Receptory smaku kwaśnego wykrywają również wodę

2 czerwca 2017, 13:32

Receptory smaku kwaśnego odpowiadają również za wykrywanie wody.


By rozróżnić dźwięki mowy, papużki faliste nie muszą się z nimi wcześniej stykać

1 czerwca 2017, 13:28

Papużki faliste (Melopsittacus undulatus) odróżniają spółgłoski t i d bez wcześniejszego kontaktu z ludzkim językiem.


Sztuczne zielone światło przyciąga migrujące nietoperze

1 czerwca 2017, 11:12

Niektóre migrujące nietoperze są wabione do sztucznego zielonego światła, co może zaburzać trasy ich przelotu.


Szympansy są świadome ryzyka żerowania zbyt blisko ludzi

31 maja 2017, 07:22

Nicola Bryson-Morrison, doktorantka z Uniwersytetu Kentu, sugeruje, że szympansy są świadome ryzyka żerowania zbyt blisko ludzi, dlatego dostosowują swoje zachowanie, by unikać negatywnych kontaktów z naszym gatunkiem.


Opracowano metodę analizy DNA pojedynczego ziarna ikry

30 maja 2017, 14:16

Zespół z Uniwersytetów Hokkaido i Kraju Południowoczeskiego opracował metodę analizowania DNA pojedynczego ziarna ikry, dzięki czemu można identyfikować kawior pozyskiwany od bieług. Wg naukowców, pomoże to w utrzymaniu sprawiedliwego handlu (fair trade) i ochronie dzikich bieług (Huso huso).


Szczątki gigantycznych ryb sprzed 150 mln odkryto w woj. łódzkim

30 maja 2017, 07:53

Pływały w morzu takim, jak na Karaibach; osiągały ponad 2 m wielkości i były pokryte wytrzymałą łuską, która przypominała pancerz. Swoje ofiary ogłuszały potężnymi pyskami. Szczątki takich ryb, sprzed 150 mln lat temu, odkryli paleontolodzy w kamieniołomie Owadów-Brzezinki (Łódzkie).


Nowa żaba szklana z sercem widocznym jak na dłoni

29 maja 2017, 12:59

U nowo odkrytej żaby szklanej z amazońskiego Ekwadoru serce jest doskonale widoczne dzięki przezroczystej skórze zarówno na klatce piersiowej, jak i brzuchu (zwykle szklenicowate mają przezroczystą skórę tylko na brzuchu).


"Diabelski storczyk" Polaków na liście najciekawszych gatunków odkrytych w ciągu ostatniego roku

26 maja 2017, 16:27

Aby uczcić urodziny Karola Linneusza, College of Environmental Science and Forestry co roku zestawia listę Top 10 New Species, obejmującą 10 najciekawszych gatunków odkrytych w ciągu ostatniego roku. W tym roku do grona zwycięzców trafił Telipogon diabolicus. Nazwa orchidei nawiązuje do budowy prętosłupa, który przypomina głowę diabła. Storczyk został odnaleziony podczas prac terenowych prowadzonych przez dr Martę Kolanowską w południowej Kolumbii.


Te, co plują i rozsiewają

25 maja 2017, 13:51

Kozy żerujące w południowo-zachodnim Maroku na drzewach arganowych (Argania spinosa) pomagają w ich rozsiewaniu, wypluwając nasiona.


Polujące boa kubańskie koordynują swoje położenie

24 maja 2017, 13:13

Dotąd sądzono, że węże są raczej samotnymi myśliwymi. Najnowsze badanie Vladimira Dinetsa z Uniwersytetu Tennessee pokazało jednak, że koordynują one swoje polowania, by zwiększyć szanse na sukces.