Pobrudziło się, niech leży?

12 września 2016, 12:09

Naukowcy z Rutgers University obalili zasadę 5 sekund i wykazali, że na zakażenie krzyżowe bakteriami wpływa wiele czynników, w tym wilgotność pokarmu, typ powierzchni i czas kontaktu. W niektórych przypadkach transfer zaczyna się po upływie mniej niż 1 sekundy.


Tyją przez nagły spadek przemiany materii?

8 września 2016, 12:50

Epidemię otyłości wśród współczesnych nastolatków można, wg naukowców ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu w Exeter, przypisać nagłemu spadkowi spoczynkowej przemiany materii w okresie dojrzewania.


Toksyczne miejskie zanieczyszczenia w ludzkim mózgu

6 września 2016, 13:18

W ludzkim mózgu znaleziono niewielkie magnetyczne cząsteczki pochodzące z zanieczyszczonego powietrza. Naukowcy z Lancaster University nie wykluczają, że mogą być one przyczyną choroby Alzheimera


Komu służy seks w starszym wieku?

6 września 2016, 12:19

Pierwsze duże badanie wpływu seksu na zdrowie serca w starszym wieku ujawniło, że o ile u mężczyzn częsty seks zwiększa ryzyko zawału i innych problemów sercowo-naczyniowych, o tyle u kobiet obniża ryzyko nadciśnienia.


Dzieci z niską wagą urodzeniową mniej aktywne na późniejszych etapach życia

5 września 2016, 12:09

Osoby z niską wagą urodzeniową rzadziej są dobre w sporcie w szkole i rzadziej ćwiczą na późniejszych etapach życia.


Chcą zakazać kratomu

1 września 2016, 10:07

Amerykańska agencja antynarkotykowa DEA (Drug Enforcement Administration) ogłosiła, że ma zamiar czasowo zakazać rozpowszechniania związków chemicznych zawartych w kratomie. Kratom to popularny ziołowy suplement, który służy m.in. do zwalczania chronicznego bólu czy do terapii stresu pourazowego


U ludzi z chorobą Leśniowskiego-Crohna występuje dłuższy czas reakcji

26 sierpnia 2016, 12:34

U osób cierpiących na zespół Leśniowskiego-Crohna występuje dłuższy czas reakcji niż u zdrowych ludzi w podobnym wieku.


Migreny i katar powiązane z wydobyciem gazu łupkowego?

26 sierpnia 2016, 11:59

Mieszkańcy Pensylwanii, w których okolicy odbywa się wydobycie gazu łupkowego, są dwukrotnie bardziej niż inni narażeni na migrenowe bóle głowy, chroniczny problemy z nosem i zatokami oraz zmęczenie. Tak przynajmniej wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health.


Polifenol zielonej herbaty zapobiega postępom tętniaka

24 sierpnia 2016, 12:08

Naukowcy z Uniwersytetu w Kioto zaobserwowali, że u szczurów, które piły roztwór galusanu epigallokatechiny (EGCG), polifenolu zielonej herbaty, tętniaki aorty brzusznej słabiej się rozwijały.


Cytrusy zapobiegają powikłaniom otyłości

22 sierpnia 2016, 14:55

Owoce cytrusowe pomagają zapobiegać związanym z otyłością chorobom serca, wątroby i cukrzycy.