Pierwszy na świecie całościowy przeszczep penisa i moszny

24 kwietnia 2018, 15:25

Specjaliści ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa przeprowadzili 1. na świecie całościowy przeszczep penisa i moszny. Lekarze mają nadzieję, że dzięki temu biorca, młody żołnierz, odzyska niemal normalne funkcje moczowo-płciowe.


Sztuczna pochodna witaminy A zapobiega wznowom raka wątrobowokomórkowego

24 kwietnia 2018, 12:37

Acykliczny retinoid, sztuczna pochodna witaminy A, zapobiega wznowie raka wątrobowokomórkowego (ang. hepatocellular carcinoma, HCC). Ostatnie badania pokazały, że obiera na cel pewną klasę nowotworowych komórek macierzystych, nie dopuszczając, by dały one początek nowym guzom.


To produkt spalania tłuszczu powoduje chorobę Parkinsona

23 kwietnia 2018, 10:33

Na Purdue University zidentyfikowano molekułę, która odgrywa znaczącą rolę w rozwoju choroby Parkinsona. Być może uda się dzięki temu opracować nowe metody leczenia i zapobiegania temu schorzeniu.


EP055 wpływa na plemniki, ale nie na poziom hormonów

20 kwietnia 2018, 12:00

EP055, który wiąże się z białkami plemników, zmniejsza ich ogólną ruchliwość, nie wpływając na poziom hormonów.


Implant ostrzeże przed rozwijającym się nowotworem

19 kwietnia 2018, 17:07

Nowotwory to jedna z głównych przyczyn zgonów w krajach uprzemysłowionych. Wiele z nich potrafimy leczyć lub kontrolować, ale mimo to wciąż umiera na nie duża liczba ludzi. Przyczyną jest zbyt późna diagnoza


Metabolizm niestabilnej blaszki miażdżycowej przypomina metabolizm komórki nowotworowej

18 kwietnia 2018, 19:47

Metabolizm niestabilnych blaszek miażdżycowych jest inny od metabolizmu blaszek stabilnych i przypomina ten komórek nowotworowych. Jak podkreślają naukowcy z Uniwersytetu w Lund, przyszłe badania pokażą, czy leki przeciwnowotworowe będzie można zastosować w terapii chorób sercowo-naczyniowych.


Pojawi się prosty domowy sposób na wykrycie nowotworu?

18 kwietnia 2018, 10:57

Firma Hitachi ma zamiar przeprowadzić pierwsze testy wykrywania nowotworu z próbek moczu. Jeśli opracowana przed dwoma laty metoda się sprawdzi, zyskamy niezwykle łatwy w przeprowadzeniu test wykrywania nowotworów piersi i jelita grubego.


Jérôme Hamon to 1. na świecie osoba, która 2-krotnie przeszła przeszczep twarzy

17 kwietnia 2018, 13:20

Jérôme Hamon jest pierwszą na świecie osobą, która przeszła dwa przeszczepy twarzy. Trzy miesiące po ostatniej operacji 43-latek czuje się ponoć dobrze.


Pasta do zębów uzupełni ubytki w szkliwie

16 kwietnia 2018, 17:08

Na University of Washington powstała interesująca metoda zapobiegania próchnicy zębów i leczenia uszkodzonego nią szkliwa. Metoda bazuje na produktach naturalnych, jest łatwa s stosowaniu i wykorzystuje proteiny do leczenia ubytków. Remineralizacja kontrolowana przez peptydy to zdrowa alternatywa dla obecnie stosowanych metod, mówi główny autor badań, profesor Mehmet Sarikaya.


Dziecko urodziło się, gdy jego rodzice nie żyli już od 4 lat

12 kwietnia 2018, 13:52

W grudniu zeszłego roku w Chinach dziecko urodziło się 4 lata po śmierci swoich rodziców.