Nastolatki z Los Angeles zaprojektowały namiot z panelami słonecznymi dla bezdomnych

Ciekawostki | 21 czerwca 2017, 07:20

By pomóc w jakiś sposób bezdomnym, których liczba w Południowej Kalifornii cały czas rośnie, grupa 12 nastolatek zaprojektowała przenośne namioty zasilane energią słoneczną. Dziewczyny nie miały wykształcenia inżynieryjnego, wszystkiego musiały się więc nauczyć od podstaw.


Panadol

Paracetamol - dobry sposób na zapobieganie chorobie wysokościowej

Medycyna | 20 czerwca 2017, 14:05

Paracetamol równie skutecznie co ibuprofen obniża ryzyko choroby wysokościowej (ang. acute mountain sickness, AMS), ale powoduje mniej skutków ubocznych.


Kot jeszcze nie całkiem udomowiony

Nauki przyrodnicze | 20 czerwca 2017, 12:52

Najnowsze badania genetyczne wskazują, że koty nie zostały udomowione w taki sam sposób jak psy, krowy czy świnie. Koty od tysięcy lat żyją wśród ludzi, ale dopiero niedawno pojawiły się u nich zmiany typowe dla udomowionych zwierząt.


Jak ciała gnu, które utonęły, migrując, zasilają rzeczny ekosystem

Nauki przyrodnicze | 20 czerwca 2017, 12:40

Co roku przez Afrykę migruje ponad milion gnu. Wiele antylop tonie, pokonując rzekę Mara. Biolodzy po raz pierwszy pokusili się o zliczenie ginących zwierząt i o określenie ich wpływu na ekologię rzeki.


W Dreźnie stanie fabryka układów MEMS

Technologia | 20 czerwca 2017, 09:48

Firma Robert Bosch GmBH zainwestuje miliard euro w budowę fabryki półprzewodników w Dreźnie. Zakład ma stanąć do końca 2019 roku, a produkcja rozpocznie się w roku 2021. Wybudowanie fabryki będzie największą pojedynczą inwestycją w 130-letniej historii firmy


Styropianowe domki odporne na trzęsienia ziemi

Ciekawostki | 20 czerwca 2017, 08:15

Choć firma Japan Dome House sprzedaje swoje styropianowe domy już od 15 lat, od kwietnia zeszłego roku, kiedy to prefekturę Kumamoto nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 7 stopni w skali Richtera, zapotrzebowanie na nie wzrosło lawinowo. Czemu? Przede wszystkim dlatego, że konstrukcje w kształcie stożka są odporne na wstrząsy.


Probiotyki zwiększają przeżywalność pszczół stykających się z pestycydami

Nauki przyrodnicze | 20 czerwca 2017, 07:38

Probiotyki mogą zwiększać przeżywalność pszczół miodnych wystawionych na oddziaływanie pestycydów.


Wiadomość sprzed 2600 lat: „Potrzebujemy wina”

Humanistyka | 20 czerwca 2017, 07:05

Na znanym od ponad 50 lat ostrakonie zidentyfikowano i odczytano niezauważony dotychczas starożytny napis. Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie wykorzystali najnowsze techniki obrazowania do zbadania ostrakonu, który z 1965 roku został znaleziony w ruinach pustynnego fortu Arad


NASA przygotuje misje do Urana i Neptuna?

Astronomia/fizyka | 19 czerwca 2017, 15:06

Uran i Neptun nie cieszyły się dotychczas większym zainteresowaniem NASA. Obie planety zostały odwiedzone tylko raz przez pojazd wysłany z Ziemi. W obu przypadkach był to Voyager 2, który w pobliżu Urana przeleciał w 1986 roku, a w 1989 roku odwiedził Neptuna. NASA chce jednak to zmienić i niewykluczone, że w latach 30. bieżącego wieku odbędzie się kilka misji do tych planet.


Źrenice myszy zwężają się bez udziału mózgu

Nauki przyrodnicze | 19 czerwca 2017, 14:58

Źrenice w oczach myszy zwężają się, gdy zwierzę jest przenoszone z ciemnego do oświetlonego pomieszczenia nawet wtedy, kiedy nie działa nerw wzrokowy. W ten sposób naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa wykazali, że funkcja fotoczuła jest wbudowana w zwieracz źrenicy.