Policja szuka anglojęzycznych turystów, którzy dla zabawy obnażali się w fontannie na rzymskim Kapitolu

22 sierpnia 2018, 15:41

Rzymska policja poszukuje 2 anglojęzycznych turystów, którzy w zeszłą niedzielę (19 sierpnia) wykąpali się w bieliźnie w fontannie Ołtarza Ojczyzny. Jeden z mężczyzn ściągnął ostatecznie bokserki, śmiejąc się do kamery. Z odpowiednim komentarzem wideo zostało opublikowane na blogu Roma Fa Schifo.


Sposób biologów z UW na utylizację rakotwórczych podkładów kolejowych

21 sierpnia 2018, 14:18

Drewniane podkłady kolejowe impregnowane są kreozotem, toksyczną i rakotwórczą substancją. Biolog z Uniwersytetu Warszawskiego opracowała niedrogą metodę utylizacji tak zaimpregnowanego drewna. W rozkładaniu trującego impregnatu pomocne są bakterie.


Aligator Muja z Belgradu ma ponad 80 lat i nie licząc amputowanej stopy, jest zdrowy

21 sierpnia 2018, 07:44

Aligator amerykański Muja przybył do Zoo w Belgradzie 9 sierpnia 1937 r. Po tym, jak w 2007 r. zmarł Čabulītis z ogrodu zoologicznego w Rydze, został najstarszym żyjącym w niewoli przedstawicielem swojego gatunku.


Dzieci walczą z rządami i korporacjami o swoją przyszłość

17 sierpnia 2018, 16:56

Jak informuje Sabin Center for Climate Change Law z Columbia University, na koniec lipca bieżącego roku w 24 krajach świata sądy rozpatrywały ponad 1000 pozwów dotyczących zmian klimatycznych skierowanych przeciwko rządom, korporacjom i osobom indywidualnym


Norweska straż przybrzeżna uwolniła statek Instytutu Oceanologii PAN z sieci widmo

17 sierpnia 2018, 16:37

Czternastego sierpnia na śrubę statku Instytutu Oceanologii PAN s/y Oceania nawinęła się unosząca się pod powierzchnią wody, niewidoczna dla nawigatorów zerwana sieć trałowa, tzw. sieć widmo (ang. ghost net). Prowadzący badania na szelfie Spitsbergenu statek dryfował, a ponieważ inspekcja wykonana za pomocą kamery pokazała, że załoga nie jest w stanie usunąć awarii, kapitan zdecydował o powiadomieniu gubernatora Spitsbergenu i norweskiej straży przybrzeżnej.


Polska edukacja wyższa niezmiennie w światowym ogonie

17 sierpnia 2018, 12:23

Tegoroczna edycja listy szanghajskiej (ARWU – Academic Ranking of World Universities) ponownie pokazuje, że polskie uczelnie ciągną się w światowym ogonie. Za najlepszą nadwiślańską instytucję edukacji wyższej został uznany Uniwersytet Warszawski, który uplasowano w 4. setce.


Od teraz w Chinach pstrąg to też łosoś

14 sierpnia 2018, 16:45

W Chinach oficjalnie stwierdzono, że pstrąg tęczowy może funkcjonować w handlu jako łosoś.


Nowe podłoża pozwalają rutynowo wykrywać jedną cząsteczkę na milion

14 sierpnia 2018, 14:48

SERS, niezwykle czuła laboratoryjna metoda analizy składu chemicznego, po dekadach od wynalezienia ma szansę się upowszechnić. Właśnie znika główna przeszkoda hamująca rozwój tej obiecującej techniki badawczej: niskiej jakości podłoża, na które nanoszono próbki.


Ogromne zapotrzebowanie napędza czarny rynek awokado

14 sierpnia 2018, 07:18

Popularność awokado jest w Nowej Zelandii tak duża, że w szkółkach i sklepach ogrodniczych obowiązują zapisy na długie listy oczekujących na sadzonki.


Na Politechnice Wrocławskiej odbędą się międzynarodowe zawody motocykli elektrycznych

13 sierpnia 2018, 14:29

Studenci Politechniki Wrocławskiej organizują międzynarodowe zawody crossowych motocykli elektrycznych. To pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce.