Apple (częściowo) ugina się przed Komisją Europejską

Ciekawostki | 5 grudnia 2017, 18:22

Apple potwierdziło, że spełni żądania Komisji Europejskiej i zapłaci Irlandii kilkanaście miliardów euro zaległych podatków. Przed laty Apple i rząd Irlandii zawarły porozumienie, na podstawie którego koncern płacił na Zielonej Wyspie podatek korporacyjny w wysokości 1 proc


Szybki test do wykrywania niedoborów witaminy A i żelaza

Medycyna | 5 grudnia 2017, 17:19

Na Uniwersytecie Cornella powstał tani i szybki test paskowy do diagnozowania niedoborów witaminy A i żelaza. Przenośne urządzenie opisano na łamach PNAS.


Nowy materiał stomatologiczny zabija bakterie i zapobiega wzrostowi biofilmu

Zdrowie/uroda | 5 grudnia 2017, 12:47

Stomatolodzy wykorzystują materiały kompozytowe np. do wypełniania ubytków. Niestety, tak jak naturalne szkliwo, są one podatne na wzrost płytki, a biofilm może prowadzić do próchnicy. Ostatnio naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii testowali jednak nowy materiał ze związkiem antybakteryjnym, który nie tylko zabija patogeny, ale i nie dopuszcza do wzrostu biofilmu.


Ręczność widoczna już w 18. tygodniu ciąży

Ciekawostki | 5 grudnia 2017, 11:47

Preferencje ręki są widoczne już w 18. tygodniu ciąży. Obserwując parę typów ruchów płodów, włoscy naukowcy potrafili trafnie przewidzieć ręczność dziecka w wieku 9 lat.


Wprowadzono zakaz połowów w centralnej części Oceanu Arktycznego

Nauki przyrodnicze | 5 grudnia 2017, 10:59

Dziewięć krajów oraz Unia Europejska zgodziły się na wprowadzenie na co najmniej 16 lat zakazu rybołówstwa w centralnej części Oceanu Arktycznego (CAO). Dzięki tej umowie naukowcy zyskają czas na lepsze zrozumienie ekosystemu oceanu i wpływu nań globalnego ocieplenia


Ciśnienie zaczyna spadać ok. 14 lat przed śmiercią

Medycyna | 5 grudnia 2017, 10:56

U starszych ludzi ciśnienie krwi zaczyna stopniowo spadać ok. 14 lat przed śmiercią.


Migdały, gorzka czekolada i kakao - doskonałe trio na obniżenie złego cholesterolu

Zdrowie/uroda | 5 grudnia 2017, 07:12

Codzienne jedzenie migdałów - samych bądź w zestawie z gorzką czekoladą i kakao - może obniżyć poziom złego cholesterolu LDL.


Zakończono testy kriogeniczne Teleskopu Webba

Astronomia/fizyka | 5 grudnia 2017, 06:53

Po około 100 dniach testów kriogenicznych z Chamber A w Johnson Space Center wyjechały połączone instrumenty naukowe i elementy optyczne Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba. Urządzenia były poddawane serii wymagających testów, których celem było sprawdzenie, jak będą sprawowały się w próżni w niskich temperaturach.


Najdłużej utrzymująca się tęcza trwała blisko 9 godzin

Nauki przyrodnicze | 4 grudnia 2017, 17:32

Trzydziestego listopada nad Tajpej w pobliżu Chinese Culture University (CCU) przez prawie 9 godzin utrzymywała się tęcza. Wg eksperta od meteorologii, doszło do pobicia rekordu sprzed 23 lat, gdyż 14 marca 1994 r. tęcza utrzymywała się nad Sheffield w hrabstwie South Yorkshire "tylko" przez 6 godzin: od 9 do 15.


Silniki Voyagera 1 uruchomione po raz pierwszy od 1980 roku

Astronomia/fizyka | 4 grudnia 2017, 15:20

Po raz pierwszy od 37 lat sonda Voyager 1 uruchomiła swoje silniki zapasowe. Voyager 1 to najdalej znajdujący się pojazd wysłany przez człowieka. Jest jedyną sondą znajdującą się w przestrzeni międzygwiezdnej. Wystrzelona przed 40 laty sonda wykorzystuje niewielkie silniki do ustawiania się w taki sposób, by możliwa była komunikacja z Ziemią