Gaz zastąpi ropę naftową

2 lutego 2018, 07:33

Wiceprezes BP ds. planowania strategicznego, Dominic Emery, poinformował, że koncern uważa, iż do roku 2040 naturalny gaz zastąpi ropę naftową w roli podstawowego światowego źródła energii z paliw kopalnych. Prognoza opiera się na szybko rosnącym zapotrzebowaniu na gaz, który jest najmniej zanieczyszczającym ze wszystkich paliw kopalnych.


Astronauci chudną, bo pokarm unosi się w ich żołądku i daje fałszywe uczucie sytości?

31 stycznia 2018, 12:41

Dr Scott Smith, szef Laboratorium Biochemii Żywieniowej NASA, uważa, że członkowie załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej chudną m.in. dlatego, że przez mikrograwitację zjedzony pokarm unosi się w żołądku, co prowadzi do złudzenia sytości.


Sycylijska mafia powstała przez zapotrzebowanie na cytrusy podczas wojen napoleońskich?

30 stycznia 2018, 14:13

Wyniki najnowszego badania sugerują, że sycylijska mafia powstała przez rosnące zapotrzebowanie na cytryny i pomarańcze podczas wojen napoleońskich.


Elektroniczna (pszczela) muzyka z syntezatora z opornikiem z miodu

30 stycznia 2018, 07:31

Bioni Samp, brytyjski pszczelarz i muzyk w jednym, wykorzystuje dźwięki wydawane przez swoje podopieczne do komponowania unikatowej muzyki elektronicznej. Chce w ten sposób zwiększyć społeczną świadomość zespołu masowego ginięcia pszczoły miodnej (ang. colony collapse disorder, CCD).


Profil neurochemiczny mózgu zapewnił ludziom przewagę nad innymi naczelnymi

24 stycznia 2018, 14:42

Różnice w chemii mózgu zapewniły ludziom (społeczną) przewagę na innymi naczelnymi.


Zidentyfikowano toksynę, za pomocą której skolopendra obezwładnia 15-krotnie większe ofiary

24 stycznia 2018, 13:53

Zespół specjalistów z kilku chińskich instytucji zidentyfikował składnik jadu skolopendry z podgatunku Scolopendra subspinipes mutilans, który pozwala jej obezwładnić o wiele większe od siebie ofiary. Znaleziono także antidotum, co na pewno ucieszy wszystkich cierpiących ugryzionych, trafiających na izby przyjęć w Azji czy na Hawajach.


Chiny prześcignęły USA w liczbie publikacji naukowych

24 stycznia 2018, 11:43

Amerykańska Narodowa Fundacja Nauki (NFS) poinformowała, że po raz pierwszy w historii Chiny prześcignęły USA w liczbie publikacji naukowych. Stany Zjednoczone wciąż jednak pozostają światowym liderem pod względem jakości badań naukowych, przyciągania studentów z innych krajów oraz przekładania wyników badań na wartościową własność intelektualną.


UE może złagodzić swoje stanowisko wobec GMO

24 stycznia 2018, 07:48

Rzecznik generalny Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wydał formalną opinię, w której stwierdził, że takie techniki modyfikacji genetycznych jak CRISPR-Cas9 niekoniecznie podlegają pod dyrektywę Unii Europejskiej regulującą produkty GMO. W skład Trybunału wchodzi 11 rzeczników generalnych. Ich opinie nie są wiążące, jednak często wyroki Trybunału pokrywają się z nimi.


Prawołapne kocice

23 stycznia 2018, 13:37

Kocice o wiele częściej używają prawej łapy niż kocury.


Biblioteka książek porzuconych

18 stycznia 2018, 13:18

Pracownicy służb oczyszczania z Ankary otworzyli bibliotekę publiczną, w której znajdują się wyłącznie książki uratowane przed wysypiskiem.