W Pakistanie aresztowano podejrzanych o kradzież płynu mózgowo-rdzeniowego

Ciekawostki | 15 lutego 2018, 07:18

Pakistańska policja aresztowała 4 osoby podejrzane o kradzież płynu mózgowo-rdzeniowego od ponad 12 kobiet.


Drony coraz bardziej pomocne w ochronie dzikiej przyrody

Technologia | 14 lutego 2018, 14:18

Drony są od lat wykorzystywane do monitorowania dzikich zwierząt, w tym słoni, fok czy gniazdujących ptaków. Nie wiadomo jednak było, na ile ich wykorzystanie jest skuteczne. Dlatego też naukowcy z University of Adelaide przeprowadzili eksperyment, podczas którego drony zmierzyły się z ludźmi.


Trwałe ustąpienie bólu po nagłym zanurzeniu w zimnej wodzie

Medycyna | 14 lutego 2018, 14:11

Jak raz na zawsze poradzić sobie z uporczywym bólem pooperacyjnym? Skoczyć do chłodnej wody i szybko pokonać niezbyt duży dystans. Choć taka metoda może być alternatywą dla silnych leków i fizjoterapii, lekarze podkreślają, że nie nadaje się dla wszystkich i niesie za sobą pewne ryzyko.


Sztuczna inteligencja prawidłowo rozpoznaje jedynie białych mężczyzn

Technologia | 14 lutego 2018, 13:57

Oprogramowanie do rozpoznawania twarzy działa coraz lepiej, ale tylko w przypadku białych mężczyzn. Joy Buolamwini z Massachusetts Institute Technology przeprowadziła testy trzech komercyjnych systemów rozpoznawania twarzy autorstwa Microsoftu, IBM-a i chińskiej firmy Megvii.


Rzadkie płaskorzeźby z Camel Site

Humanistyka | 14 lutego 2018, 13:21

W prowincji Al-Dżauf na północy Arabii Saudyjskiej archeolodzy odkryli naturalnej wielkości płaskorzeźby dromaderów. Choć ich datowanie jest trudne, przez porównania do Petry specjaliści sądzą, że pochodzą one z pierwszych wieków przed naszą erą lub naszej ery.


Koniec z efektem jo-jo?

Zdrowie/uroda | 14 lutego 2018, 12:09

Za jakiś czas efekt jo-jo może odejść w niepamięć, bo naukowcom udało się odkryć w mózgu molekularny przełącznik, który reguluje spalanie tłuszczu, zwłaszcza po okresach odchudzania.


Lizanie ratuje życie rannym mrówkom

Nauki przyrodnicze | 14 lutego 2018, 11:47

Mrówki z gatunku Megaponera analis prowadzą niebezpieczne życie. Wielokrotnie w ciągu dnia oddziały liczące 200-600 żołnierzy są wysyłane na polowanie na termity. Wyciągają je z gniazd i przynoszą do mrowisk. Termity mają jednak potężne szczęki, którymi mogą zadawać śmiertelne rany. Mrówki często więc tracą kończyny.


Zademonstrowali, że jądra atomowe mogą być wzbudzane poprzez wychwyt elektronu na niezapełnioną powłokę elektronową atomu

Technologia | 13 lutego 2018, 14:24

Po raz pierwszy pokazano eksperymentalnie, że jądra atomowe mogą być wzbudzane poprzez wychwyt elektronu na niezapełnioną powłokę elektronową atomu. Wynik może mieć znaczenie zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, wskazując nowy sposób magazynowania energii. O odkryciu donosi najnowszy numer czasopisma Nature. Współautorami pracy są polscy naukowcy.


Obiecujące antybiotyki z "podwórka"

Medycyna | 13 lutego 2018, 13:51

W próbkach gleby naukowcy z Rockefeller University odkryli nową grupę silnych antybiotyków. Malacydyny, bo o nich mowa, potrafią wyeliminować wiele zakażeń, także tych opornych na większość tradycyjnych antybiotyków. Radzą sobie m.in. z opornymi na metycylinę szczepami gronkowca złocistego (ang. methicillin-resistant Staphylococcus aureus, MRSA).


Chiny budują kolejną stację badawczą w Antarktyce

Ciekawostki | 13 lutego 2018, 13:38

Chiny rozpoczęły budowę swojej piątej stacji antarktycznej. Powstanie ona na Inexpressible Island w Zatoce Terra Nova na Morzu Rossa. Obecnie w zatoce znajdują się trzy stacje, letnie włoska i niemiecka oraz całoroczna koreańska. Chińska stacja będzie stacją całoroczną.