Nowy gatunek papugi z Jukatanu

28 czerwca 2017, 16:58

Na półwyspie Jukatan odkryto nowy gatunek papugi - amazonkę błękitnoskrzydłą (Amazona gomezgarzai). Na podstawie badań mitochondrialnego DNA ornitolodzy uważają, że od amazonki białoczelnej (Amazona albifrons) oddzieliła się stosunkowo niedawno, bo ok. 120 tys. lat temu.


Australijczycy pomagają roślinom przetrwać susze

28 czerwca 2017, 08:09

Naukowcy z Australian National University znaleźli sposób na wspomożenie roślin w przetrwaniu suszy. Dzięki wykorzystaniu naturalnych mechanizmów roślin niektóre z nich będą mogły przeżyć o 50% dłużej w czasie suszy. Odkrycie prawdopodobnie uda się zastosować do jęczmienia, pszenicy i ryżu, jednych z najważniejszych zbóż uprawianych przez człowieka.


Po ponad 40 latach grizli z Yellowstone nie są już pod ochroną

26 czerwca 2017, 14:24

Dwudziestego drugiego czerwca sekretarz zasobów wewnętrznych USA Ryan Zinke poinformował, że Służba Połowu i Dzikiej Przyrody Stanów Zjednoczonych (FWS) zdecydowała, że populacja grizli z Yellowstone nie jest już zagrożona.


Obserwacja przez naukowców wpływa na strategie polowania szympansów

23 czerwca 2017, 14:13

W reakcji na obserwację przez naukowców szympansy z Ugandy zmieniły strategie polowania.


Narzędzie, dzięki któremu wiemy, od których ssaków możemy się zarazić groźnymi wirusami

23 czerwca 2017, 07:17

Naukowcy zidentyfikowali ssaki, które z największym prawdopodobieństwem są nosicielami wirusów groźnych dla ludzi.


Śmiertelne upały zagrażają coraz większej liczbie ludzi

21 czerwca 2017, 07:21

Do roku 2100 aż 74% ludzkiej populacji będzie narażone na śmiertelnie groźne fale upałów. Takie zjawiska będą miały miejsce, jeśli emisja dwutlenku węgla będzie rosła w takim tempie jak obecnie. Nawet jeśli znacząco ją zmniejszymy, to problem śmiercionośnych fal upałów będzie dotyczył 48% populacji.


Kot jeszcze nie całkiem udomowiony

20 czerwca 2017, 12:52

Najnowsze badania genetyczne wskazują, że koty nie zostały udomowione w taki sam sposób jak psy, krowy czy świnie. Koty od tysięcy lat żyją wśród ludzi, ale dopiero niedawno pojawiły się u nich zmiany typowe dla udomowionych zwierząt.


Jak ciała gnu, które utonęły, migrując, zasilają rzeczny ekosystem

20 czerwca 2017, 12:40

Co roku przez Afrykę migruje ponad milion gnu. Wiele antylop tonie, pokonując rzekę Mara. Biolodzy po raz pierwszy pokusili się o zliczenie ginących zwierząt i o określenie ich wpływu na ekologię rzeki.


Probiotyki zwiększają przeżywalność pszczół stykających się z pestycydami

20 czerwca 2017, 07:38

Probiotyki mogą zwiększać przeżywalność pszczół miodnych wystawionych na oddziaływanie pestycydów.


Źrenice myszy zwężają się bez udziału mózgu

19 czerwca 2017, 14:58

Źrenice w oczach myszy zwężają się, gdy zwierzę jest przenoszone z ciemnego do oświetlonego pomieszczenia nawet wtedy, kiedy nie działa nerw wzrokowy. W ten sposób naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa wykazali, że funkcja fotoczuła jest wbudowana w zwieracz źrenicy.