Stan zapalny może poprzedzać bezdech senny

1 września 2017, 13:59

Dotąd stan zapalny postrzegano jako objaw bezdechu sennego, wydaje się jednak, że w rzeczywistości kolejność ich pojawiania może być odwrotna.


Czekolada z oliwą dobra dla naczyń

30 sierpnia 2017, 13:21

Gorzka czekolada z dodatkiem oliwy z oliwek poprawia profil ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.


Odkryli, czemu u otyłych wydziela się za mało hormonów sytości

30 sierpnia 2017, 11:41

U pacjentów z otyłością olbrzymią wydziela się za mało hamujących uczucie głodu hormonów sytości, co może prowadzić do dalszego rozwoju otyłości. Dzieje się tak, bo w błonie śluzowej górnych odcinków przewodu pokarmowego występuje za mało komórek enteroendokrynnych, które je uwalniają. Okazuje się, że można to jednak naprawić za pomocą operacji bariatrycznej.


BiliScreen – aplikacja, która może uratować życie

29 sierpnia 2017, 12:22

Nowotwór trzustki to jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów. W ciągu 5 lat od diagnozy umiera aż 90% chorych. Jedną z przyczyn jest fakt, że choroba rozwija się bezobjawowo, brak też nieinwazyjnych metod diagnostycznych, które pozwoliłyby wykryć nowotwór na wczesnym etapie.


Niskie temperatury mogą wyzwalać zawał serca

29 sierpnia 2017, 11:18

Niska temperatura powietrza jest zewnętrznym wyzwalaczem zawału serca.


Nie odpoczywają nawet w czasie odpoczynku

28 sierpnia 2017, 13:43

Chroniczne szumy uszne prowadzą do zmian w 2 sieciach mózgowych, a te z kolei sprawiają, że mózg jest bardziej uważny i rzadziej odpoczywa.


Taniec zbawienny dla starszych osób

28 sierpnia 2017, 11:44

Porównanie dwóch różnych aktywności fizycznych wykazało, że obie korzystnie działają na mózg osób starszych spowalniając proces starzenia się, ale tylko taniec prowadził do widocznych zmian w zachowaniu


Nie znamy aż 99% mikroorganizmów, które żyją w naszym ciele

24 sierpnia 2017, 13:31

Przegląd fragmentów DNA krążących z krwią pokazał, że mikroorganizmy żyjące wewnątrz nas są o wiele bardziej zróżnicowane niż dotąd sądzono. Większości z nich nigdy nie widziano, o klasyfikacji czy nazywaniu nie wspominając.


Popularne związki odkażające deenergetyzują komórki i zaburzają odpowiedź hormonalną

22 sierpnia 2017, 13:03

Czwartorzędowe związki amoniowe (ang. quaternary ammonium compounds, QACs), które są wykorzystywane jako czynniki antydrobnoustrojowe i dezynfekujące w produktach codziennego użytku, np. pastach do zębów czy szamponach, działają hamująco na mitochondria i estrogenne funkcje komórek.


Wyrzucane łuski nasienne awokado zawierają wiele cennych związków

22 sierpnia 2017, 07:31

Łupina nasienna awokado to, zgodnie z wynikami najnowszych badań, kopalnia związków, które mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu różnych chorób, polimerach i kosmetykach.