Przeszukiwanie bocznego wiatru to klucz do sukcesu polowań niedźwiedzi polarnych

14 kwietnia 2017, 13:47

Namierzając swoje ofiary, nerpy obrączkowane, niedźwiedzie polarne polegają na wrażliwym nosie i bocznym wietrze.


Mrówki ratują po bitwie rannych towarzyszy

13 kwietnia 2017, 13:29

Wśród mrówek z gatunku Megaponera analis zaobserwowano niezwykłe zjawisko. Zwierzęta zajmują się towarzyszami, którzy odnieśli rany w walce


Endemit o bardzo małym zasięgu - nowy pająk z jaskiń Meksyku

13 kwietnia 2017, 07:25

Nowo opisany pająk Califorctenus cacachilensis zamieszkuje głównie jaskinie i stare kopalnie Kalifornii Dolnej Południowej, a konkretnie pasma Sierra de las Cacachilas. Jego wygląd robi wrażenie: odwłok i odnóża są owłosione, doskonale widać też czerwonawe wypustki u podstawy szczękoczułków (przypominają one kły).


Życie istnieje nawet 10 kilometrów pod dnem oceanu?

12 kwietnia 2017, 07:34

W Rowie Mariańskim, znaleziono ślady mogące wskazywać na istnienie życia nawet 10 kilometrów pod dnem oceanu. Międzynarodowy zespół naukowy opisuje na łamach PNAS próbki serpentynu zebranego w kominach geotermalnych


Uratowano ostatnie żywe zwierzęta z zoo w Mosulu

11 kwietnia 2017, 13:01

Z prywatnego zoo w zajętym przez ISIS Mosulu uratowano odnalezione w lutym, żyjące w strasznych warunkach ostatnie zwierzęta - lwa Simbę i niedźwiedzicę Lulę. Porzucone, były nadal zamknięte w klatkach i pokryte ekskrementami.


Delfiny US Navy ostatnią szansą na ocalenie morświna?

10 kwietnia 2017, 14:36

Morświn kalifornijski występuje wyłącznie w północnej części Zatoki Kalifornijskiej i jest skrajnie narażony na wyginięcie. Ostatnie szacunki mówią, że przy życiu pozostało już tylko 30 przedstawicieli tego gatunku. Ogłoszona właśnie inicjatywa jego ochrony może być ostatnią szansą na jego uratowanie.


Resztki drewna na plaży zagrażają rozmnażającym się żółwiom

10 kwietnia 2017, 14:09

Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter i ze Stacji Biologicznej Doñana w Sewilli odkryli, że odpadki drzewne po wycince lasów w Kolumbii zagrażają kluczowym etapom cyklu życiowego narażonego na wyginięcie żółwia skórzastego (Dermochelys coriacea). Wpływają one zarówno na mające złożyć jaja samice, jak i na świeżo wyklute młode.


Gigantyczny wirus ponownie rozpalił spór o systematykę

7 kwietnia 2017, 11:13

Gigantyczne wirusy znalezione w ściekach w austriackim mieście Klosterneuburg mogą pomóc w ostatecznym rozstrzygnięciu sporów o liczbę domen organizmów żywych. Obecnie uznaje się, że istnieją trzy domeny: bakterie, archeony i jądrowce


Ostrość widzenia pszczół o wiele większa niż sądzono

6 kwietnia 2017, 19:04

Pszczoły miodne mają o wiele lepszy wzrok, niż się dotąd wydawało.


Jelitowy eliksir dłuższego życia

5 kwietnia 2017, 18:38

Ryby Nothobranchius furzeri w średnim wieku, które karmiono zawartością jelit młodszych osobników, żyły dłużej niż normalnie.