Gepard może polować z ogromną prędkością dzięki unikatowemu uchu wewnętrznemu

Nauki przyrodnicze | 5 lutego 2018, 12:49

Gepardy zawdzięczają swoje sukcesy w polowaniu unikatowej budowie ucha wewnętrznego.


Kolejne odkrycie przeczy modelowi Lambda-CDM

Astronomia/fizyka | 5 lutego 2018, 11:55

Centaurus A (NGC 5128), masywna galaktyka eliptyczna znajdująca się w odległości 13 milionów lat świetlnych od Ziemi jest otoczona grupą małych galaktyk satelitarnych, które orbitują wokół głównej części wąskiego dysku Centaurusa. To pierwsza tego typu konfiguracja odkryta poza Grupą Lokalną, donosi międzynarodowy zespół naukowy.


Bezpieczne kropki kwantowe tlenku cynku

Technologia | 2 lutego 2018, 16:43

Chemicy z Warszawy wykazali, że kropki kwantowe ZnO wytworzone z udziałem prekursorów metaloorganicznych, mają świetne właściwości fizykochemiczne i są bezpieczne dla ludzkich komórek. Stąd już tylko krok do nowatorskich zastosowań.


Płytki odbierają palmę pierwszeństwa limfocytom

Medycyna | 2 lutego 2018, 14:21

Płytki odpowiadają nie tylko za krzepnięcie i gojenie. Okazuje się, że są także pierwszą linią reagowania układu odpornościowego, gdy w krwiobiegu pojawiają się wirusy, bakterie czy alergeny.


„Szczepionka na raka” leczy myszy z nowotworów

Medycyna | 2 lutego 2018, 14:14

Aktywowanie komórek T w guzach nowotworowych doprowadziło do eliminacji nawet odległych przerzutów u myszy. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda, którzy opracowali nową technikę, właśnie prowadzą rekrutację wśród chorych na chłoniaki i chcą rozpocząć jej testy kliniczne.


Klapki z technologią automatycznego parkowania

Ciekawostki | 2 lutego 2018, 13:03

W hotelu ProPilot Park Ryokan w Hakone w Japonii można się natknąć na parkujące przy wejściu klapki. Tam czekają na przybycie gości, a gdy ktoś przestaje z nich korzystać, same odjeżdżają na miejsce pod drzwiami.


Wycieczka ze spacerem w kosmos za 100 mln USD

Ciekawostki | 2 lutego 2018, 12:15

Rosja planuje zacząć oferować turystom spacery z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK).


Samsung produkuje układy wyspecjalizowne w kopaniu bitcoinów

Technologia | 2 lutego 2018, 07:47

Samsung rozpoczął produkcję układów scalonych wyspecjalizowanych w wydobywaniu bitcoinów. Na razie niewiele wiadomo o nowych układach. W oświadczeniu opublikowanym przez BBC przedstawiciele koncernu stwierdzili, że wydział produkcyjny Samsunga zaangażował się w wytwarzanie układów na potrzeby wydobywania kryptowaluty


Gaz zastąpi ropę naftową

Ciekawostki | 2 lutego 2018, 07:33

Wiceprezes BP ds. planowania strategicznego, Dominic Emery, poinformował, że koncern uważa, iż do roku 2040 naturalny gaz zastąpi ropę naftową w roli podstawowego światowego źródła energii z paliw kopalnych. Prognoza opiera się na szybko rosnącym zapotrzebowaniu na gaz, który jest najmniej zanieczyszczającym ze wszystkich paliw kopalnych.


Odkryli, jak odtworzyć korzystne skutki działania testosteronu bez testosteronu

Medycyna | 1 lutego 2018, 13:13

Związana z działaniem testosteronu opiekuńcza cząsteczka uruchamia łańcuch reakcji zabezpieczających przed rozwojem stwardnienia rozsianego (SR). Gdy się ją zastosuje u chorych samic, dochodzi do wyeliminowania objawów.