Bakterie do zdalnego wykrywania min lądowych

Ciekawostki | 12 kwietnia 2017, 12:34

Na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie stworzono emitujące fluorescencyjny sygnał bakterie, dzięki którym za pomocą lasera można zdalnie wykrywać miny i niewybuchy.


Autonomiczny myśliwiec przeprowadził misję bojową

Technologia | 12 kwietnia 2017, 12:22

Amerykańskie Siły Powietrzne (US Air Force) poinformowały o przeprowadzeniu udanych testów autonomicznego myśliwca F-16. Dotychczas prowadzone przez automat F-16 były wykorzystywane jako cele treningowe dla F-35. Teraz dowiedziono, że technologia jest na tyle zaawansowana, iż samoloty są w stanie przeprowadzić misję bojową.


Windows Vista Ultimate

Koniec wsparcia dla Visty. Następny w kolejce jest Windows 7

Technologia | 12 kwietnia 2017, 10:50

Zakończyło się wsparcie dla Windows Visty. Użytkownicy tego systemu nie mogą już liczyć na żadne aktualizacje czy poprawki. Microsoft udostępniał je przez ostatnich 10 lat, do 11 kwietnia bieżącego roku


Życie istnieje nawet 10 kilometrów pod dnem oceanu?

Nauki przyrodnicze | 12 kwietnia 2017, 07:34

W Rowie Mariańskim, znaleziono ślady mogące wskazywać na istnienie życia nawet 10 kilometrów pod dnem oceanu. Międzynarodowy zespół naukowy opisuje na łamach PNAS próbki serpentynu zebranego w kominach geotermalnych


Konsumenci wygrają z koncernami o prawo do naprawy elektroniki?

Ciekawostki | 11 kwietnia 2017, 15:26

Rozszerza się popularność ruchu „Right to Repair”, który walczy o prawo do naprawy urządzeń. W kolejnych trzech amerykańskich stanach legislatorzy wprowadzili pod obrady przepisy ułatwiające klientom naprawy na własną rękę.


Uratowano ostatnie żywe zwierzęta z zoo w Mosulu

Nauki przyrodnicze | 11 kwietnia 2017, 13:01

Z prywatnego zoo w zajętym przez ISIS Mosulu uratowano odnalezione w lutym, żyjące w strasznych warunkach ostatnie zwierzęta - lwa Simbę i niedźwiedzicę Lulę. Porzucone, były nadal zamknięte w klatkach i pokryte ekskrementami.


Najdroższy okręt wojenny w historii wyruszył w testowy rejs

Ciekawostki | 11 kwietnia 2017, 12:45

Najdroższy okręt wojenny w historii ruszył w swą dziewiczą podróż. U wybrzeży Wirginii pojawił się USS Gerald R. Ford (CVN-78), pierwszy lotniskowiec klasy Gerald R. Ford. Sama budowa okrętu kosztowała 12,9 miliarda USD i opóźniła sie o ponad rok.


Za pomocą nowej metody uzyskano komórki oporne na HIV

Medycyna | 11 kwietnia 2017, 12:28

Naukowcy z Instytutu Badawczego Ellen Scripps (TSRI) znaleźli sposób na utrzymanie zwalczających wirusa HIV przeciwciał na komórkach odpornościowych i stworzyli w ten sposób oporną populację.


Coraz więcej energii odnawialnej za coraz mniej pieniędzy

Ciekawostki | 11 kwietnia 2017, 11:46

Najnowszy raport dotyczący globalnego rynku energii odnawialnej przynosi bardzo dobre informacje. W roku 2016 zainstalowano więcej mocy ze źródeł odnawialnych i wydano przy tym mniej pieniędzy niż w roku 2015.


Wielki atak na dziurę zero-day w Wordzie

Bezpieczenstwo IT | 11 kwietnia 2017, 11:24

W ostatnim czasie cyberprzestępcy rozesłali miliony wiadomości e-mail z załączonym szkodliwym kodem, który bierze na cel dziurę zero-day w Wordzie. Przestępcy próbują w ten sposób zainfekować internautów Drideksem, jednym z najgroźniejszych szkodliwych kodów kradnących pieniądze z kont bankowych.