Bez symbiotycznych bakterii kleszcze nie przeżyłyby wyłącznie na krwi

Nauki przyrodnicze | 1 czerwca 2018, 12:55

Kleszcze mogą się żywić wyłącznie krwią dzięki symbiotycznym bakteriom, które zapewniają im niezbędne witaminy z grupy B.


Oliwa istniała we Włoszech 700 lat wcześniej, niż wynikało z wcześniejszych ustaleń

Humanistyka | 1 czerwca 2018, 12:24

Analiza starożytnej ceramiki pokazała, że oliwa istniała we Włoszech nawet 700 lat wcześniej, niż dotąd sądzili antropolodzy.


Apple otworzyło tajne laboratorium

Technologia | 1 czerwca 2018, 10:55

Apple niespodziewanie otworzyło nowe laboratorium w Washington County, w stanie Oregon. Koncern nie zapowiadał wcześniej takich działań, a utrzymywanie ich w tajemnicy mogło być spowodowane faktem, że to „terytorium” Intela. W nowo otwartym laboratorium, które będzie zajmowało się sprzętem komputerowym, już pracuje ponad 20 byłych inżynierów Intela i innych firm technologicznych.


Rytualne naczynia i czaszka byka - odkrycia archeologów w Egipcie

Humanistyka | 30 maja 2018, 16:33

Rytualne naczynia i kompletną czaszkę byka wraz z rogami sprzed ok. 3,5 tys. lat odkryli archeolodzy w czasie wykopalisk na terenie świątyni w Egipcie. Zabytki znajdowały się na dnie szybu. Archeolodzy uważają, że to depozyt związany z budową świątyni.


Atak dźwiękowy na dysk twardy

Bezpieczenstwo IT | 30 maja 2018, 12:54

Podczas IEEE Symposium on Security & Privacy eksperci z University of Michigan i Uniwersytetu Zhejiang przeprowadzili pokaz ataku akustycznego na dysk twardy. Atak taki może zakończyć się uszkodzeniem dysku i utratą danych.


Zestaw lecytyna sojowa-niestereoidowy lek przeciwzapalny lepiej chroni przed nowotworem i mniej szkodzi

Medycyna | 30 maja 2018, 12:44

Dodatek lecytyny sojowej (fosfatydylocholiny, PC) do niesteroidowego leku przeciwzapalnego (NLPZ) - indometacyny i aspiryny - zwiększa jego właściwości przeciwnowotworowe i jednocześnie zmniejsza skutki uboczne.


Porzeczkowe farbowanie

Ciekawostki | 30 maja 2018, 11:47

Wykorzystując skórki z czarnych porzeczek, które są zazwyczaj wyrzucane przez producentów po wyciśnięciu soku, naukowcy z Uniwersytetu w Leeds uzyskali naturalną, nietoksyczną farbę do włosów. Jest ona równie wytrzymała jak tradycyjne farby i utrzymuje się na włosach nawet po kilkunastu myciach.


13 Gb/s na USB

Technologia | 30 maja 2018, 10:59

Podczas pierwszej demonstracji standardu USB 3.2 osiągnięto transfer dochodzący do 13 Gb/s. Podczas testu przesyłano dane pomiędzy komputerem z Linuksem skonfigurowanym tak, by działał jak urządzenie pamięci masowej USB, a laptopem z Windows 10 pracującym w trybie hosta


W Pompejach znaleziono szkielet mężczyzny, który podczas ucieczki został przygnieciony blokiem skalnym

Humanistyka | 30 maja 2018, 09:11

Archeolodzy i antropolodzy odkryli w Pompejach szkielet mężczyzny, który uciekając przed erupcją Wezuwiusza, został przygnieciony przez duży blok skalny, najprawdopodobniej przez węgar strącony przez chmurę piroklastyczną.


Ocean

Niewidzialna bariera na powierzchni oceanów zmniejsza wchłanianie CO2

Nauki przyrodnicze | 29 maja 2018, 15:25

Niewidoczna dla gołego oka warstwa składników biologicznych znajdujących się na powierzchni oceanów zmniejsza tempo przepływu dwutlenku węgla pomiędzy atmosferą a oceanami. Związki te – surfaktanty – są produkowane przez plankton oraz bakterie i tworzą na powierzchni wody oleistą powłokę.