W jaskini w Korei Południowej znaleziono obciążniki wędkarskie sprzed 29 tys. lat

Humanistyka | 8 sierpnia 2018, 07:50

Archeolodzy eksplorujący jaskinię Maedun w Korei Południowej znaleźli dowody, które sugerują, że ludzie stosowali zaawansowane techniki połowu ryb już 29 tys. lat temu. To o wiele wcześniej niż dotąd sądzono.


Naukowcy z UŚ zaprojektowali ustnik, który pomoże wykryć m.in. raka płuc

Medycyna | 7 sierpnia 2018, 15:16

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego zaprojektowali specjalny ustnik, który znajdzie zastosowanie w diagnostyce chorób górnych i dolnych dróg oddechowych. Dzięki pobraniu fazy oddechowej wraz z materiałem tła lekarze zdiagnozują takie schorzenia, jak nowotwory płuc, krtani czy też choroby oskrzeli. Wynalazek został objęty ochroną patentową.


Dziś po raz pierwszy w historii liczebność populacji Australii sięgnie 25 mln

Ciekawostki | 7 sierpnia 2018, 14:04

Zgodnie z oficjalnymi danymi, 7 sierpnia br. krótko po 23 czasu AEST liczebność populacji Australii po raz pierwszy sięgnie 25 mln. Nie wiadomo, czy dwudziestopięciomilionowy Australijczyk będzie noworodkiem, imigrantem czy kimś powracającym z emigracji.


Kobiety częściej umierają na zawał, chyba że leczą je kobiety

Medycyna | 7 sierpnia 2018, 13:55

Choroby układu krążenia to najczęstsza przyczyna śmierci w wielu krajach świata, w tym w Polsce. Nie od dzisiaj wiadomo też, że na zawał serca częściej umierają kobiety niż mężczyźni. Przyczyna takiego stanu rzeczy od lat jest zagadką. Jednak najnowsze badania sugerują, że kobiety częściej umierają, gdy trafiają pod opiekę lekarza, którym jest mężczyzna.


Statek Amundsena, Maud, powrócił do Norwegii

Ciekawostki | 7 sierpnia 2018, 13:26

Po ok. 100 latach od zwodowania Maud, statek Roalda Amundsena, pierwszego zdobywcy bieguna południowego, powrócił do Norwegii.


Rybki z Afryki są najszybciej dojrzewającymi kręgowcami

Nauki przyrodnicze | 7 sierpnia 2018, 12:02

Zagrzebki Nothobranchius furzeri są najszybciej dojrzewającymi kręgowcami.


Kapsaicyna ratuje łąki

Ciekawostki | 7 sierpnia 2018, 11:50

Naukowcy, którzy próbują odtworzyć amerykańskie łąki, natrafili na poważny problem. Okazało się, że nasiona rodzimych roślin, za pomocą których chciano odzyskać utracone ekosystemy, były natychmiast zjadane przez myszy. Biolodzy postanowili więc znaleźć substancję, która ochroni nasiona przed gryzoniami.


Peptyd z jadu ptasznika pomoże w leczeniu ciężkiej padaczki ujawniającej się u niemowląt

Medycyna | 7 sierpnia 2018, 07:54

Hm1a, peptyd z jadu ptasznika Heteroscodra maculata, może pomóc w walce z zespołem Dravet - ciężką padaczką ujawniającą się u niemowląt.


Wiemy, jak poważna była susza pod koniec cywilizacji Majów

Humanistyka | 7 sierpnia 2018, 07:44

Przed około 1000 lat doszło do upadku cywilizacji Majów. Naukowcy wyliczają wiele przyczyn, które mogły do tego doprowadzić, a jedną z nich są zmiany klimatyczne. Teraz udało się oszacować, jak poważna susza zapanowała w czasie, który zbiega się z upadkiem Majów.


Wykorzystując rzeczywistość wirtualną, japońscy licealiści odtworzyli Hiroszimę sprzed, w trakcie i po zrzuceniu bomby atomowej

Ciekawostki | 6 sierpnia 2018, 17:08

Przez 2 lata grupa japońskich licealistów z Fukuyamy pracowała nad 5-minutowym doświadczeniem VR (ang. virtual reality experience), które prezentuje Hiroszimę przed, w czasie i po zrzuceniu bomby atomowej 73 lata temu.