Delfiny US Navy ostatnią szansą na ocalenie morświna?

10 kwietnia 2017, 14:36

Morświn kalifornijski występuje wyłącznie w północnej części Zatoki Kalifornijskiej i jest skrajnie narażony na wyginięcie. Ostatnie szacunki mówią, że przy życiu pozostało już tylko 30 przedstawicieli tego gatunku. Ogłoszona właśnie inicjatywa jego ochrony może być ostatnią szansą na jego uratowanie.


Resztki drewna na plaży zagrażają rozmnażającym się żółwiom

10 kwietnia 2017, 14:09

Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter i ze Stacji Biologicznej Doñana w Sewilli odkryli, że odpadki drzewne po wycince lasów w Kolumbii zagrażają kluczowym etapom cyklu życiowego narażonego na wyginięcie żółwia skórzastego (Dermochelys coriacea). Wpływają one zarówno na mające złożyć jaja samice, jak i na świeżo wyklute młode.


Gigantyczny wirus ponownie rozpalił spór o systematykę

7 kwietnia 2017, 11:13

Gigantyczne wirusy znalezione w ściekach w austriackim mieście Klosterneuburg mogą pomóc w ostatecznym rozstrzygnięciu sporów o liczbę domen organizmów żywych. Obecnie uznaje się, że istnieją trzy domeny: bakterie, archeony i jądrowce


Ostrość widzenia pszczół o wiele większa niż sądzono

6 kwietnia 2017, 19:04

Pszczoły miodne mają o wiele lepszy wzrok, niż się dotąd wydawało.


Jelitowy eliksir dłuższego życia

5 kwietnia 2017, 18:38

Ryby Nothobranchius furzeri w średnim wieku, które karmiono zawartością jelit młodszych osobników, żyły dłużej niż normalnie.


Norwegia planuje rzeź reniferów

5 kwietnia 2017, 11:21

Władze Norwegii wydały zgodę na zabicie całego liczącego 2000 osobników stada reniferów. To około 6% dzikiej norweskiej populacji tych zwierząt. Rzeź została zaplanowana, by powstrzymać przewlekłą chorobę wyniszczającą (CWD)


Pierwsza europejska ryba jaskiniowa

4 kwietnia 2017, 14:36

W systemie wód podziemnych w południowych Niemczech nurek amator odkrył pierwszą europejską rybę jaskiniową. Należy ona do rodzaju Barbatula.


Iskanie prehistorycznych małp doprowadziło do powstania niezwykłej skamieniałości

4 kwietnia 2017, 12:48

Dwie iskające się 20-30 mln lat temu małpy mogły się przyczynić do powstania jedynej w swoim rodzaju skamieniałości - zachowanych w bursztynie ssaczych erytrocytów. Są one tak dobrze widoczne, jakby ktoś je wybarwił do badania pod mikroskopem w laboratorium


Badanie mikrobiomu orek z oddechu

3 kwietnia 2017, 12:45

Kropelki i gazy wydobywające się z otworów nosowych orek napotkanych u wybrzeży Pacyfiku dają naukowcom wgląd w stan zdrowia tych waleni. Ujawniają też bakterie i grzyby, które mogą zagrażać ssakom.


Karmienie zwierząt antybiotykami przyczyna się do... zmian klimatu

3 kwietnia 2017, 12:27

Powszechnie podawanie antybiotyków zwierzętom hodowlanym nie tylko przyczynia się do rozwoju zagrażającej ludziom antybiotykooporności. Okazuje się również, że wpływa to na... globalne ocieplenie.