Nowy rodzaj kondensatu Bosego-Einsteina

Astronomia/fizyka | 17 kwietnia 2018, 17:52

Na fińskim Aalto University uzyskano kondensat Bosego-Einsteina stworzony ze światła i plazmonów powierzchniowych. Ich wzajemne oddziaływanie tworzy polarytony plazmonów powierzchniowych.


Mech do usuwania arsenu z wody

Nauki przyrodnicze | 17 kwietnia 2018, 17:36

Naukowcy z Uniwersytetu Sztokholmskiego odkryli, że mech warnstorfia pływająca (Warnstorfia fluitans) usuwa z wody arsen. Co ważne, radzi sobie z takim zadaniem naprawdę szybko - po upływie godziny poziom arsenu jest już tak niski, że nie zagraża ludzkiemu zdrowiu.


Średniowieczny skarb z Rugii

Humanistyka | 17 kwietnia 2018, 15:55

Na Rugii znaleziono biżuterię i srebrne monety, m.in. duńskie z czasów panowania Haralda Sinozębego.


Jérôme Hamon to 1. na świecie osoba, która 2-krotnie przeszła przeszczep twarzy

Medycyna | 17 kwietnia 2018, 13:20

Jérôme Hamon jest pierwszą na świecie osobą, która przeszła dwa przeszczepy twarzy. Trzy miesiące po ostatniej operacji 43-latek czuje się ponoć dobrze.


W ciągu najbliższych lat dowiemy się, czy aksjony istnieją, czy nie

Astronomia/fizyka | 17 kwietnia 2018, 13:07

Naukowcy pracujący przy Axion Dark Matter Experiment (ADMX) opublikowali nowe wyniki badań, z których wynika, że ADMX jest pierwszym i jedynym jak dotychczas projektem naukowym, który jest na tyle czuły, by zarejestrować ślady aksjonów.


Z muzyką leki na nadciśnienie działają lepiej

Zdrowie/uroda | 17 kwietnia 2018, 12:32

Leki na nadciśnienie działają silniej u pacjentów, którzy po ich zażyciu słuchają muzyki. Najlepsza do tego celu wydaje się muzyka klasyczna.


Narodowe Centrum Badań Jądrowych światowym potentatem medycyny nuklearnej

Ciekawostki | 17 kwietnia 2018, 08:42

Duża część radioaktywnego jodu 131 stosowanego w medycynie nuklearnej na świecie jest produkowana w Polsce. Działający w Narodowym Centrum Badań Jądrowych Ośrodek Radioizotopów Polatom eksportuje odczynniki jodowe i gotowe produkty lecznicze do odbiorców na sześciu kontynentach


Pasta do zębów uzupełni ubytki w szkliwie

Medycyna | 16 kwietnia 2018, 17:08

Na University of Washington powstała interesująca metoda zapobiegania próchnicy zębów i leczenia uszkodzonego nią szkliwa. Metoda bazuje na produktach naturalnych, jest łatwa s stosowaniu i wykorzystuje proteiny do leczenia ubytków. Remineralizacja kontrolowana przez peptydy to zdrowa alternatywa dla obecnie stosowanych metod, mówi główny autor badań, profesor Mehmet Sarikaya.


W Gmailu będzie opcja samoniszczących się e-maili

Technologia | 16 kwietnia 2018, 16:01

Jak dowiedział się serwis TechCrunch, Gmail przygotowuje opcję samoniszczących się e-maili. Już teraz właściciele niektórych kont mogą skorzystać z ikonki niewielkiej kłódki pojawiające się przy tworzeniu nowej wiadomości


Surowe owoce i warzywa lepsze dla zdrowia psychicznego

Zdrowie/uroda | 16 kwietnia 2018, 15:29

Surowe warzywa i owoce są dla naszego zdrowia psychicznego lepsze od przetworzonych (puszkowanych i gotowanych).