Czy pies wie, czego szuka?

6 marca 2018, 07:57

Ludzie od tysiącleci wykorzystują świetny węch psów. Jednak dotychczas nauka niemal nie zajmowała się rozwiązaniem zagadki czy psy posiadają jakąś mentalną reprezentację przedmiotu, który pozostawił ślad zapachowy. Innymi słowy, nie wiemy, czy pies, śledząc jakiś zapach, spodziewa się znaleźć konkretny przedmiot


Utrata drzewostanu zagraża wielu chrząszczom

5 marca 2018, 14:12

Utrata drzew na terenie Europy zagraża wielu gatunkom chrząszczy.


Zbadano tatrzańskie stawy i potoki. Turyści niszczą Morskie Oko

1 marca 2018, 14:11

Naukowcy z UWM zakończyli badania stawów i potoków Tatrzańskiego Parku Narodowego. To pierwsze tego typu i tak szeroko zakrojone badania w Tatrach.


Sporo gestów bonobo i szympansów ma to samo znaczenie

1 marca 2018, 13:27

Wiele gestów używanych przez szympansy i bonobo ma to samo znaczenie.


Pingwiny królewskie będą musiały przenieść kolonie?

28 lutego 2018, 12:31

Robin Cristofari z Institut Pluridisciplinaire Hubert Curien i Centre Scientifique de Monaco martwi się o pingwiny królewskie. Główny problem leży w tym, że na Oceanie Południowym jest niewiele wysp, a tylko niektóre z nich mogą utrzymać duże kolonie pingwinów, mówi uczony.


Na Ziemi nie ma już dzikich koni

23 lutego 2018, 13:47

Autorzy zaskakujących badań, których wyniki ukazały się w najnowszym numerze Science, twierdzą, że na Ziemi nie ma już dzikich koni. Powszechnie uważa się, że ostatnim dzikim gatunkiem konia jest koń Przewalskiego, jednak analizy filogenetyczne miały wykazać, że koń Przewalskiego to gatunek zdziczały, pochodzący od najstarszych znanych udomowionych koni, które zostały 5500 lat temu udomowione przez lud Botai z północnego Kazachstanu


Ropa z tankowca, który zderzył się z inną jednostką, dociera do japońskich wysp

23 lutego 2018, 13:47

Ropa, która wypływa na wyspach Amami, pochodzi najprawdopodobniej z irańskiego zbiornikowca Sanchi, który zatonął 14 stycznia na Morzu Wschodniochińskim.


Jeżowce gryzą skały z imponującą prędkością

23 lutego 2018, 12:09

Naukowcy od dawna podejrzewali, że jeżowce są w stanie wgryzać się nawet w bardzo twarde skały. Teraz uczonym z Villanova University w Pennsylvanii udało się nie tylko to udowodnić, ale sprawdzić tempo, w jakim zwierzęta gryzą skałę. Badali oni jeżowce purpurowe (Strongylocentrotus purpuratus), żyjące wzdłuż zachodnich wybrzeży Ameryki Północnej.


Naukowcy martwią się o rafy koralowe Galapagos

22 lutego 2018, 13:39

Analiza raf koralowych wokół Galapagos wykazała, że tamtejsze wody oceaniczne ocieplają się od lat 70. ubiegłego wieku. Dane takie zaskoczyły specjalistów, gdyż rzadko wykonywane pomiary temperatury nie wykazywały dotychczas ocieplania się wschodnich części tropikalnego Pacyfiku.


Trójczynnikowa osobowość słoni

22 lutego 2018, 12:30

Naukowcy z Uniwersytetu w Turku zbadali słonie pracujące przy wycince drzew w Mjanmie i stwierdzili, że ich osobowość manifestuje się za pośrednictwem 3 czynników: uważności, agresji i towarzyskości.