Neolityczni rolnicy poradzili sobie ze zmianami klimatu

Humanistyka | 14 sierpnia 2018, 13:39

Przed 8200 laty wcześni rolnicy potrafili przystosować się do zmian klimatycznych. Dowody na takie przystosowanie znaleźli właśnie uczeni z Univrsity of Bristol. W PNAS opublikowali oni właśnie wyniki swoich badań społeczności epok kamienia i miedzi z Çatalhöyük we wschodniej Anatolii.


Peptydy do walki z amyloidem

Medycyna | 14 sierpnia 2018, 13:16

Niemieccy naukowcy opisali nową klasę peptydów makrocyklicznych (MCIPs), które skutecznie hamują tworzenie blaszek amyloidowych.


Badania nad komórkami poliploidalnymi pomogą w leczeniu nowotworów piersi

Medycyna | 14 sierpnia 2018, 12:01

Poliploidalne komórki nowotworowe – komórki posiadające więcej niż dwie kopie każdego z chromosomów – są znacznie większe od innych komórek, oporne na chemio- oraz radioterapię i często łączy się je z nawrotami choroby. Naukowcom z Brown University udało się przeprowadzić pierwsze badania, które ujawniły cechy charakterystyczne tych komórek.


Tahlequah w końcu porzuciła martwe młode

Nauki przyrodnicze | 14 sierpnia 2018, 07:57

Po 17 dniach żałoby orka Tahlequah porzuciła swoje zmarłe młode. Historia matki, która przez tak długi czas nie chciała porzucić ciała swojego dziecka i transportowała je ze sobą na odległość 1600 kilometrów poruszyła wiele osób na całym świecie, jednak orki nie są jedynymi zwierzętami, które przeżywają żałobę


Ogromne zapotrzebowanie napędza czarny rynek awokado

Ciekawostki | 14 sierpnia 2018, 07:18

Popularność awokado jest w Nowej Zelandii tak duża, że w szkółkach i sklepach ogrodniczych obowiązują zapisy na długie listy oczekujących na sadzonki.


Czy geoinżynieria uratuje rolnictwo?

Nauki przyrodnicze | 13 sierpnia 2018, 16:10

W miarę wzrostu globalnego ocieplenia i w obliczu braku chęci redukcji gazów cieplarnianych, naukowcy coraz częściej biorą pod uwagę geoinżynierię. Jednak manipulowanie klimatem planety może przynieść nieoczekiwane, niekorzystne skutki. Zanim ktokolwiek tego spróbuje, musimy zbadać, jakie będą tego konsekwencje. Musimy dowiedzieć się, w co się możemy wpakować", mówi profesor Solomon Hsiang z University of California, Berkeley


Na Politechnice Wrocławskiej odbędą się międzynarodowe zawody motocykli elektrycznych

Ciekawostki | 13 sierpnia 2018, 14:29

Studenci Politechniki Wrocławskiej organizują międzynarodowe zawody crossowych motocykli elektrycznych. To pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce.


Rosjanie twierdzą, że karłowaty mamut z wyspy Kotielnyj to nieznany dotąd gatunek/podgatunek

Nauki przyrodnicze | 13 sierpnia 2018, 14:12

Na wyspie Kotielnyj w rosyjskiej Arktyce odkryto szczątki małego mamuta, który wg Rosjan, może być nieznanym dotąd karłowatym gatunkiem. Ze względu na rzucający się w oczy kolor sierści, ochrzczono go złotym mamutem.


Monsanto przegrało w sądzie z umierającym mężczyzną

Ciekawostki | 13 sierpnia 2018, 13:49

Sąd w Kalifornii nakazał firmie Monstanto zapłacenie 290 milionów dolarów odszkodowania mężczyźnie, który mógł zachorować na nowotwór wskutek kontaktu z produkowanym przez Monsanto środkiem ochrony roślin Roundup. Ława przysięgłych jednoznacznie orzekła, że Monsanto działało w złej intencji i nie umieściło na opakowaniu informacji, że Roundup może być rakotwórczy


Warzywny sposób na lepiej funkcjonujący śródbłonek

Zdrowie/uroda | 13 sierpnia 2018, 12:54

Ogromna rzodkiew japońska odmiany Sakurajima to nowa "postać" na scenie produktów zapobiegających chorobom sercowo-naczyniowym. Opisano właśnie, w jaki sposób wspomaga ona pracę śródbłonka.