U mężczyzn migotanie przedsionków rozwija się wcześniej niż u kobiet

Medycyna | 16 października 2017, 12:33

U mężczyzn migotanie przedsionków (ang. atrial fibrillation, AF) pojawia się średnio ok. 10 lat wcześniej niż u kobiet. Głównym czynnikiem ryzyka jest nadwaga.


Pumy bardziej społeczne, niż się wydawało

Nauki przyrodnicze | 16 października 2017, 11:38

Pumy (Puma concolor) są bardziej społeczne, niż się dotąd wydawało.


Qualcomm pozywa Apple'a przed chińskim sądem

Technologia | 16 października 2017, 10:33

Qualcomm próbuje doprowadzić do wydania w Chinach sądowego zakazu sprzedaży i produkcji iPhone'ów. Rzecznik prasowa Qualcommu, Christine Trimble, potwierdziła w rozmowie z mediami, że firma złożyła pozew w pekińskim sądzie zajmującym się kwestiami własności intelektualnej. Koncern z Cupertino został oskarżony o kradzież własności intelektualnej


W Antarktyce pojawiła się dziura wielkości 1/4 Polski

Nauki przyrodnicze | 13 października 2017, 15:45

Kanadyjscy naukowcy zaobserwowali największą od 40 lat połynię. Ma ona powierzchnię 80 000 km2, pojawiła się na Morzu Weddella i obecnie nie wiadomo, dlaczego nagle się pojawiła. Uczeni nie wiedzą, czy rekordowo duża połynia będzie miała wpływ na oceany i lody Antarktyki, ani czy jej powstanie ma związek z ocieplaniem się klimatu.


Psylocybina pomaga pacjentom z lekooporną depresją

Psychologia | 13 października 2017, 15:11

Psylocybina resetuje mózgi pacjentów z depresją.


Bliskość lasu dobrze wpływa na ciało migdałowate mieszczuchów

Psychologia | 13 października 2017, 14:31

Życie w miastach, ale w pobliżu lasu utrzymuje ciało migdałowate w lepszym zdrowiu. Ustalenia naukowców z Instytutu Ludzkiego Rozwoju Maxa Plancka mają znaczenie m.in. dla urbanistów.


Wciąż nie wiadomo, co spowodowało tajemnicze objawy u dyplomatów

Ciekawostki | 13 października 2017, 14:31

Amerykańscy śledczy wciąż nie mają pojęcia, co spowodowało wystąpienie tajemniczych objawów u pracowników ambasady USA na Kubie. Ze względów bezpieczeństwa obsadę placówki zmniejszono ostatnio o ponad połowę, wiele wskazuje na to, że pracownicy padli ofiarami tajemniczego ataku, nie wiadomo jednak, kto i w jaki sposób mógł go przeprowadzić.


Fatalny stan uzębienia trzymanych w niewoli orek

Nauki przyrodnicze | 13 października 2017, 12:25

Międzynarodowy zespół naukowców przeprowadził zakrojone na szeroką skalę badania stanu uzębienia trzymanych w niewoli orek. Okazało się, że zęby znajdują się w naprawdę kiepskim stanie, co rodzi obawy o zdrowie ogólne i dobrostan zwierząt.


Zidentyfikowano miejsce trzeciej największej erupcji w dziejach Ziemi

Nauki przyrodnicze | 13 października 2017, 12:01

Naukowcy z Washington State University donoszą, że północno-zachodnie pacyficzne wybrzeże USA było miejscem jednej z największych erupcji wulkanicznych w dziejach naszej planety. Erupcji, która trwała przez tysiąclecia, wyrzuciła do atmosfery olbrzymie ilości związków siarki i schłodziła naszą planetę.


Kwasy tłuszczowe omega-6 pomagają zapobiegać cukrzycy typu 2.

Zdrowie/uroda | 13 października 2017, 07:08

Ryzyko cukrzycy typu 2. można znacznie obniżyć, jedząc dużo wielonienasyconych kwasów omega-6. Można je znaleźć m.in. w soi, oleju słonecznikowym czy orzechach.