Skręcają w lewo przez przewagę prawego oka

Nauki przyrodnicze | 11 kwietnia 2018, 12:57

Mając wybór, wysmuklice białoskrzydłe (Temnothorax albipennis) wolą skręcać w lewo niż w prawo. Okazuje się, że mrówki zachowują się tak, bo mają w prawym oku więcej omatidiów niż w oku lewym.


Coraz krótsze życie przedsiębiorstw

Ciekawostki | 11 kwietnia 2018, 12:53

Dwóch profesorów z University of Indiana przeprowadziło badania, z których wynika, że Amerykanie mają coraz mniejsze szanse, by spędzić całe życie zawodowe w jednej prywatnej firmie. Okazuje się bowiem, że przedsiębiorstwa istnieją coraz krócej.


Dotkliwy ból głowy po zjedzeniu jednej z najostrzejszych papryczek świata

Medycyna | 11 kwietnia 2018, 11:52

U 34-letniego mężczyzny, który podczas zawodów w jedzeniu papryczek chilli spożył Carolina Reaper - odmianę uważaną przez jakiś czas za najostrzejszą papryczkę świata - wystąpił piorunujący ból głowy.


Arktyczne lodowce topią się w błyskawicznym tempie

Nauki przyrodnicze | 11 kwietnia 2018, 10:30

Arktyczne lodowce topią się obecnie znacznie szybciej niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 400 lat. Rosnące temperatury powodują, że latem na Mt. Hunter w alaskańskim Denali National Park topi się 60-krotnie więcej śniegu niż przed rewolucją przemysłową. Wyniki badań na ten temat opublikowano w Journal of Geophysical Research: Atmospheres.


Największa infrastruktura badawcza w Polsce dostępna dla użytkowników!

Astronomia/fizyka | 11 kwietnia 2018, 09:49

Polski synchrotron otwiera swoje podwoje dla naukowców i badaczy zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Od 9 kwietnia do 20 maja, za pomocą platformy internetowej SOLARIS Digital User Office można nadsyłać propozycje badań, do realizacji których niezbędne jest promieniowanie synchrotronowe


W żołądku padłego kaszalota znaleziono aż 29 kg plastiku

Nauki przyrodnicze | 10 kwietnia 2018, 17:22

W żołądku kaszalota spermacetowego, którego zwłoki morze wyrzuciło na brzeg na wybrzeżu Hiszpanii, naukowcy znaleźli 29 kilogramów plastiku. Podczas autopsji 10-metrowego samca specjaliści z ośrodka El Valle odkryli plastikowe torby, puszki, liny i sieci rybackie. Okazało się, że zwierzę zostało zabite przez odpadki, które zjadło.


Centrum Nauki Kopernik zaprasza na finał konkursu Fizyczne Ścieżki

Ciekawostki | 10 kwietnia 2018, 15:23

Wszystkich tych, którzy rozpoczęli swoją przygodę z fizyką, lecz ich głód wiedzy wykracza poza ramy szkolnych podręczników, zapraszamy do Centrum Nauki Kopernik w dniach 14-15 kwietnia na otwarty finał konkursu Fizyczne Ścieżki.


Skamieniała kość palca to najstarsza pozostałość po H. sapiens poza Afryką

Humanistyka | 10 kwietnia 2018, 12:38

Na pustyni Wielki Nefud w Arabii Saudyjskiej znaleziono skamieniałą kość palca wczesnego człowieka, której wiek określono na około 90 000 lat. Odkrycie, opisane w Nature Ecology and Evolution, to najstarsza bezpośrednio datowana skamieniałość Homo sapiens poza Afryką i Lewantem. To jednocześnie dowód, że wczesna migracja z Afryki do Eurazji objęła większe tereny niż sądzono.


Ludzkie leki przeciwnowotworowe mogą pomóc diabłom tasmańskim z zakaźnym rakiem pyska

Nauki przyrodnicze | 10 kwietnia 2018, 12:27

Nowotwory, które przenoszą się z osobnika na osobnika, są rzadkie, ale diabły tasmańskie (Sarcophilus harrisii) wydają się mieć w tym zakresie podwójnego pecha: zapadają bowiem na dwa różne zakaźne raki pyska. Wszystko wskazuje na to, że odpowiada za to ich skłonność do gryzienia w pysk podczas walk o partnerki czy pokarm.


Nanocząstki ZnO z puszek mogą prowadzić do utraty mikrokosmków

Zdrowie/uroda | 10 kwietnia 2018, 11:02

Związki występujące w opakowaniach mogą upośledzać wchłanianie w przewodzie pokarmowym.