Zdjęcia z Google Earth ujawniły tajemnicze struktury z Arabii Saudyjskiej

| Humanistyka
Mathieu Dessus, CC

Prof. David Kennedy z Uniwersytetu Zachodniej Australii zidentyfikował dzięki Google Earth prawie 400 nieznanych wcześniej kamiennych struktur przypominających wrota.

Specjalista od historii starożytnej podkreśla, że zazwyczaj myślimy o Arabii Saudyjskiej jak o pustynno-górzystym kraju, tymczasem na zidentyfikowanie i naniesienie na mapę czeka tu sporo stanowisk archeologicznych.

Nie da się ich zobaczyć [...] z poziomu gruntu, ale kiedy człowiek wzniesie się na kilkaset stóp, a z satelitą jeszcze wyżej, pięknie się wyróżniają.

Wyniki badań Australijczyka zostaną opublikowane w piśmie Arabian Archaeology and Epigraphy.

Profesor podkreśla, że gdy po raz pierwszy zobaczył ten typ stanowiska na zdjęciach satelitarnych, był zdumiony. Mimo ok. 40 lat pracy nad archeologią regionu nigdy wcześniej z czymś takim się nie spotkał.

Nazywam te struktury wrotami, ponieważ gdy spojrzy się na nie z góry, wyglądają jak leżąca płasko brama. Rozmieszczone po bokach słupy łączy jedna (a niekiedy więcej) długa belka. Nie wyglądają one na konstrukcje, w których mogli mieszkać ludzie. Nie przypominają też pułapek na zwierzęta czy miejsc pochówku. Ich przeznaczenie pozostaje tajemnicą.

Od 1997 r. prof. Kennedy latał helikopterem nad sąsiednią Jordanią, gdzie fotografował dziesiątki tysięcy kamiennych struktur rozsianych na polu lawowym (harracie). Mają one bardzo różne kształty: od olbrzymich okręgów o średnicy nawet 400 m po "latawce" (pułapki na zwierzęta).

Niewiele wiadomo o ludziach, którzy je stworzyli, ale wydaje się, że konstrukcje powstały 2-9 tys. lat temu. Uważa się, że budowniczowie byli przodkami współczesnych Beduinów.

wrota bramy kamienne struktury Arabia Saudyjska Google Earth David Kennedy