Modele klimatyczne do poprawki

| Nauki przyrodnicze
© Tellyaddict

Przed kilkoma milionami lat, w pliocenie, pomiędzy Indonezją, Afryką a Ameryką Południową rozciągał się obszar gorących wód oceanicznych. Jego obecność może wskazywać na to, że współczesne modele klimatyczne źle przewidują zmiany, jakie w związku z ocieplaniem klimatu mogą zajść w tropikach. Obecność takiej masy ciepłych wód mogła znacząco wpływać na opady, niewykluczone, że prowadziła ona do przesunięcia monsunu, a jej zanikanie i związane z tym wysychanie Wschodniej Afryki mogło mieć wpływ na ewolucję człowieka.

Międzynarodowy zespół naukowców, w skład którego wchodzili m.in. uczeni z University College London i Yale University, zebrał wszystkie dostępne dane dotyczące temperatury powierzchni oceanów z okresu ostatnich pięciu milionów lat i przetestował je na współczesnych modelach klimatycznych. Okazało się, że żaden z nich nie potrafi symulować zjawisk, jakie wówczas mogły zachodzić.

Przyjrzeliśmy się pliocenowi i znaleźliśmy tam zmiany we wzorcach temperatury powierzchni oceanów. Przeanalizowaliśmy wszystkie obecne teorie, by wyjaśnić istnienie tego obszaru ciepłej wody i żadna z nich - a nawet ich kombinacje - nie wyjaśniały jego istnienia - mówi doktor Chris Brierly.

Pliocen jest bardzo interesujący z punktu widzenia współczesnej klimatologii. Miał on miejsce od 5 do 3 milionów lat temu i jest ostatnim okresem, w którym klimat był cieplejszy, a poziom dwutlenku węgla w atmosferze wyższy niż przed rewolucją przemysłową. Dlatego też naukowcy chcieliby dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Pliocen może być bowiem modelem, który wskaże, w jakim kierunku będą szły zmiany klimatyczne. Obecność wspomnianego obszaru gorących wód oceanicznych sugeruje, że zmiany w tropikach mogą być bardziej dramatyczne, niż sądzimy.

Klimat tropików w pliocenie charakteryzują trzy podstawowe cechy: maksymalna temperatura powierzchni oceanów nie była znacząco wyższa, różnice temperatur na linii wschód-zachód były mniejsze, a w tropikach mniejsze były też różnice na linii północ-południe. Żadne z obecnych modeli klimatycznych nie pozwalają na wyjaśnienie tych zjawisk.

Bardzo ważne jest, byśmy odpowiedzieli na pytanie, jak bardzo ewolucja klimatu z przeszłości powinna wpływać na nasze przewidywania przyszłości. Z tych obserwacji widzimy, że klimat może podlegać znaczącym zmianom nawet wówczas, gdy zewnętrzne parametry, takie jak obecność dwutlenku węgla, niewiele się zmienią. Dlatego też wyjaśnienie różnic pomiędzy naszymi symulacjami a rzeczywistymi zjawiskami zachodzącymi w pliocenie jest bardzo ważne dla udoskonalania modeli klimatycznych - dodaje Brierley.

woda temperatura pliocen tropiki ocieplenie klimatu