezuwiuszem w Pompejach znaleziono świetnie zachowane inskrypcje z hasłami wyborczymi. Wykorzystywali je kandydaci na edyla.


Krótko źle, długo też niedobrze

Zdrowie/uroda | 13 czerwca 2018, 13:09

Spanie mniej niż 6 godzin dziennie i ponad 10 godzin dziennie wiąże się z zespołem metabolicznym i jego składowymi.


Ruch zmienia wszystko

Medycyna | 13 czerwca 2018, 12:09

Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario (UZO) potwierdzili rzadki przypadek niewidomej kobiety, zdolnej do postrzegania poruszających się obiektów. Zespół Jody Culham przeprowadził najobszerniejsze jak dotąd analizy i mapowanie mózgu 48-letniej Szkotki Mileny Canning.


Ludzkość coraz mniej inteligentna

Psychologia | 13 czerwca 2018, 11:19

Naukowcy z norweskiego Centrum Badań Ekonomicznych Ragnara Frischa zauważyli, że od kilku dekad zmniejsza się średni poziom inteligencji. Wyniki badań przeprowadzonych przez Brenta Bratsberga i Ole Rogeberga zostały opublikowane w PNAS.


Hydrożel pomaga odzyskać kontrolę oddechu po urazie rdzenia

Medycyna | 13 czerwca 2018, 09:23

Amerykańscy naukowcy stworzyli hydrożel, który w przypadku zwierząt pomaga odzyskać kontrolę nad oddechem po urazie rdzenia kręgowego. Eliminuje to konieczność wentylacji mechanicznej.