Przyrodnicy apelują do kierowców: uważajcie na młode bociany

Nauki przyrodnicze | 3 sierpnia 2018, 08:21

Przyrodnicy apelują do kierowców: uważajcie na młode bociany, które uczą się latać i coraz częściej padają ofiarą wypadków komunikacyjnych. Chodzi o bezpieczeństwo zarówno ptaków, jak i ludzi - podkreśla ornitolog i przyrodnik, dr Ireneusz Kaługa z Grupy EkoLogicznej.


Otyłość wydłuża okres rozsiewania wirusa grypy typu A

Zdrowie/uroda | 3 sierpnia 2018, 07:40

Otyłość nie tylko sprawia, że grypa ma cięższy przebieg, ale i o 1,5 dnia wydłuża okres rozsiewania wirusa grypy typu A.


Groźna obsesja ciąży fit

Zdrowie/uroda | 3 sierpnia 2018, 07:17

Japonki mają obsesję pozostawania szczupłymi w ciąży, co może zaszkodzić zarówno dziecku, jak i całej populacji. Już teraz 20% Japonek zachodzących w ciążę ma niedowagę, a eksperci krytykują wydane przez władze zalecenia dotyczące prawidłowej wagi kobiet w ciąży. Ich zdaniem są one zaniżone.


Polimery + słońce = gazy cieplarniane

Nauki przyrodnicze | 2 sierpnia 2018, 14:11

Gdy wystawione na oddziaływanie słońca polimery rozkładają się w środowisku, dochodzi do uwolnienia gazów cieplarnianych: metanu i etylenu.


Wirus Ebola© Centers for Disease Control and Prevention

Ledwo opanowano jedną epidemię, a Ebola znowu zaatakowała

Zdrowie/uroda | 2 sierpnia 2018, 14:10

Ledwie tydzień po tym, jak w Kongo ogłoszono zwycięstwo w walce z epidemią Eboli, pojawiły się doniesienia o czterech nowych potwierdzonych przypadkach tej choroby. Epidemia, którą zwalczono, dotknęła prowincji Equateur. Nowe przypadki zachorowań zostały odkryte w oddalonej miejscu oddalonym o 2000 kilometrów w prowincji Nord-Kivu.


Lemury najbardziej zagrożoną grupą naczelnych na Ziemi

Nauki przyrodnicze | 2 sierpnia 2018, 13:11

Dziewięćdziesiąt pięć procent światowej populacji lemurów znajduje się na skraju wyginięcia, przez co są one najbardziej zagrożoną grupą naczelnych na Ziemi - alarmuje Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (ang. International Union for the Conservation of Nature, IUCN).


Drobna mgiełka i bakterie nie mają szans...

Medycyna | 2 sierpnia 2018, 12:13

Amerykańscy naukowcy opracowali urządzenie, które rozpyla środki odkażające. Pracuje ono na różnych substancjach, także tych, których wcześniej nie rozpylano, np. glikolu trietylenowym (ang. triethylene glycol, TEG).


Google przygotowuje ocenzurowaną wyszukiwarkę na chiński rynek

Technologia | 2 sierpnia 2018, 11:06

Media donoszą, że Google planuje uruchomienie w Chinach ocenzurowanej wersji swojej wyszukiwarki. Na liście słów zakazanych znajdą się odniesienia do praw człowieka, demokracji, religii i pokojowych protestów. Podobno odpowiednio ocenzurowana wersja została już zaprezentowana chińskim władzom.


Powstają silniki, które wystartują w kosmos za około 10 lat

Ciekawostki | 2 sierpnia 2018, 08:01

Na zlecenie NASA rozpoczęto produkcję silników rakietowych, które zostaną wykorzystane dopiero za około 10 lat. Z jednej strony NASA zabezpiecza w ten sposób możliwość wynoszenia dużych ładunków na orbitę okołoziemską, a z drugiej płaci de facto za utrzymanie miejsc pracy. Coraz głośniej pojawiają się pytania, o celowość tego przedsięwzięcia.


Kapsułka wykrywająca gazy bije testy oddechowe na głowę

Medycyna | 2 sierpnia 2018, 07:25

Wykrywająca gazy kapsułka do połykania może pomóc w o wiele trafniejszym diagnozowaniu licznych chorób przewodu pokarmowego.