Związek z trzciny cukrowej na wolny od stresu sen

8 września 2017, 07:23

Naukowcy z Uniwersytetu w Tsukubie odkryli, że występujący w dużych ilościach m.in. w trzcinie cukrowej oktakosanol pomaga zwalczyć stres i porządnie się wyspać.


Bioaktywny związek z kawy opóźnia początek cukrzycy

7 września 2017, 13:53

Kafestol, diterpen z kawy, opóźnia wystąpienie cukrzycy typu 2.


Dieta ketogeniczna przynosi zadziwiające wyniki

7 września 2017, 11:05

Dieta ketogeniczna, wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa, nie tylko przedłuża życie, ale również poprawia siłę fizyczną. Takie wyniki badań otrzymali naukowcy z Wydziału Weterynarii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, którzy testowali wspomnianą dietę na myszach.


Butelka (nie tylko) soku na zdrowie

6 września 2017, 12:37

Prozdrowotny cydr albo wino? Czemu nie! Wprawdzie to soki, koktajle i przeciery zawierają najwięcej witamin i składników mineralnych, ale bogactwo wartościowych związków możemy czerpać również z innych produktów, do których dodawane są warzywa i owoce.


Równe rozłożenie białka na 3 posiłki dobre dla mięśni seniorów

4 września 2017, 11:50

Ubytek masy mięśniowej to skutek starzenia, który może prowadzić do upadków czy problemów z poruszaniem. Można temu jednak zapobiec, jedząc białko. Dodatkowo najnowsze badania pokazują, że równe rozłożenie białka na 3 posiłki wiąże się u seniorów z większą masą i siłą mięśni.


Stan zapalny może poprzedzać bezdech senny

1 września 2017, 13:59

Dotąd stan zapalny postrzegano jako objaw bezdechu sennego, wydaje się jednak, że w rzeczywistości kolejność ich pojawiania może być odwrotna.


Czekolada z oliwą dobra dla naczyń

30 sierpnia 2017, 13:21

Gorzka czekolada z dodatkiem oliwy z oliwek poprawia profil ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.


Odkryli, czemu u otyłych wydziela się za mało hormonów sytości

30 sierpnia 2017, 11:41

U pacjentów z otyłością olbrzymią wydziela się za mało hamujących uczucie głodu hormonów sytości, co może prowadzić do dalszego rozwoju otyłości. Dzieje się tak, bo w błonie śluzowej górnych odcinków przewodu pokarmowego występuje za mało komórek enteroendokrynnych, które je uwalniają. Okazuje się, że można to jednak naprawić za pomocą operacji bariatrycznej.


BiliScreen – aplikacja, która może uratować życie

29 sierpnia 2017, 12:22

Nowotwór trzustki to jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów. W ciągu 5 lat od diagnozy umiera aż 90% chorych. Jedną z przyczyn jest fakt, że choroba rozwija się bezobjawowo, brak też nieinwazyjnych metod diagnostycznych, które pozwoliłyby wykryć nowotwór na wczesnym etapie.


Niskie temperatury mogą wyzwalać zawał serca

29 sierpnia 2017, 11:18

Niska temperatura powietrza jest zewnętrznym wyzwalaczem zawału serca.