Badanie włosów dostarcza kolejne wskazówki co do zaginionej ekspedycji

Humanistyka | 6 września 2018, 13:32

Analiza włosów jednego z członków zaginionej ekspedycji Johna Franklina do Arktyki z 1845 r. potwierdziła, że zatrucie ołowiem to tylko jeden z wielu czynników przyczyniających się do zgonu załogi (nie była to główna przyczyna).


W latach deszczowych ukąszeń przez węże jest więcej

Nauki przyrodnicze | 6 września 2018, 12:51

Grzechotniki i inne jadowite węże częściej kąsają w latach deszczowych niż w okresach suszy.


Przełomowe odkrycie zmieni sposób tworzenia leków

Medycyna | 6 września 2018, 11:56

Na University of Texas w San Antonio (UTSA) dokonano przełomowego odkrycia, które będzie miało olbrzymie znaczenie dla prac nad nowymi lekami. Odkrycie ma związek z fluorem, który tworzy najsilniejsze, po krzemie, wiązania atomowe z węglem.


Doświadczenie ważniejsze od twardych dowodów

Psychologia | 6 września 2018, 07:31

Zwolennicy teorii spiskowych, osoby zaprzeczające globalnemu ociepleniu czy Holocaustowi nie przyjmują do wiadomości danych naukowych. Badania przeprowadzone właśnie na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley sugerują, że to raczej informacja zwrotna, a nie twarde dowody, wpływają na pewność, z jaką wygłaszamy jakieś opinie czy podtrzymujemy własne poglądy.


Naukowcy z Politechniki Krakowskiej pomogą zwalczać nowotwory

Medycyna | 5 września 2018, 15:04

Naukowcy z Politechniki Krakowskiej pracują nad inteligentnymi nośnikami leków, które pozwolą na skuteczniejszą walkę z chorobami nowotworowymi. Nanocząstki tlenkowe na bazie tlenków cynku i tytanu pozwolą celnie atakować nowotwór lekiem bez uszkadzania zdrowych tkanek i narządów


Co 4. człowiek jest zbyt mało aktywny fizycznie

Zdrowie/uroda | 5 września 2018, 13:59

Ponad 1/4 światowej populacji, a konkretnie 1,4 miliarda osób, było w 2016 roku niedostatecznie aktywna fizycznie, przez co narażała się na choroby układu krążenia, cukrzycę, demencję i nowotwory. Do takich wniosków doszli badacze ze Światowej Organizacji Zdrowia, którzy przeprowadzili pierwsze ogólnoświatowe badania długoterminowych trendów aktywności fizycznej. Ich wyniki opublikowano w The Lancet Global Health.


Te, co 'płaczą' metalami ciężkimi

Nauki przyrodnicze | 5 września 2018, 13:45

Grupa hiperakumulujących roślin wchłania normalnie toksyczne metale ciężkie do łodyg, liści i nasion. Idealnym przykładem tego zjawiska Pycnandra acuminata z Nowej Kaledonii. Jego sok mleczny zawiera do 25% niklu. Naukowcy sądzą, że drzewo broni się w ten sposób przed owadami.


Bielenie koralowców na Wielkiej Rafie nie ogranicza się do płycizn

Nauki przyrodnicze | 5 września 2018, 12:38

Badanie epizodu masowego bielenia koralowców Wielkiej Rafy w 2016 r. wykazało, że nie ograniczało się ono do płycizn.


Zidentyfikowano pierwszy gatunek wszystkożernego rekina

Nauki przyrodnicze | 5 września 2018, 11:37

Rekin-młot tyburo, niewielki przedstawiciel rekinów-młotów, nie jest mięsożercą, jak dotychczas uznawali naukowcy. Specjaliści sądzili, że rośliny, które trafiają do jego żołądka, znajdują się tam przez przypadek


Chiny chwalą się wyjątkowo wydajnym ryżem

Nauki przyrodnicze | 5 września 2018, 07:27

Agencja Xinhua poinformowała, że superhybrydowy ryż hodowany na polu doświadczalnym w prowincji Yunnan, pobił nowy rekord wydajności. Ostatnie trzykrotne zbiory na farmie Datun Township dały średnie zbiory 1152,3 kilograma ryżu z mu