Najlepsze restauracje podają nie to, co zamówił klient

18 stycznia 2017, 13:49

Badania przeprowadzone w 26 wysoko ocenianych restauracjach serwujących sushi w Los Angeles wykazały, że niemal w połowie przypadków podawano tam inne ryby, niż zamówił klient. Połowa z tego, co zamówiliśmy, nie jest tym, czym miała być - mówi główny autor badań profesor Paul Barber z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA)


Wyższe ciśnienie? Będzie chłopiec!

18 stycznia 2017, 12:49

Ciśnienie kobiety przed ciążą wpływa na prawdopodobieństwo urodzenia dziecka konkretnej płci.


Prezydent Obama ułaskawił Chelsea Manning

18 stycznia 2017, 11:42

Prezydent Obama ułaskawił Chelsea Manning (d. Bradley Manning), byłego analityka wojskowego, który przekazał Julianowi Assange i serwisowi Wikileaks tajne wojskowe i dyplomatyczne dokumenty. Zgodnie z decyzją prezydenta Manning ma wyjść na wolność w maju bieżącego roku.


Chiny rezygnują z nowych elektrowni węglowych

18 stycznia 2017, 10:31

Chiny rezygnują z budowy planowanych 85 elektrowni węglowych i zapowiadają przeznaczenie 300 miliardów euro na inwestycje w sektorze energetyki odnawialnej


Prestiżowe pisma naukowe nie dla badań Fundacji Gatesów

17 stycznia 2017, 14:03

Od początku bieżącego roku badania finansowane przez Fundację Billa i Melindy Gatesów - największą organizację charytatywną na świecie - nie będą mogły być publikowane w czołowych pismach naukowych świata. Pisma takie jak Nature, Science, New England Journal of Medicine (NEJM) czy Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) mają bowiem inną politykę niż Fundacja Gatesów.


Zombi przetrzebią ludzi w zaledwie 100 dni

17 stycznia 2017, 07:46

Zakładając, że jeden zombie znajduje dziennie jedną zdrową osobę, a szansa na zakażenie wynosi 90%, po 100 dniach apokalipsy zostaje zaledwie 273 zdrowych, a na jednego ocalałego przypada milion zombi.


W Manchesterze uzyskano najściślej zawiązany węzeł molekularny

13 stycznia 2017, 12:08

Na University of Manchester powstał najbardziej ściśnięty węzeł ze wszystkich dotychczas znanych. Uzyskanie takiej fizycznej struktury może doprowadzić do stworzenia nowej klasy zaawansowanych materiałów


Pentagon pracuje nad biodegradowalną amunicją rozsiewającą rośliny

11 stycznia 2017, 13:13

Amunicja pozostała w ziemi po ćwiczeniach wojska to poważny problem dla środowiska naturalnego. Olbrzymia liczba pocisków, jakie każdego roku są używane np. przez USA zanieczyszcza glebę i wodę. Pentagon postanowił coś z tym zrobić.


Chcą wyrugować Platona i Kartezjusza, bo byli biali

10 stycznia 2017, 11:56

Grupa studentów Uniwersytetu Londyńskiego domaga się usunięcia z programów nauczania takich twórców myśli naukowej jak Platon, Kartezjusz czy Kant. Ich winą jest fakt, że... byli biali. Związek studentów z Wydziału Badań Afrykańskich i Orientalnych twierdzi, że na wydziale tym powinno przede wszystkim nauczać się o filozofach z Azji i Afryki.


18 lat z kleszczami

4 stycznia 2017, 17:06

Z ciała 54-letniego Wietnamczyka Ma Van Nhata usunięto po 18 latach pozostawione podczas operacji kleszcze.