Dzięki przełomowej technice być może uda się ocalić niemal wymarły gatunek

6 lipca 2018, 07:53

Kilka miesięcy po śmierci Sudana, ostatniego na Ziemi samca nosorożca białego północnego, naukowcy poinformowali o wyhodowaniu embrionów zawierających DNA gatunku Sudana. Daje to nadzieję na uratowanie gatunku, który niemal w całości został wytępiony przez ludzi


Gdzie dwóch się bije, tam wrona zaczyna

5 lipca 2018, 13:06

Gdy w grę wchodzą konflikty między wronami i krukami, okazuje się, że dominującymi agresorami są te pierwsze.


Psy utraciły zdolność godzenia się po konfliktach

5 lipca 2018, 12:46

Behawioryści z Uniwersytetu Wiedeńskiego donoszą, że psy utraciły umiejętność godzenia się po konfliktach. Wilki zaś wciąż tę umiejętność posiadają. Na łamach Royal Society Open Science naukowcy opisują wyniki badań, podczas których przyglądali się żyjącym w niewoli wilczym stadom oraz psom ze schronisk.


Usunięcie głównego drapieżnika wpływa nawet na... kształt wydm i ruch powietrza

4 lipca 2018, 14:03

Naukowcy z australijskiego Uniwersytetu Nowej Południowej Walii (UNSW) wykazali, że usunięcie ze środowiska głównego drapieżnika wpływa nie tylko na florę i faunę, ale nawet na... kształt wydm i wiatr. Zniknięcie drapieżnika wywołuje efekt domina w całym łańcuchu pokarmowym i ma dalekosiężne skutki środowiskowe, o których dotychczas wiemy bardzo niewiele.


Bilionowe straty przez wzrost poziomu oceanów

4 lipca 2018, 11:15

W Environmental Research Letters opublikowano wyniki badań przeprowadzonych przez UK National Oceanographic Centre. Wynika z nich, że jeśli globalne ocieplenie nie zostanie powstrzymane na poziomie 2 stopni Celsjusza sprzed rewolucji przemysłowej, to rosnący poziom oceanów będzie powodował straty dochodzące nawet do 14 bilionów dolarów rocznie.


Relacja z wyścigu kolarskiego dostarczyła danych do badań środowiskowych

4 lipca 2018, 08:09

Od lat wiele osób zwraca uwagę, że każdego roku wiosna rozpoczyna się coraz wcześniej. Jednak bez twardych danych trudno zweryfikować ten pogląd. Grupa uczonych z belgijskiego Uniwersytetu w Gandawie wpadła na pomysł, skąd wziąć takie dane. Ich źródłem okazały się... relacje z wydarzeń sportowych


Pilot-zwiadowca dla zabawy płoszył flamingi, które porzuciły przez to jaja

3 lipca 2018, 12:23

Francuski reżyser Nicolas Vanier poinformował, że rezygnuje z kręcenia swojego nowego filmu na śródziemnomorskich mokradłach. Stało się tak po tym, gdy pilot ultralekkiego samolotu, który poszukiwał odpowiednich lokalizacji do produkcji "Give Me Wings", wzbudził panikę wśród kilkuset flamingów z Camargue, przez co ptaki porzuciły jaja. Warto dodać, że to jedyne dzikie stado flamingów we Francji.


Po raz pierwszy od ponad 40 lat u wybrzeży Majorki widziano rekina białego

2 lipca 2018, 13:29

Po raz pierwszy od ponad 40 lat u wybrzeży Majorki widziano żarłacza białego (Carcharodon carcharias).


Słabość zdradzona przez zapach

2 lipca 2018, 11:59

Lemury katta (Lemur catta) wyczuwają słabość w zapachu innych osobników. Później zachowują się wobec nich bardziej agresywnie.


Odważna czy nieśmiała - zawsze taka sama

29 czerwca 2018, 13:07

Samice fok szarych (szarytek) mają niezmienną osobowość.