Trójczynnikowa osobowość słoni

Nauki przyrodnicze | wczoraj, 12:30

Naukowcy z Uniwersytetu w Turku zbadali słonie pracujące przy wycince drzew w Mjanmie i stwierdzili, że ich osobowość manifestuje się za pośrednictwem 3 czynników: uważności, agresji i towarzyskości.


Astronom-amator wykonał unikatowe zdjęcia

Astronomia/fizyka | wczoraj, 11:50

Victor Buso, astronom-amator z Argentyny, testował nowy aparat, wykonując zdjęcia odległej galaktyki. Przypadkiem zarejestrował sam początek eksplozji supernowej. Dzięki niemu astronomowie po raz pierwszy mogą zobaczyć pierwszy impuls światła z tego typu wydarzenia


Eksperci o niebezpieczeństwach hakerskiego ataku na sztuczną inteligencję

Technologia | wczoraj, 07:30

Grupa naukowców z Uniwersytetów Yale, w Cambridge oraz Oksfordzie oraz eksperci ds. wojskowych ostrzegają, że hakerzy mogą atakować luki w systemach sztucznej inteligencji i wykorzystywać te systemy do przeprowadzania zautomatyzowanych cyberataków, manipulowania opinią publiczną czy spowodować, by komercyjne drony zaczęły atakować wybrane cele


Wirus Zika pomoże w walce z glejakiem wielopostaciowym

Medycyna | wczoraj, 07:29

Genetycznie zmodyfikowany wirus Zika (ZIKV) może zostać wykorzystany do niszczenia komórek glejaka wielopostaciowego.


Oxford English Dictionary

Ukazał się raport o przystępności języka tekstów urzędowych w internecie

Ciekawostki | 21 lutego 2018, 18:39

Za długie zdania i zbyt skomplikowane słownictwo powodują, że teksty urzędowe publikowane na stronach internetowych instytucji są trudne do przyswojenia – wynika z raportu Pracowni Prostej Polszczyzny działającej w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.


Ładowanie smartfona laserem

Technologia | 21 lutego 2018, 17:12

Inżynierowie z University of Washington opracowali metodę bezprzewodowego bezpiecznego ładowania smartfona za pomocą lasera. Ładowanie odbywa się za pomocą niewidocznego dla oka promieniowania i przebiega równie szybko, jak ładowanie za pomocą standardowego kabla USB.


Antypróchnicowe wino

Zdrowie/uroda | 21 lutego 2018, 14:35

Polifenole z wina przeszkadzają bakteriom odpowiedzialnym za próchnicę i choroby przyzębia.


Nowa technika badawcza daje najlepszy obraz utraty lodu na Antarktydzie

Nauki przyrodnicze | 21 lutego 2018, 14:01

Badania Antarktydy, przeprowadzone nowatorską techniką z wykorzystaniem satelitów, dają najlepszy z uzyskanych obrazów zmian w tempie utraty lodu na tym kontynencie. Potwierdziły one zarówno szybkie ubywanie lodu w Zachodniej Antarktydzie oraz zadziwiającą stabilność znacznie większej, wschodniej części kontynentu.


Wilk workowaty w zoo w Hobart (1933); National Archives of Australia

Mikrotomografia ujawniła, jak zmieniał się wygląd wilka workowatego w torbie lęgowej

Nauki przyrodnicze | 21 lutego 2018, 12:37

Po urodzeniu wilk workowaty (Thylacinus cynocephalus) wyglądał jak inne torbacze. Psiego wyglądu nabierał w trakcie rozwoju w torbie lęgowej.


Odkryto liczący 7000 lat przykład jednego z najstarszych proto-pism

Humanistyka | 21 lutego 2018, 12:19

Bułgarscy archeolodzy znaleźli fragment ceramicznego naczynia, na których widnieją inskrypcje zapisane symbolami Vinca. Symbole te to najprawdopodobniej jeden z najstarszych systemów proto-pisma. Odkrycia wspomnianego fragmentu dokonano w październiku ubiegłego roku, a wiek zabytku oceniono na VI tysiąclecie przed Chrystusem.